Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

Dr. Bülent Eşitken yoğun bakıma alındı

Dr. Bülent Eşitken yoğun bakıma alındı

14 Ocak 2018 Pazar, 23:45

Dr. Bülent Eşitken yoğun bakıma alındı

Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/Ordu

Ordu Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Servis çalışanlarından Dr. Bülent Eşitken görevi başında hasta yakınının sözel şiddetine maruz kaldı.Olaydan etkilenen doktor kısa bir süre sonra bayıldı ve beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı, İlk müdahalelerinin ardından Ordu’da ameliyat edilemeyeceği anlaşılınca Dr. Bülent Eşitken, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi Dr. Bülent Eşitken. durumu ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt

 ve Sağlık Sen  Ordu Şube Başkanı Bilal İnanlı birer açıklama yaparak olayı kınadı.

Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç .Dr.Özgür Enginyurt

Sağlıkta Şiddete Dur Diyen YOK!!!

“Bugün doktor olan oğlum, yoğun bakımda durumu ağır olan hastası fenalaşınca, poliklinikteki hastasını bırakıp aciliyeti olana koştu. Saatler süren operasyon geçiren hastasını kurtarabilmek için bir kez daha canla başla çalıştı. Poliklinikteki sırasını bekleyen (durumu acil olmayan) hasta ortalığı birbirine kattı ‘ölmeyi hak ediyorsunuz’ diye.’’ Bu paragraf bir doktor annesinin yazdığı mektuptan bir alıntı. Aslında sıradan bir mektup değil bu çünkü devamında oğlunun doktor olabilmek için geçtiği o meşakatli yolları tüm içtenliği ve acısıyla ifade etmeye çalıştığı bir çığlık aslında. Biz doktorların ve yakınlarımızın son dönemlerde avazımız çıktığı kadar atmak istediği bir çığlık; Biz ölmeyi hak etmiyoruz diye kimsenin hak etmediği gibi. Oysa ölüyoruz ve öldürülüyoruz biz. Son örneği 13.01.2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşandığı gibi…. Doktor B.E. görevi başında hasta yakınının sözel şiddetine maruz kaldı, olaydan etkilenen doktor arkadaşımız kısa bir süre sonra bayıldı ve beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı, şu an yaşam mücadelesi vermektedir.

Bu konuda bugüne kadar söylenmiş, yazılmış, çizilmiş o kadar çok şey varki. Peki neden bir şeyler değişmiyor, ne oluyor da nerdeyse tüm hayatını okuyarak geçiren, gençliğini hastalarına adıyan, yeri geldiğinde günlerce evine bile uğrayamadan hastanelerde sabahlayan, bu uğurda çoluğunu çocuğunu, eşini, anne-babasını bile ihmal eden doktorlar şiddetin hedefi oluyor? Bunun en önemli sebebi giderek bir şiddet toplumuna dönüşmemiz. Şiddet artık her yerde ve maalesef çığ gibi büyümekte. Evde, işte, trafikte……Son derece doğal, evrensel , herkesin yasadığı, kişilerarası iletişimi düzeltici olabilen bir duygu olan öfke kontrolden çıktığına yıkıcı bir biçimde davranışlara yansıyarak saldırgan ve son derece tahrip edici tepkilere dönüşme potansiyeline sahip bir duygudur. Bir nevi geçici delilik halidir ve mantık tamamen devre dışı kalır. Öfkeyi doğru kişiye, doğru ölçüde, doğru zamanda, doğru bir nedenle ve doğru şekilde yöneltebilmek; işte bu herkes için o kadar kolay değildir. İşte bu yüzden bu erdem takdire şayan, asil ve nadiren rastlanan bir durumdur.

Sebebi her ne olursa olsun sağlık çalışanlarının bu gelişmişlik seviyesine erişememiş ve erişmek için de hiçbir çabası olmayan kişilerin hedefi olması kabul edilemez!!! Bu konuda Sağlık Bakanımız, Milletvekilleri, siyasi partiler daha geç olmadan ve daha fazla ağır bedellerin ödenmesini beklemeden konuyla ilgili ağır müeyyideler getirilmesi için çalışmaları başlatmalıdır. Öyle bir noktaya gelindi ki sağlıkta şiddet devam ettikçe kimse hastasını muayene ettirecek ne hekim ne sağlık çalışanı bulamayacaktır artık. Ordu Tabipler Odası olarak meslektaşlarımıza yapılan her türlü şiddetin karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz, suçluların en ağır ceza ile cezalandırılması için gereken her türlü girişimi yapacağımızın bilinmesini ister, meslektaşımıza bir kere daha acil şifalar dileriz.

Sağlık Sen  Ordu Şube Başkanı Bilal İnanlı: DOKTOR ARKADAŞIMIZA YAPILAN ŞİDDETİ KINIYORUZ!

Sağlık çalışanlarının görevlerini yapmasına engel olan, moral ve motivasyonlarını bozan şiddet, sağlıkta en büyük sorun olmaya devam ediyor.

SB-Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde görevli doktor arkadaşımız Dr. Bülent EŞİTİKEN poliklinik yaparken, hasta yakını tarafından sözel saldırıya uğramış ve beyin kanaması geçirmiş olup, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmiş,hayati tehlikesi halen devam etmektedir.

Yaşanan bu şiddet olayını kınıyor, lanetliyor ve asla kabul etmiyoruz.

İnsanların hayatlarını kurtarmak için bu kadar büyük fedakarlıklarla, gece gündüz demeden gayret gösteren sağlık çalışanlarımıza böyle bir davranışın sergilenmesi, kesinlikle yanlış ve olmaması gereken bir olaydır. Şiddet asla bir hak ve çözüm yöntemi olamaz. Bu bakımdan vatandaşlarımız bir kez daha düşünmeli, sağduyulu hareket etmeli, sağlık çalışanlarımızın fedakarlıklarını görmeli ve bu şiddet olaylarından artık vazgeçmelidir.

Sağlık Çalışanlarının temsilcisi ve yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak, Doktor arkadaşımıza geçmiş olsun diyor, her zaman sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki yardıma hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bu şiddet olayından dolayı üzüntü duyduğumuzu ve rahatsız olduğumuzu bildiriyor, böyle bir olayın bir daha asla yaşanmamasını ve sağlıkta şiddetin tamamen son bulmasını temenni ediyoruz. Dr. Bülent EŞİTİKEN bey’e geçmiş oldun der, kendisine Allah’tan acil şifalar dileriz…

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!