Karadeniz Bayrak
Son Dakika
15 Ekim 2018 Pazartesi

    Türk Halk Kültürü Kongresi Ordu’da Yapıldı

    Türk Halk Kültürü Kongresi Ordu’da Yapıldı

22 Kasım 2017 Çarşamba, 08:02

Türk Halk Kültürü Kongresi Ordu’da Yapıldı

Ordu’da Düzenlenen Türk Halk Kültürü   Kongresi’ne 18 ülke katıldı

9.Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi  Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanı Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş’un da açılışını yaptığı kongreye Azerbaycan, Çin, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sırbistan ve Türkmenistan’dan bilim insanları katıldı.

9.Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresine Bakan Kurtulmuş’un yanı sıra Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, belediye başkanları, çeşitli ülkelerden bilim adamları ve davetliler katıldı.

Ulusal ve uluslararası sosyal bilimler camiasında önemli bir yeri olan Kongre için “halk edebiyatı”, “müzik, oyun ve eğlence”, “gelenek-görenek ve inançlar”, “maddi kültür ve genel konular” ile “somut olmayan kültürel mirasın korunması” alt başlıklarında yurt içi ve yurt dışından toplam 396 bildiri başvurusu yapıldı. Bildiriler, akademisyenler ile konuyla ilgili uzmanlardan oluşan bilim kurulunca değerlendirildi ve 205 bildiri kabul edildi.

“Burada batı da var, doğu da”

Türk kültürünün büyük bir çeşitliliğe sahip olduğunu aktaran Kurtulmuş; “Yerli ve milli kültür derken anlatmak istediğimiz Anadolu toprakları içerisindeki sadece bir tek kültür değil bu coğrafyada var olan bütün kültürel zenginliğe sahip olmaktır. Burada Ashab-ı Kehf de var Aziz Nikola da var, Troya da var Helenistik Dönem de var Bizans da var, Selçuklu da var Osmanlı da var. Batı kültürünün kökleri de bu coğrafyadadır, Doğu kültürünün kökleri de bu coğrafyadadır. Biz kültürleri şuralı buralı diye ayırmadan ama kendi milli kültürümüzün tamamını kuşatarak yolumuza devam ederiz. Asla maddi olarak güçlü olan bir başka medeniyetin kültürünü bizim kültürümüzden üstün, bizden daha güçlü olarak kabul etmeyiz. Milli kültürel bağımsızlıktan kastettiğimiz zihni kamaşmadan, zihninde kültürel kodlarını değiştirmeden kendi topraklarının kendi ülkesinin kendi milletinin kültürel zenginliğine sahip olmak ve burada bağımsız bir ruha sahip olmaktır” dedi.

“24 medeniyete ev sahipliği yaptı”

“Neresine bakarsanız bakın kainat kitabının en zengin bereketli toprakları burasıdır. Büyük bir zenginliğe sahibiz ve bu zenginlik her alanda bize büyük bir sorumluluk yüklüyor” diyen Bakan Kurtulmuş; “Bu topraklar 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış. Troya’dan başlamış Osmanlı’ya kadar büyük bir medeniyet. Her medeniyetten geriye sadece kalıntılar değil yaşayan kültürün içerisine nakşedilmiş olan gelenekler korunmuş ve bugüne kadar gelmiş. Ota Asya’dan getirdiğimiz, Mezopotomya’dan Yakın Doğu’dan gelen Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan gelen ve Anadolu’da var olan kültür hep beraber yoğrulmuş ve bugün Türk kültürü dediğimiz bu zengin son derece çeşitli kültürel zenginlik ortaya çıkmış” diye konuştu.

18 ülke katıldı

Ordu’da yapılan 9. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi’ne Azerbaycan, Çin, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sırbistan ve Türkmenistan’dan bilim insanları katıldı.

Kurtulmuş Ebru yaptı

Bakan Kurtulmuş, Kongre için sunulan bildirileri değerlendiren bilim kurulu üyelerine plaket takdim etti, ardından da Kongre kapsamında hazırlanan geleneksel el sanatları sergisini gezdi ve ebru yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Türk halk kültürü ürünlerinin araştırılması, derlenmesi, arşivlenmesi ve çeşitli bilimsel faaliyetler aracılığıyla değerlendirilmesi adına yürüttüğü çalışmaların en önemlilerinden biri olan 9. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi, halk kültürü alanında yaşanan son gelişmeler ile araştırmalara dair verileri bir arada tartışmaya olanak sağlayacak.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!