Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Şubat 2019 Salı

Karadeniz Divaneyi yutuyor!

Karadeniz Divaneyi yutuyor!

27 Ocak 2018 Cumartesi, 02:32

Karadeniz Divaneyi yutuyor!

Gülyalı’nın Divane Mevki’inde fırtına etkili oldu. Rüzgarın etkisiyle oluşan dev dalgalar denizin kimi yerde 30, kimi yerde 10 metre içeri girmesine dene olarak bölgedeki 15 eve tehdit eder hale geldi. Korku içindeki yöre sakinleri yöneticilere seslenerek bir an önce t yapılmasını istedi .

Divanedeki olayla ilgili yöre sakinlerinin görüşleri şu şekilde:

Ali Yılmaz: Bizi deniz her zaman rahatsız ediyor. Dalgalar yaptığımız duvarları yıktı, evlerimize vurmaya başladı. Fındık zamanı harmandan fındığımızı alıyor. Biz burada t yapılmasını istiyoruz. En son olarak deniz duvarlarımızı yıktı kimi yerde 30, kimi yerde 10 metre içeri girdi. Biz mağdur durumdayız. Bu sorunu biz yıllardır yaşıyoruz ancak 15 yıldır daha çok yaşıyoruz. Yöneticilere başvurduk programa alındı ancak yapılan bir şey yok.  Burada t yapılmazsa evlerimiz de gider. Burada 15 ev var.

Ekrem Engin: Burada deniz sahillerimizin önce altını boşaltıyor sonra da alıp götürüyor. Biz kendi imkanlarımızda duvar yaptırdık onları yıktı. Burada 100 yıllık dut ağaçları vardı. Onları aldı. Burada deniz bibi tehdit ediyor. Burada ciddi bir sorun var. Bir günlük fırtınada deniz metrelerce içeri girdi. Yöneticiler buraya geldi 2018 yılında dalgakıran yapımımı için ihale yapılacağını söyledi. Biz burada t yapımının hızlandırılmasını istiyoruz. Çünkü ancak bu şekilde fırtınadan kurtulabiliriz.

Naciye Yılmaz:  Bu mahallenin en yaşlısı benim. Ben bu yaşıma geldim denizin bu kadar buradan toprak aldığını görmedim. Deniz son fırtınada metrelerce içeri geldi. Burada 100 yıllık dut ağaçları vardı. Onlar gitti. Denizi dolduruyorlar, havaalanı yapıldı ondan sonra biz burada perişan oluyoruz. Biz nereye gideriz evlerimizi alarak. Gerecek yerimiz yok. Hiç bize bakan yok. Biz biraya en yakın zamanda t atılmasını istiyoruz. Bir tek burada t yok. Divane ile Turnasuyu arasında t yok. Başka her yerde var. Ölçüyorlar gidiyorlar ama bir şey yapılmıyor.

Nadiye Engin: Buradaki durum ortada görülüyor zaten. Bizim tek ricamız sayın valimizden, belediye başkanımızdan durumu görüp buraya t yapılması. Bizim durumumuz çok acil. Neredeye deniz eve dayandı. Ve her geçen gün biraz daha ilerliyor. Yarin ne olacağını bilmiyoruz. Bir sonraki fırtınanı ne getireceğini bilmiyoruz ve korku içinde yaşıyoruz.

Haber: Ahmet Bayrak -Yasin Çanakçı-ÖZEL HABER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!