Karadeniz Bayrak
5 Ocak 2018
0 YORUM
85 OKUNMA

DİYABET EĞİTİMİ GÖREN HASTALAR BELGELERİNİ ALDI

DİYABET EĞİTİMİ GÖREN HASTALAR BELGELERİNİ ALDI

DİYABET EĞİTİMİ GÖREN HASTALAR BELGELERİNİ ALDI

Ahmet Bayrak/Karadeniz Bayrak/Ordu-Özel Haber

Ordu Devlet Hastanesi’nde endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzman doktoru Hatice Suvarioğlu  Özer, diyetisyen Çiğdem Ersoy ile Diyabet hemşireleri Evren Ateş  ve Candeğer Nuran Uzunlar’dan oluşan ekip şeker hastalarını bilinçlendirmek için diyabet okulları düzenliyorlar. Hastalar doktor, diyetisyen ve hemşirelerin hazırladığı eğitim sunumlarını dinledikten sonra yaşamları boyu devam edecek olan hastalıkları hakkında bilinçleniyorlar.

Ordu Devlet Hastanesi’nde yapılan diyabet eğitimi tamamlandı. Eğitime katılan hastalar “Diyabet Okulu” diplomalarını endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzman doktoru Hatice Suvarioğlu Özer’in elinden aldılar. Karadeniz Bayrak Gazetesi olarak eğitim sonrası Dr. Hatice Suvarioğlu  Özer ile kısa bir röportaj yaptık.

Ahmet Bayrak: Hocam şeker hastalığı nedir?

Dr Hatice Suvarioğlu Özer: Şeker hastalığı diye bilinen diyabet; vücutta pankreas adı verilen organın salgıladığı insülinin herhangi bir sebeple az salgılanması, salgılanmasında bir bozukluğun oluşu ya da salgılanmasına rağmen etkisinin eksikliğine bağlı olarak, kan şekerinin kronik bir şekilde yükselmesiyle seyreden, metabolik bir bozukluktur.

AB: Hocam şeker hastalığında bazı tipler var. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Dr Hatice Suvarioğlu Özer: Diyabetin değişik tipleri vardır. Birincisi Tip 1 diyabet denilen ve gençlerde görülen diyabettir. Genellikle 10 ile 25 yaş arasında rastlanır. Bunun görülme sıklığı, şeker hastalarının toplamına oranla % 5-7’dir. Pankreastaki beta hücre harabiyeti nedeniyle, genellikle baştan beri insüline ihtiyaç hisseden bir diyabet şeklidir. Bu tip diyabette, mutlaka insülin gereklidir, başka bir tedavi şekli yoktur. İkincisi Tip 2 dediğimiz diyabet, daha çok 25 yaş ve üstünde görülen bir diyabet tipidir. Genellikle bu tip hastalar fazla kiloludur. Bunun sebebi ise, daha çok insüline karşı asıl hedef hücrelerde meydana gelen bir direncin oluşudur. 25 yaşından sonra görülen Tip 2 diyabet, değişik şekillerde kendini gösterebilir. Diğer spesifik diyabet çeşitleri; değişik genetik faktörlerin, enfeksiyonların, ilaçların, immünolojik faktörlerin meydana getirdiği diyabet türleridir. Bu tür diyabetler; genetik olarak insülin salgılaması mümkün olan beta hücrelerinde bir bozukluk, genetik bir arıza, değişik genetik hastalıklara bağlı olarak insülin salınımının azalması nedenleriyle ya da bazı ilaçlara bağlı olarak veya değişik endokrinal metabolik hastalıkların neticesi ile gelişebilir. 4. diyabet türü, hamilelerde meydana gelen diyabettir. Bu durum, gizli olan şekerin hamilelik neticesi açığa çıkmasıyla veya hamilelikte artan hormonların nedeniyle olur.

AB: Hocam şekerin vücut için enerji verici olduğunu biliyoruz. Vücutta ne kadar şeker bulunması gerekir. Bir de gizli şekerden bahseder misiniz?

Dr .Hatice Suvarioğlu Özer: Kan serumu, bütün dünyada normal kabul edilen kriterler olan 70-110 mg/dl glukoz (şeker) içerir. Serum içerisindeki kan şekerinin dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır. Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti çok önemlidir. Hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatında büyük önem arz eder. Hastanın diyetine, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir. Hekime yön verir ve nasıl bir tedavi uygulaması gerektiğine işaret eder.

Diyabet tedavisinin temeli yaşam tarzı değişikliğidir. Yasam tarzını değiştirmeden kan şekerini düzenlemek oldukça güçtür.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!