Karadeniz Bayrak
Son Dakika
15 Ocak 2019 Salı

ŞEKER FASULYESİ KONUŞULDU!

ŞEKER FASULYESİ KONUŞULDU!

15 Aralık 2017 Cuma, 22:56

2011 yılında tescil alan Akkuş Şeker Fasulyesi’nin marka değerinin artırmak için Akkuş’ta “Bitkisel Üretimin Altyapısının Geliştirilmesi ve Organik Fasulye Üretiminin Yaygınlaştırılması Projeleri” kapsamında eğitim semineri düzenlendi.

ŞEKER FASULYESİ KONUŞULDU!

Akkuş Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitim seminerine, Vali Seddar Yavuz, Akkuş Kaymakam Vekili Ali Recai Yerlikaya, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Tarım Kredi Kooperatifi Samsun Bölge Birliği Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, Ordu Üniversitesi Akkuş Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri, muhtarlar ve Akkuşlu çiftçiler katıldı.

“Tarım çok önemli”

Tarımın teknolojiden çok daha önemli bir alan olduğunu söyleyen Vali Seddar Yavuz; “Toplumun en büyük sorunlarından bir tanesi de, insanların süratle kırsal alanı terk ediyor olmasıdır. İnsanlar kırsalda yaşamak istemiyor. Tarımla uğraşmak istemiyor. İnsanlar asgari ücretle bir iş bulup, şehirlerde yaşamaya başlıyor. Dünya nüfusu 10 milyar olacak. Dünyadaki nüfusu besleyecek gıdayı kim sağlayacak. Gıda, yani beslenme, en stratejik alanlardan bir tanesidir. Biz hep teknoloji konuşuyoruz ama tarım çok daha önemli bir alan. O yüzden bu projeyi gerçekten çok önemsiyorum.  Tarımdan asla vazgeçemeyiz, vaçgeçmemeliyiz. Çünkü, Anadolu coğrafyası, bu bereketli topraklar, bu konuda en güçlü yerleşim yerlerinden biridir” diye konuştu.

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ise; “Organik fasulye üretiminin Akkuş ilçemizde yaygınlaşmasını ve bunla ilgili DOKAP idaresi olarak her daim üreticimizin, çiftçimizin yanında olduğumuzu ve her türlü desteğe hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Akkuş Şeker Fasulyesi’nin 2011 yılında 100 dekar civarında bir üretim alanı varken, bugün 1100 dekar civarında bir üretim alanına ulaştığını söyleyerek, şunları kaydetti; “Bu marka değeri Akkuş fasulyesinin pazar payını artıracak, pazarlamasının önündeki sıkıntılarda ortadan kaldırılmış olacak. Artık bize düşen, daha çok üretmektir. Bu fasulyeyi daha çok üreterek, buradaki üreticilerimizin daha çok gelir elde etmesini sağlamış olacağız.”

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, Akkuş Şeker Fasulyesi’nin, erken pişmesi ve lezzetiyle beğeni topladığını dile getirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!