Karadeniz Bayrak
Son Dakika
24 Haziran 2019 Pazartesi

Yaşlılıkta spor daha önemli

Yaşlılıkta spor daha önemli

05 Mart 2018 Pazartesi, 23:28

Yaşlılıkta spor daha önemli

Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonasında geçen yıl ilk 5 içinde yer alan Yalçın Şener bu yıl ilk üç içinde yer alarak Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmek istiyor. Sadece 2,5 yıl önce bu spora başlayan Şener, “Yaş ilerledikçe spor yapmanın önemine daha da artıyor.” diyor.

Yalçın Şener (49) uzun yıllar Almanya’da bulunduktan sonra ille de memleketin diyerek Ordu’ya geri dönmüş bir isim. Burada özel spor salonlarında hoca olarak görev yapan Şener aynı zamanda Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonalarına katılıyor. Bir önceki sene 45-49 arası yaş gurubunda 4., geçen sene 5., sırada yer alan Şener’in hedefi ilk üç içinde yer alarak Türkiye’yi Avrupa Şampiyonasında temsil etmek. Yalçın Şener bu spora sadece 2,5 yıl önce sağlık nedenleri ile başlamış. Bugünse bunu eğitimini de veren dereceler alan bir isim.

Protein ile beslenin

Bu sporu yaparken beslenmenin çok önemli olduğunu aktaran Şener, “Protein ile beslenmek lazım ancak insanlar ekmekle besleniyor. Kilo vermek isteyen üç beyazdan hamurdan, şekerden, tuzdan uzak durmalı. Bir de yağlı yiyecekleri. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları kullanmalı. Ancak kilo almak isteyen karbonhidrat ile beslenebilir. Ancak bizde insanlar genelde yanlış besleniyor. Daha doğrusu nasıl besleneceğini bilmiyor. Doğru beslenmek yememek içmemek değil. Bunun garkına varılması lazım. Bir de yaş ilerledikçe insanın daha çok harekete ihtiyacı var. Bu da biz de bilinmiyor.” dedi.

İlgi artıyor ama yeterli değil

21 Mart’ta Antalya’da Avrupa Şampiyonası için milli takım seçmeleri yapılacağını aktaran Şener, “Ben bu spora sağlık için başladım. Ancak kedi yaş grubumda dereceler yaptım. Sağlık çok önemli. Yalan yom önceden ben de bu kadar bilinçli değildim. Sadece sporumu yapıyordum ama bu ölçü de değil. Sağlıklı bir hayat isteyen en az haftada 3 gün sporunu yapmalı. Bir de gençlere örnek olmak lazım. Bize protein lazım. Ben bir ara 32 yumurta yiyordum. Ancak şimdi 8 yumurta yiyorum ancak beyaz kısmını. Bu spora başladıktan sonra hayatım çok değişti. Çok mutluyum. Çok sağlıklı hayat yaşıyorum. Spora başlamasam böyle olamazdım. Ordu’da da insanların spora ilgisi artıyor. Düne göre iyi ancak gene de yeterli değil.” diye konuştu.

Aileler çocuklarını doğru beslemeli

“Sporsuz hayat olmaz. Sporu hayat tarzı yapın.” diyen Şener, “Ailelere de seslenmek istiyorum; çocuklarınızı doğru besleyin. Onlara çok fazla hamur işi vermeyin, yağlı yiyecekler vermeyin. Onları da daha erken yaşta spora alıştırın. Bu illa vücut geliştirme olmazsa yüzme olur, başka bir şey olur. Bir de spor genç yaşta yapılır diye bir şey yok. Spor yaşlılıkta daha önemli. Gençten zaten vücut daha güçlü. Ama yaş ilerledikçe kaslar güçten düşüyor. Onun için spora ihtiyaç var. Ben ömrün olursa 75-80 yaşına kadar spor yapacağım.” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!