Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Şubat 2019 Cumartesi

“KEŞKE AMERİKA’YA KARŞI  SAVAŞSAYDIK”

“KEŞKE AMERİKA’YA KARŞI  SAVAŞSAYDIK”

28 Ocak 2018 Pazar, 13:09

“KEŞKE AMERİKA’YA KARŞI  SAVAŞSAYDIK”

Yıllar önce Kuzey Kore ve Güney Kore arasında meydana gelen iç savaş için Kore’ye giden iki arkadaş Sabri Serdar ve Mehmet Ali Çalışkan, yıllar aradan sonra bir araya getirildi.

Gaziler, “Nato üyesi olduğumuz Amerika için Kore’de Türkiye olarak şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Fakat Amerika’nın son günlerde ülkemize karşı sergilediği tavırlar nedeniyle keşke Korelilerle değil de Amerikalılara karşı savaşsaydık” dediler.

Kore Savaşı’na beraber mücadele veren Sabri Serdar ve Mehmet Ali Çalışkan, bir araya geldikleri için çok mutlu olduklarını ifade ettiler. “ Zaferi biz kazandık” Mehmet Ali Çalışkan, 1950’nin Temmuz Ağustos ayları çavuş kursundaydık, elbiseleri falan attık, bir iki gün sonra bizi Kayseri’den trene bindirdiler doğru Ankara’ya. Gülhane Hastanesi vardı sivil ve askeriye oradan heyetten geçtik. Sakat olmayanlar Kore’ye ayrıldı. Bizi İstanbul Tuzla’da bir alay vardı bize orada 40 gün gerilla eğitimi yaptık. İstanbul Tuzlada eğitimden sonra bindik trene doğru Ankara’ya geldik. Oradan da trenle Hatay’ın İskenderun’a ilçesine geçtik. Orda da 10-12 gün kaldık bir tabur asker 3 gemiyle Kore’ye gitmek için 7 Ekim günü İskenderun rıhtımdan ayrıldık. Gemilerin arası birer haftaydı biz orta gemide gittik.. Ertesi sabah Mısır’a vardık. Gemi bir ikmal yaptı. Oradan Bumbaya geldik 1.5 gün orda kaldık bizi şehri gezdireceklerdi buralar biraz karışık asker çıkmasın zayiat olur dediler. Amerikalılar bizi dışarı salmadı.Kore’ye vardığımızda kıran kırana bir savaş başladı. Amerikan askerleri geri çekildi kaç gün etrafımız sarılı şekilde kaldık. Acaba ne zaman öleceğiz diye ölümle burun buruna görev yaptık. Zaferi Türk askerleri kazandı “ dedi. Ahmet bey ben birdaha savaş göreceğime Allah canımı alsa daha iyi. Dünyada savaş ne demek biliyor musun sen? Savaş bir afat, bir insanlık ayıbı. Düşman savaşta önüne ne gelirse yıkılır durur.Şimdiki aklım olsa bırak savaşmayı, insanlara bile dokunmazdım. Allah bizim memleketimize savaş vermesin. Savaş çok tehlikeli bir şey yıllarca yapılan emekler o savaşta yok olup gidiyor.

“KEŞKE AMERİKAYA KARŞI  SAVAŞSAYDIK”

Gaziler, “Nato üyesi olduğumuz Amerika için Kore’de Türkiye olarak şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Fakat Amerika’nın son günlerde ülkemize karşı sergilediği tavırlar nedeniyle keşke Korelilerle değil de Amerikalılara karşı savaşsaydık” dediler.

Amerika’nın şu anda ülkemize bu yaptıklarını o zaman görebilsek savaşa değil Amerika’ya karşı savaşırdık. Amerika’ya karşıyım Kuzey Koreli yerine Amerikalılar’a vursak daha iyiymiş. Amerika NATO’ya üye olmayan ülkeyi kolay kolay işgal etmez. NATO’ya üyeysen bizim gibi onu Amerika kolay işgal eder. Ruslar’la işbirliği yapanları işgal edemez, Ruslardan çekinir. Savaşa silahlara verilen para insanlara, yola, fakire fukaraya harcansa daha iyi değil mi? “Amerika kaçtı, biz kaldık” Sabri Serdar ise; “Bir gece yarısı saat 12.00 Çin Kuzey Kore askerleri bir büyük bir güçle Nato kuvvetlerine hücum ettiler. Saldırıya geçtiler. Güney Kore’nin başkentinin yarısını onlar işgal ettiler. Uzun bir çayırdayız gelen asker yorgunluktan açlıktan düşüyor. Biz onlarla uzun süre çatıştık bir baktık ki Amerikan askerleri kaçmış gitmiş. Sadece bizim piyade kalmış biz bir uçak savarla kaldık. Amerikan tankları da kaçtı. Bizim birliği aradık Amerikan tankları da piyadeleri de kaçmış biz burada mahsur kaldık. Savaş sonrası Amerikalı General Türk Askeri kadar savaşan asker bu ana kadar görmedim dedi. Türkler buradaki savaşçıların jandarması dedi. Amerika nerde daralsa sıkışsa bizi götürüyorlar. Çok esirler aldık.” diye konuştu. Karadeniz Bayrak /Ahmet Bayrak- Özel Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!