Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Ağustos 2018 Pazar

 Çavuşlu ve Dinç mezarı başında anıldı

 Çavuşlu ve Dinç mezarı başında anıldı

24 Eylül 2017 Pazar, 23:20

Çavuşlu ve Dinç mezarı başında anıldı

Çavuşlu  ve Dinç mezarı başında anıldı

12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından Gölköy kırsalında 18 yaşında öldürülen Ergül Dinç ile 19 yaşındaki Gürsel Çavuşlu, kabirleri başında anıldı.

Gölköylü Gürsel Çavuşlu, Gölköy Lisesi’nin Devrimci Yol sorumlusuydu. 12 Eylül sonrası Gölköy civarında operasyonlar yoğunlaştı. Yüzlerce insan gözaltına alındı, işkenceden geçirildi. Kent merkezlerinde tutunma olanağı kalmayınca bir grup devrimci kırsal alana çekilmiş, Seyit Yaylası’nda barınmaya başlamıştı. İhbar edildiler. 23 Eylül 1980 gecesi çevreleri kuşatıldı. Çatışma başladı. Üç saat süren çatışma sonunda Selahattin Şimşek, Ramazan Kıran ve yaralı olarak Ahmet Akdoğan yakalandı. Gürsel Çavuşlu ve Ergül Dinç öldürüldü. Yaylada yaşayanlardan Elmas Yıldız da hayatını kaybetti. Gürsel Çavuşlu daha 19 yaşındaydı.

Ergül Dinç de Gölköy doğumluydu. Devrimcilerle lise yıllarında tanıştı. O da 12 Eylül sonrası bir grup arkadaşıyla kırsal alana çekildi. O da arkadaşı Gürsel çavuşlu ile birlikte aynı gün öldürüldü. Biri yaralı olmak üzere diğer üç arkadaşı yakalandı. Öldürüldüğünde lise son sınıf öğrencisi, yani 18 yaşında genç bir delikanlıydı.

Aynı gün çatışmada öldürülen iki devrimci arkadaş Gürsel Çavuşlu ve Ergül Dinç, yakınları ve yol arkadaşları tarafından, Gölköy’de bulunan mezarları başında anıldılar. Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/ORDU

 

 

 

Gelen arama terimleri:

  • gursel cavuslu

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!