Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2020 Cuma

Ahilik Haftası Fatsa’da Kutlandı

Ahilik Haftası Fatsa’da Kutlandı

21 Eylül 2017 Perşembe, 22:14

Ahilik Haftası Fatsa’da Kutlandı

Ahilik Kültür Haftası, Fatsa ilçesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Fatsa ilçesinde düzenlenen program, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Birliğe bağlı oda başkanları, diğer protokol üyeleri ve vatandaşların  katılımıyla, mehter takımı eşliğinde  Fatsa Cumhuriyet Meydanından, 15 Temmuz Meydanına kadar Ahilik yürüyüşü ile  başladı.

Ahilik Kültür Haftası dolayısıyla 15 Temmuz Meydanında düzenlenen programda  bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ‘Ahilik’ diye ifade edilen cömertlik ve dürüstlüğü ifade eden anlayışın devam etmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasının devamında Ahiliğin önemine değinen Vali Seddar Yavuz şunları söyledi: “Müşterisi geldiğinden müşterisini aldatan yada malın evsafını farklı anlatan bir yaklaşımın, hiçbir şekilde bizim kültür ve medeniyetimizle bağdaşmadığının bilinmesi gerekir. Tüketici haklarının korunması dahil olmak üzere son dönemde önemli değişiklikler yapıldı.Tüketici Hakem Heyetleri oluşturuldu. Keşke bunlara hiç ihtiyaç olmasaydı. Keşke bizim vatandaşımız mağdur olduğunda, mağduriyeti hemen giderilmiş olsaydı. Ama sistemi kurmamız gerekiyor.”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh ise, “Ahilik denilince akla sevgi, saygı, kardeşlik, birlik, dayanışma ve kaynaşma gelmektedir” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Akyürek ise konuşmasında, “Geçmişi 13. yüzyıla dayanan Ahi’liğin temeli, yardımlaşmaya dayanan esnaf teşkilatıdır. Kendi içinde doğruluk ve saygı esasından hareket ederek ülkenin ticari ve ekonomik hayatında büyük rol oynamış zanaatkarlar yetiştirmiş ve yetişen bu esnaf tek taraflı çıkar endişesi ile hareket etmemiştir. Sanatın, ticaretin ve  mesleğin, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu geleneğimize, yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şekline sahiplenmemiz gerektiğine inanmaktayım” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu tarafından “Şed Kuşatma” gösterisi sunuldu.

Yılın Ahisi Fatsa Madeni Eşya Esnaf ve  Sanatkarlar Odası üyesi  Mehmet İşbilir, Yılın kalfası Faruk Güvenilir ve  Yılın Çırağı Hüdaverdi Şirin seçildi.

Yılın Ahisi seçilen Mehmet İşbilir’in Ahilik Belgesi ve plaketi, Vali Seddar Yavuz tarafından verildi.

Türkiye genelinde yaşanan çırak ve kalfa soruna dikkat çekmek aynı zamanda çıraklık ve kalfalığa teşvik amacıyla Fatsa Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Baş tarafından, yılın kalfası ve çırağına çeyrek altın hediye edildi.

Ahilik Kültür Haftası kutlama etkinlikleri, Ahilik Pilavı’nın, Vali Seddar Yavuz ve protokol tarafından halka dağıtılmasıyla sona erdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!