Karadeniz Bayrak
Son Dakika
16 Ocak 2019 Çarşamba

KARADENİZ AKDENİZ YOLUNUN TOPÇAM BÖLGESİNDE BULUNAN EN UZUN TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜNDÜ

KARADENİZ AKDENİZ YOLUNUN TOPÇAM BÖLGESİNDE BULUNAN EN UZUN TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜNDÜ

30 Aralık 2017 Cumartesi, 08:09

KARADENİZ AKDENİZ YOLUNUN TOPÇAM BÖLGESİNDE BULUNAN EN UZUN TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜNDÜ

Bölgenin yapılan 23 tünelinde emeği geçen Titan Makine Proje Müdürü Berkant Altun Topçam bölgesinde bulunan en uzun tünelini bitmesini planladığımız günden daha önce bitirdik dedi. Ahmet Bayrak: Karadeniz Akdeniz yolu Ordu Mesudiye bölgesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Titan Makine Proje Müdürü Berkant Altun: Şu anda Topçam-Mesudiye yolundaki T2 tünelinin giriş ağzındayız. Yaklaşık üç ay önce bir röportajımız daha olmuştu. O zaman yaz sonuna ışığı göreceğimizi söylemiştik. Evet, şu anda yaz sonu ve ışığı gördük. Kazdığımız tünel 1900 metre ile bu hattın en uzun tüneli idi. Buradaki üstderi kazısı bitti ve ışığı gördük.

Ahmet Bayrak: Geçen röportajda tünel sadece 3 metre açılmış idi. Şu anda tünelde ışığı görüyoruz. Siz söylediğinizden bir iki ay daha da önce tüneli bitirdiniz.

Berkant Altun: Şu anda 1900 metreyi kat ettik ve bitirdik. Çalışmalarımız devam ediyor. Çıkış tarafından beton kaplaması çalışmalarını yapıyoruz. Onu da 2018 bahar aylarına doğru o işleri de bitirmek istiyoruz. Bu zor şartlarda beton işlerinde çalışmak önemli haliyle.

Ahmet Bayrak: Evet, kış şartları burada zor geçiyor. Onu da göz önüne almamız gerekiyor. Karadeniz Akdeniz yolunda bundan başka zorlu tünellerimiz var mı?

Berkant Altun: Mesudiye’de çalıştığımız başka tünellerimiz de var. Onlarda da zorlu kaya beklentimiz var. İlerlemede zorluk çekebileceğimiz tünellerimiz var. Onları da Allah’ın izniyle geçip bertaraf edeceğiz.

Ahmet Bayrak: Berkant Bey Karadeniz Akdeniz yolunda kaç tane tünel var. Şu anda kaçıncıda çalışma yapıyoruz.

Berkant Altun: Karadeniz Akdeniz yolunun Mesudiye’ye kadar olan bölümünde toplam 25 adet tünel var. Bunların altı tanesinde biz Titan Makine olarak çalışıyoruz. Dört tanesinde ışığı gördük. Son iki tanesinde ışığı henüz göremedik. Çalışmalarımız devam ediyor. Bunların da son kısmına geldik. Karadeniz Akdeniz yolunun Ordu-Mesudiye bölümünün tünel işlerinde Detay-Anadolu Yol ortaklığına Titan Makine ekibi olarak yardım ediyoruz. Yolun diğer kısımları Detay-Anadolu Yol ortaklığı üstlenmiş durumdadır.

Ahmet Bayrak: Detay yıllardır burada ilk çalışmayı güzel çalışmalar yapıyor. Beş yıl üç ay önce buraya ilk geldiklerinde onlarla da tanışmıştık. Ordu bölgesinde en uzun süreli çalışan bir firma olarak görüyorum.

Berkant Altun: Evet Detay 2012 yılı olması lazım, burada çalışıyor. Güzel işler yapıyorlar. Biz de Titan Makine olarak tünel işlerinde yardımcı oluyoruz.

Ahmet Bayrak: Diliyoruz ki Karadeniz Akdeniz yolunda bir an evvel çalışmalar tamamlanır. Karadeniz’i Akdeniz’e buluştururuz ümit ediyoruz.

Ahmet Bayrak: Evet, sizleri tanıyalım.

Ahmet Bahadır Genç: Ben de Titan’da çalışıyorum. Yaklaşık 1 Temmuzdan itibaren buradayım. Geldiğimde tünel 50-60 metre ilerlemişti. Tünelin geri kalan bölümünün tamamında birlikte çalıştık. Proje, çok güzel bir proje. Yukarıdan geçerken bunu çok rahat görüyoruz. Kış şartlarında ne kadar elzem bir tünel olduğu açıkça görülüyor. Beton kaplamalarımız devam ediyor. Ayın sonuna kadar muhtemelen kazı olarak bir işimiz kalmayacak. Daha sonra beton kaplama işlerimiz ve geri işlerimiz devam edecek. Bahara doğru tüm işlerimiz bitmiş olacak.

Ahmet Bayrak: Berkant Bey sizler Karadeniz’in en uzun tüneli Nefise Akçelik tünelinde de çalışmıştınız. O çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Berkant Altın: Evet, orada da çalıştım. 2000-2003 yılları arasında Nefise Akçelik’in Giresun tarafında ve devamındaki yolda çalışmıştım. Bölgenin en uzun tüneli olarak yapıldı. Bu tünelde bu hattın en uzun tüneli. Bu bölgedeki en uzun iki tünelde çalışmak bana nasip oldu.

Ahmet Bayrak: Çevre yolumuz henüz açılmadı. Orada da tünel işleri var. Çalışma yapacak mısınız?

Berkant Altın: Evet orada da tünel işleri var. Görüşmelerimiz devam ediyor.

Ahmet Bayrak: Berkant Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Berkant Altın: Biz de gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!