Karadeniz Bayrak
Son Dakika
13 Ağustos 2020 Perşembe

Ordu’da Karakucak Güreşleri Gerçekleşti

Ordu’da Karakucak Güreşleri Gerçekleşti

10 Temmuz 2017 Pazartesi, 23:30

Ordu’da Karakucak Güreşleri Gerçekleşti

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Ulubey Güzelyurt Şuayip Tepesi Karakucak Güreşleri” nin 6.sı gerçekleştirildi. Kıran kırana geçen güreşlerde Gölköy Belediyesi Güreşçisi Halil Kılıç  tüm rakiplerini eleyerek başpehlivan oldu.

Festivalle ilgili konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Geleneksel hâle gelen Güzelyurt Şuayip Tepesi Karakucak Güreşlerinin bu yıl 6.sını gerçekleştirdik. 12 boyda 130 sporcumuz katıldı.

Büyükşehir Belediyesi olarak, Güzelyurt Şuayip Tepesi Karakucak Güreşleri’ni düzenlemekle kalmayıp, mahallede 6.5 dönüm alan üzerinde spor ve sosyal tesis projesi inşa ettiklerini hatırlatan Başkan Yılmaz, “Sosyal tesis binamızın bulunduğu alanda çevre düzenlemesi ve saha zemininde iyileştirme çalışması yaptık. Tesisimiz, hem sportif amaçlı kullanılacak hem de bu yıl olduğu gibi bundan sonra da, Güzelyurt’ta düzenlenen yaz festivali ve karakucak güreşlerine ev sahipliği yapacak” diye konuştu. Güzelyurt Mahallesi Şuayip Tepesi güreş alanında gerçekleşen. Organizasyon kapsamında, festivale katılanlara yemek ikramında bulunuldu.Şenliklerin sonunda dereceye giren güreşçilere madalya ve ödülleri takdim edildi.

ŞAYİB (Güzelyurt) Köyü Tarihi kitabını  imzalayarak köylülere ücretsiz dağıtan Araştırmacı Yazar Hikmet Pala Karadeniz Bayrak Gazetesine şu açıklamalarda bulundu. Şayib,Türklerin bu bölgeye geldiği 1300’lerden beri var. Ak saçlı anlamındaki bir Türk beyinin adıyla anılan Şayiblü Osmanlı Devleti döneminde uzun yıllar bir idari merkez konumundaydı. Cumhuriyet döneminde de nahiye merkezi özelliğini sürdürdü. Şayib Tepesi, 1644 yılından kalan Cami kitabesi, soyları ilk gelen Türklere dayanan sülaleriyle köy önemli bir tarihe sahip. Bu tarihi ortaya koymaya çalıştık.

KARADENİZ BAYRAK/AHMET BAYRAK/ORDU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!