Karadeniz Bayrak
28 Aralık 2017
0 YORUM
40 OKUNMA

‘SMC Tarım’

1972’den günümüze bir başarı öyküsü

‘SMC Tarım’ 1972’den günümüze bir başarı öyküsü

SERADA ÜRETİP YURTDIŞINA İHRAÇ EDİYOR Antalya Gazipaşa’da ziyaret ettiğimiz ‘SMC Tarım’dan Ahmet Uğur ile seracılık, sebze üretimi ve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ahmet Bayrak: Sizi tanıyabilir miyiz?

Ahmet Uğur: Ben Ahmet Uğur. Gazipaşa doğumluyum. Ailem 1972 yılından bu yana seracılıkla uğraşıyor. Kendimize ait seralarda sebze üretimi yapıyoruz.

AB: Serada neleri üretiyorsunuz?

AU: Serada ana iki ürünümüz var. Bunlar domates ve dikenli hıyardır. Gazipaşa bölgesinde daha çok hıyar üretimi vardır. Domates ihracatının geçmiş yıllarda artmasıyla birlikte ilçemizde eskiye göre daha fazla oranda domates üretilmeye başladı.

AB: Seracılıktan başka uğraşınız var mı?

AU: Baba mesleğimiz sebze komisyonculuğu. Babam ilçemizde Sebze Halinin kurucularındandır. İki dönem Gazipaşa Sebze Komisyoncuları Derneğinin başkanlığını yaptı. Onun Gazipaşa’daki işlerini ben yürütüyorum. Gazipaşa’da ve Antalya Halinde depolarımız var. Antalya’daki depomuzdan yurtdışına sebze ihracatını gerçekleştiriyoruz. Antalya’daki işlerimizi küçük kardeşim Atilla Uğur yürütüyor.

AB: Bir kardeşiniz de Ordu’da.

AU: Evet, ortanca kardeşim Atnan Uğur, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Doçent olarak çalışılıyor. Kendisi tarımın diğer bir ayağı; eğitim ayağında çalışmalarına devam ediyor.

AB: Yurtdışına meyve ve sebze ihracatı ne durumda? Basından takip ettiğimiz kadarıyla sıkıntılar olduğu söyleniyor. En son ihracatın açıldığı söylendi.

AU: Uçak düşme krizinden bu yana sorunlar olduğu doğrudur. Bu konuda devlet büyüklerimiz büyük gayret gösteriyorlar. Özellikle bölge milletvekilimiz Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu çok mesai harcadı. Geçtiğimiz yaz aylarında Rusya Devlet yetkilileri Antalya’ya geldiler. Bölgemizdeki seraları gezdiler ve üretim aşamalarını gördüler. Kendi ülkelerinde seracılığı teşvik için bazı yatırımların da olmasını gerekçe göstererek özellikle domates ihracatına izin vermediler. Yakın zamanda yapılan bir açıklamaya göre de bir kota olacağı, bu kotanın da 50.000 ton domates alımı ile sınırlı olduğu bildirildi. Bu alımı da dört firmadan sağlayacaklarmış. Konunun içeriğine tam vakıf olamadığımız için şimdilik bir şey diyemeyeceğim. Tarım Bakanlığımız da yeni çalışma yapıyor. Bizden bazı evrakları istediler. Anlaşmalı üretim yapabilir miyiz, onları araştırıyoruz. Sezon daha yeni açıldı. Domateste tüm sorunlar aşıldı diyemem ama hıyar ihracatında bir sorun gözükmüyor. İnşallah önümüzdeki günlerde sorunlar tamamen aşılır. Bölgenin iki önemli gelir kaynağı örtüaltı sera sebzeciliği ve turizmdir. Bu konuda en önemli müşterimiz Rusya’dır. Rusya bizden güvenilir ve sağlıklı mal istiyorlar. Biz Antalya çiftçisi olarak tüm şartlara kolay adapte olabiliyoruz.

AB: Yeni kurduğunuz seralar hakkında bilgi verir misiniz?

AU: Evet. Bu seraları bu yıl kurduk, seramız 12.000 metrekare. Seramızda tek sezon yetiştiriciliğinde dikenli hıyar üretimi yapıyoruz. Fide dikim tarihimiz 25 Ekimdir. Hıyarlarda hasat Kasım sonunda başlayacak. Hıyarlarda hasat Haziran başına kadar devam edecek. Şu anda bitkilerimizi askıya alma dediğimiz işlemi yapıyoruz. Daha kaliteli ve verimli üretim için, tüm kültürel işlemlerimizi dikkatli ve titiz bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Burada üretiminde en kaliteli gübre ve ekipmanları kullanıyoruz. Kendi ürünümüzü kendimiz pazarlama derdindeyiz. Bunun yanında Antalya Halinden diğer sebze türlerinde de ihracatımız var. Rusya, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan ve çevre ülkelerine ürünlerimizi pazarlamayı düşünüyoruz.

AB: Ahmet Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yaz tatilinde bizi Ordu’da ziyaret etmiştiniz. Bugün de biz sizleri Gazipaşa’da ziyaret etmiş olduk.

AU: Ahmet Bey Ordu’lardan buraya kadar gelip teşrif etmeniz bizi oldukça onurlandırdı. Her zaman beklediğimizi belirtmek isterim. Bu yıl Ordu.Giresun,Trabzon Rize,Artvin illerini gezmek için gelmiştim Ordu başta olmak üzere Karadeniz i çok beğendim. Karadeniz Bayrak Gazetesi ve Karadeniz Bayrak Dergisi aracılığıyla Ordu’ya bol selamlarımızı gönderiyorum.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!