Karadeniz Bayrak
Son Dakika
15 Ocak 2019 Salı

BAŞVURUYU UNUTMAYIN!

ÇKS yaptırmayanlar 2018’e başvuracak

15 Aralık 2017 Cuma, 22:53

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, dönüm başı 170 TL olan alan bazlı gelir desteği konusunda üreticileri uyardı.

BAŞVURUYU UNUTMAYIN!

2017 yılı alan bazlı desteğinden Ordu’da 120 bin kişinin faydalanacağını söyleyen Soydan, başvuru dilekçelerini doldurmayan üreticiler olduğunu ve bunların da bir an önce İlçe Tarım Müdürlüklerine şahsen veya yasal temsilcileriyle başvurmaları gerektiğini kaydetti.

“Mağdur olmalarını istemiyoruz”

ÇKS başvurusu yapan çiftçilerin alan bazlı gelir desteği alabilmeleri için 29 Aralık’a kadar başvuru işlemlerinin halletmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Soydan; “2017 yılı alan bazlı gelir desteği müracaatları 29 Aralık 2017’de son buluyor. Bu desteği alabilmeleri için 29 Aralık’a kadar işlemleri yaptırmaları lazım. Yaptırmadıkları taktirde 170 TL olan destekten faydalanamazlar. Biz Ziraat Odaları olarak ayrıca Tarım İlçe Müdürlükleri de çiftçilerimizi sık sık uyarıyoruz. 2017 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını yapmış veya güncellemiş olan fındık üreticilerimiz, alan bazlı gelir desteğini alabilmek için 29 Aralık’a kadar İlçe Tarım Müdürlüklerine şahsen veya yasal temsilcileri eliyle başvuru dilekçelerini imzalamak suretiyle başvuru sürecini tamamlamaları lazım. Hiçbir çiftçimizin mağdur olmalarını istemiyoruz.” dedi.

“120 bin çiftçi faydalanacak”

Üreticileri alan bazlı destek konusunda uyaran Soydan, şunları kaydetti; “2017 yılı alan bazlı desteğinden Ordu’da yaklaşık 120 bin çiftçi faydalanacak. Bu önemli bir rakam. Ama şuanda yaptırmayan üreticiler var. Onları da çiftçilerimizin bu parayı alabilmeleri için Ziraat Odaları ya da Tarım İlçe Müdürlükleri olarak uyarıyoruz. ”

“ÇKS yaptırmayanlar 2018’e başvuracak”

2017 yılında ÇKS sistemine kayıt olmayanların 2018 Haziran ayındaki mazot gübre desteği için işlem yapabileceklerini hatırlatan Arslan Soydan; “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularını yaptırmayanlar 2017’deki alan bazlı gelir desteğinden faydalanamıyorlar. Hiç yaptırmayanlar sadece 30 Haziran 2018 tarihine kadar yaptıracaklar. ÇKS’de olan çiftçiler ancak alan bazlı gelir desteğine başvurabilir. 2018 yılı mazot gübre desteği dosyaları ise 30 Haziran 2018 tarihine kadar devam edecek. ” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!