Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mart 2019 Salı

Ordu için 300 koyun şartı düşürülmeli

Ordu için 300 koyun şartı düşürülmeli

02 Mart 2018 Cuma, 00:45

Ordu için 300 koyun şartı düşürülmeli

Ordu İli Damızlık Koyu-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Koçkaya, 300 Koyun Projesindeki 300 şartının Karadeniz Bölgesi için uygun olmadığını belirterek sayısının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın başlattığı projenin güzel olduğunu ifade eden Ordu İli Damızlık Koyu-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Koçkaya, “Ancak özelde Ordu için genelde Karadeniz için bazı sorunları var. Şöyle ki projede söz konusu olan destek sadece 300 koyun için veriliyor. Yani bu destekten yararlanmak için 300 koyun şart. Ancak Karadeniz Bölgesi’nde arazi eğimli ve sık sık dikenli tellerle çevrilmiş durumda. Böyle olunca da koyunların otalanabileceği alan daralmış oluyor. Bu da 300 koyunun yayılmasını zorlaştırıyor. Tamam yaylalarımızı 300 koyun için uygun ancak fındık bahçelerimiz uygun değil.” dedi.

Arazi yapısı uygun değil

Geçmişte büyük facialar yaşandığını aktaran Koçkaya, “Bizim bölgemizde dereden geçerken bile hayvan zayiatları verilebiliyor. Sürüdeki koyun sayısı artıkça bu zayiat oranı da artıyor. Mesela 2015 yılında Kabadüz’de 58 koyun bu şekilde dereyi geçerken yaşanan üst üste gelme olayı sebebiyle telef oldu. 2016’da ise Yalıköy’de aynı şekilde, aynı sebepten ötürü 38 koyun telef oldu. Hatta çoban koyunların altına gelmiş olsa idi o bile hayatını kaybedebilirdi. O yüzden bizim arazi yapımız 300 koyunun dönmesi için uygun değil. Olsa bile verimli olmuyor. “ diye konuştu.

Sayı şartı düşürülmeli

Tarım Bakanlığının 300 koyun projesinde Karadeniz Bölgesi için yeni bir düzenleme yapması gerektiğini belirten Koçkaya, “Yani bu koyunun verilmesi şartını 300 koyuna bağlamasın. O zaman bölgede proje amacına verimli bir şekilde ulaşmış olur. Aksi halde sorunlar yaşanmaya devam eder. Bizim bölgemizde sürüdeki koyun sayısı 150-200’ü geçmemeli. Bunun dışında proje güzel. Ordu’da ilgi de var. Hatta İstanbul’dan dönerek bu işi yapmayı düşünenler bile var.” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!