Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mart 2019 Salı

Melet’te mahsur kaldılar!

Melet’te mahsur kaldılar!

05 Mart 2018 Pazartesi, 23:31
Melet’te mahsur kaldılar!

Melet’te mahsur kaldılar!

Altınordu’da yaklaşık 70 balıkçı melet Irmağı azının kapalı olması sebebiyle denize çıkıp avlanamıyor. Ekonomik olarak zor günler geçiren balıkçılar soruna kılıcı çözüm bulunmasını istiyor.

Ordu Olay’a Melet Irmağı Çevresini Güzelleştirme ve Balıkçıları Koruma Derneği Başkanı Osman Nuri Yüce, Melet Irmağı’ndaki sorunun çok eskilere dayandığını ifade ederek, “Ben buraya kaç kez DSİ’den makine getirttim. Ancak bir sonuca ulaşamadık. Geçici olarak bir iki aylığına rahatlama sağlıyoruz ancak ondan sonra bir dalga olduğunda bu ırmağın ağzı tekrar kapanıyor. Böyle olunca balıkçılıkla geçinen kayıkların denize açılması kesinlikle zorlaşıyor, tehlike atlatıyorlar. Daha önceki yıllarda biz bu ırmak ağzında iki arkadaşımızı kaybettik. Boğuldular gittiler. Cesetleri daha bulunamadı. Şimdi aileleri bayramlarda bu ırmağın ağzına geliyor Fatiha okuyup gidiyor. Onun için bu Melet Irmağı’nın ağzının sürekli açık tutulması gerekiyor.” dedi.

Bir gelişme yok Balıkçıların tehlikelerden korunmasını istediklerini aktaran Melet Irmağı Çevresini Güzelleştirme ve Balıkçıları Koruma Derneği Başkanı Yüce, “Bizim burada bir projemiz de var. Daha önceki dönemlerde burada ırmak ağzından başlamak suretiyle 70 metre taş dökümü yapıldı. Yani barınağın, çekek yerinin başlangıcı yapıldı. Ancak ondan sonra ödenek gelmedi diye durdu. Benim defalarca DLH’ya, Ordu Valiliğine yazdığım yazılar var. Orada bize ÇED raporu alandı ihaleye verildiği gibi cevap geliyor. Evet ÇED raporu alındı olumlu karşılandı. Buranın projesi hazırlandı. Ancak aradan 3 sene geçti. Bir gelişme yok. Ne gelen var ne giden var. Şimdi balıkçılar buradan çıkmaya kaksalar pervaneyi vuracaklar, kayığı vuracaklar altı delinecek. Bu çok oldu.” diye konuştu.

Hala makine gelecek Irmak ağzını 3-4 ay önce DSİ’ye açtırdığı bilgisini veren Yüce, “Ancak aradan geçen zaman içinde ırmak ağzı tekrar kapandı. Buranın tekrar açılması gerekiyor, buraya sallama büyük kepçenin gelmesi gerekiyor. Ben bunu tekrar DSİ’ye bildirdiğimde bana makine burada yok cevabı verildi. Yoktur olmayabilir başka yerde olabilir ama aradan geçen 3 ay var ve yapılan bir şey yok. Şimdi buradan kayık ne çıkıyor ne de giriyor. Ancak yukarıdan ırmaktan su gelirse burası açılabilir ancak denizden dalga geldiğinde burası tekrar kapanacak. Buranın kapanmasında çıkarılan kuman çakılan da alınmaması ektili oldu. OSKİ alacaktı almadı. Dalga onu ırmağın ağzına geri serdi.”. şeklinde konuştu.

Bu insanlar kötü yola mı düşsün?!

“Burada en az 70 kişi ekmek yiyor” diyen Yüce, sözlerini şöyle bitirdi: “Onlar denizden kazancını sağlıyor. Bunlar üstelik dar gelirli insanlar. Yani bir elektrik faturasını ödeyemeyecek insanımız var. Onlar için bu kanalın açık tutulmasını istiyoruz. Bir an önce barınağımızın, çekek yerimizin, limanımızın yapılarak oraya bizi yönlendirmelerini istiyoruz. Yetkililerden ricamız bu. Lütfen başımızdaki yöneticiler, bu işle uğraşan kişiler duyarlı olsunlar. Yani bir insana böyle ha hı deyip de geçiştirmeye kalkmasınlar. Ben kendi nefsim için konuşmuyorum. Ben buradaki dar insanların mağduriyetinden korkuyorum. Çok mağdurlar. Dar gelirli insanlar. Yani kötü yola gitmelerinden daha iyidir burada çalışmaları. Fakat çalışma imkanları yok. Deniz kapalı olduğu zaman çıkamaz balık olmadığında zaten çıkamıyor. Her şey masraf.”Haber:Yasin ÇANAKÇI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!