Karadeniz Bayrak
Son Dakika
15 Ocak 2019 Salı

BALIĞA RAĞBET AZALDI

BALIĞA RAĞBET AZALDI

15 Aralık 2017 Cuma, 22:55

Hamsinin Karadeniz’i terk etmesiyle hamsinin kilosu 20 liraya yükselirken, en ucuz balık 15 lirayla istavrit oldu. Hal böyle olunca da vatandaşlar, bir ay önce 2-3 kilo birden aldığı hamsiyi yarım kilo almak zorunda kaldı.

BALIĞA RAĞBET AZALDI

Bir ay önce 5 liradan hatta 3 kilosu 10 liradan satılan hamsi, artım Karadeniz’de yok denecek kadar az var. Ancak hamsinin olmamasının yanı sıra diğer balıklarında olmaması fiyatları uçurdu.

“Hamsi çok az”

Hamsinin Rusya’ya göç ettiğini ve çok az kaldığını söyleyen Balıkçı Esnafı Arif Yüksel; “Piyasada artık hamsi pek yok. Bunun sebebi de önceleri çok avlanma yapılması. Sıcak havalarda hamsiler Rusya’ya kaçtı. Burada da hamsi var ama çok az. Artık büyük kayıklar gitti. Sadece küçük kayıklar hamsi tutuyor. Bugün gelen hamsi 30 kasa. Hamsinin kasası ise 200-230 lira. Bizde mecbur pahalı satmak zorunda kalıyoruz. Hamsinin kilosu 20 lira.” dedi.

“Fiyatlar yüksek”

Denizden az balık çıktığı için fiyatların dört katına çıktığını aktaran Yüksel; “Hamsi yok ama mezgit var. Ancak onun fiyatı da yüksek. Kilosu 20 liradan satıyoruz. Çünkü denizden az çıkıyor. Balık az avlandığı için fiyatlar bu şekilde. Bir de motor balıkları dediğimiz Yunus balığı gibi balıklar var. Bunlar da ağları parçalıyor. Onun için de ağ kuran pek olmuyor. Balıkçı ağa 2-3 bin lira veriyor. Balık ağı parçaladığı için fazla ağ kurmuyorlar. Kuranlar da 30-40 kg balık alıyor. Onu da balıkçılar paylaşıyor. Kalan 10 kg. Bu yüzden fiyatlar yüksek. Hamsi ve mezgiti bile 20 liradan satıyoruz. Bize yüksek fiyata geldiği için bizde pahalı satmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

“Talep az”

Hem vatandaşın ne de lokantaların ilgisinin az olduğunu söyleyen Arif Yüksel; “Vatandaşların balık alma talebi az. Alanlarda en fazla yarım kilo ya da 1 kg alıyor. Lokantalarda fiyat yüksek olduğu için fazla balık almıyor. Hamsi 20 lira, mezgit 20 lira, barbun 30 lira, havuz balıkları 30 lira, somon 25 lira, istavrit 25 lira.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!