Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mart 2019 Salı

Bu çocuklar ayakta alkışlanır

Bu çocuklar ayakta alkışlanır

05 Mart 2018 Pazartesi, 23:24

Bu çocuklar ayakta alkışlanır

  1. VoVa” MiniArt 2018 Uluslararası Plastik Sanatlar Yarışması sonuçlandı. Macaristan’da pek çok ülkenin katılımıyla yapılan yarışmada Penbe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden Enisa Sine “Özel Ödül” alırken Elif Özkan, Gamze Okur ve Ömercan Küçük çalışmaları “Övgüye Değer Eser” ödülüne layık görüldü.

Macaristan’ın Balaton Bölgesi Vonyarcvashegy şehrinde bu yıl 5.’si gerçekleştirilen “VoVa MiniArt” resim yarışmasında Penbe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri dört ödül alarak büyük bir başarıya imza attı. Uluslararası yapılan ve profesyonel ressamların da katıldığı yarışmada Penbe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden Enisa Sine “Özel Ödül” Elif Özkan, Gamze Okur ve Ömercan Küçük çalışmaları “Övgüye Değer Eser” ödülüne layık görüldü. Ordu’yu temsil etmek güzel Ordu Olay’a yarışma ile ilgili düşüncelerini anlatan başarılı öğrencilerden Enisa Sine, “Macaristan’da yapılan böyle bir uluslararası yarışmada özel özel layık görüldüğüm için gerçekten çok mutluyum. İçimde ödül alabileceğime ilişkin bir umut vardı ancak işin doğrusu pek çok ülke ve önemli resim insanları da yarışmaya katıldığı için çok güçlü değildi. Evet, bu şartlarda yapılan bir yarışmada ödül aldığım için çok mutluyum ama Ordu’yu ve okulumu başarıyla temsil ettiğim için de çok mutluyum. Dilerim ben yada diğer arkadaşlarım gelecekte daha güzel ödüller alır. Ben eserlerimde Macaristan’ın mili şairi olan Jozsef Attila’yı; onun 7 Adam şiirini ve Macaristan-Türkiye bağlantısını anlatmaya çalıştım. Çünkü tarihi yapıları çok benzerlik gösteriyor.” dedi.

Artık yapabileceğime inanıyorum
Elif Özkan ise dünya çapında yapılan bir yarışmada okulunun ve Ordu’nun adını duyurmanın çok güzel bir duyduğu olduğunu belirterek, “Aslında böyle bir yarışmaya katılmak bile çok güzel, kazanmak ise ayrı bir gurur verici. Bu ödül daha fazla yarışmalara katılma hevesi getirdi bana. Artık kendime inanıyorum, yapabileceğime inanıyorum. Sonuç beni çok mutlu etti inşallah bizden sonraki öğrenciler daha başarılı sonuçlar alırlar. Ben eserlerimde insanlar arasındaki sevgiyi anlatmak istemiştim.” diye konuştu.

Kadın iyi olursa her şey iyi olur
Gamze Okur ise, “Ben de okulumuzun ve Ordu’muzun adını duyurduğum için mutluyum. Bu bize özgüven verdi. Değer yarışmalara da katılma isteği uyandırdı. Yaptığımız eserlerin bir karşılığı olduğu düşüncesini güçlendirdi. Ben eserimde kadınları anlatmaya çalıştım. Kadın ve Gece isimi eserimde kadınlara verilen değerin daha da artması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Her başarının arkasında bir kadın olduğunu, iyi bir anne olduğunda yetiştirdiği kişinin de iyi olacağını; bunun da daha iyi bur dünyada yaşamamızı ağlayacağını anlatmaya çalıştım.” şeklinde konuştu. İnsanların içine girmeye devam edeceğim Ömercan Küçük de, “Böyle bir yarışmadan ödül almak onur verici. İyi bir şey yapmak gerçekten iyi. Resimlerimde insanların iç dünyasını gördüğümü ve bunu anlatmak istedim. Zaten resimlerim Acı ve Doğuş adını taşıyordu. Benim gözlemlediğim kadarıyla insanların iç dünyası oldukça karmaşık. Herkesin kendine has bir iç dünyası var. Ben bunları resimlerime yansıtarak bunu kendi gözleriyle göstermeye çalıştım. Bundan sonra da insanların ve kendimin iç dünyasını gösteren resimler yapmaya devam edeceğim.” dedi. Yarışmaya sadece öğrenciler katılmadı Öğrencilere yarışmada sanat danışmanlığı yapan Penbe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi Bölüm Başkanı Orhan Zafer yarışma ile ilgili olarak şunları söyledi; Sanatsal yarışmalara katılımı önemsiyoruz ve yarışmalara katılan öğrencimize resim bölümü öğretmenleri olarak her türlü desteği sunuyoruz. Bu sadece öğrencilerin katıldığı bir yarışma değil önemli ressamlar da yarışmaya katılıyor. Bu da alınan ödülleri daha kıymetli yapıyor. Ödül alan öğrencilerimiz yarışmalara katılımlarda hem diğer arkadaşlarına iyi bir örnek hem de kendileri adına sanat yolculuklarında önemli bir başarı alarak daima tetikleyici bir güç olarak onları daha büyük başarılara yönlendirecektir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!