Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mart 2019 Salı

Hedefi Hukuk Fakültesi

        Hedefi Hukuk Fakültesi

16 Mart 2018 Cuma, 12:41

Hedefi Hukuk Fakültesi

Ordu’nun Kabataş İlçesinde 58 yaşında liseyi bitiren Hafize Keş hedefinin Hukuk Fakültesi olduğunu söyledi.

Ahmet Bayrak: Sizi tanıyabilir miyiz?

Hafize Keş: Kabataşlıyım. İsmil Özyut’un kızı, Şaban Keş’in eşiyim. Elli sekiz yaşındayım. Hayvancılık işi ile uğraşıyorum.

  1. Bayrak: Kabataş Kaymakamı Emrullah Temizkan Bey’i ziyaret ettik. Sizden bahsettiler. Açık liseyi bitirdiğinizi söyledi. Biraz eğitim hayatınızdan bahseder misiniz?
  2. Keş: İlkokulu Kabataş’ta okudum. Annem sara hastasıydı. Diğer kardeşlerim eğitimlerini tamamladılar. Annemin rahatsızlığı nedeniyle benim eğitimim yarıda kaldı.. 1990’larda ortaokul bitirmelere girdim. Üç yılda ortaokulu dışardan bitirdim. Dört yıl önce kaydolduğum açık liseyi Rabbime çok şükür bu sene bitirdim. Kaymakam Bey ve Arif Hocamın ellerinden diplomamı aldım. Bana bu süreçte yardımcı olan öğretmen evlatlarıma çok teşekkür ediyorum. Beni destekleyen dost, akraba ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İdealim bundan sonra üniversite sınavlarına katılmak ve Hukuk Fakültesini kazanmak. Azmettim, sonunda amacıma ulaştım. Ekonomik sebepler engel olabilir ama azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz. Ben pes etmemeye kararlıyım.

AB: Eğitime devam etme konusunda neler söylemek istersiniz.

HK: Bir şeyleri başarmak için azimli ve kararlı olmak önemlisi. Ben bu işe başlarken artık bitiriyorum diyorum ve o şekilde devam ediyorum. Allah izin verirse idealim Hukuk. Ömrümüz olursa inşallah. Bilmemek ayıp değil. Yaş kaç olursa olsun. Buradan ilgililere seslenmek istiyorum. Gündüz saatlerinde hanımlar ev işleri ile meşgul oluyorlar. Onlar için akşam saatlerinde kurs düzenlesinler. En azından insanlar isimlerini yazabilsinler. Bir yerlere gittiklerinde kolayca iletişime geçebilsinler. Ülkemde cahil kimse kalmasın istiyorum.

AB: Bahçe içinde çok güzel eviniz var. Hayvanlarınız da var mı?

HK: Evet, 4 inek, 20 tavuk, 4 kedi, 4 de köpeğim var. Ben bunlarla stres atıyorum. Ama yetişemiyorum. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle yiyeceklerini almada zorlanıyorum. Hayat şartlarını beni zorluyor. Bakıyorlar deyip, kapımın önüne hayvan bırakıyorlar. Onlar aç iken ben tok yatamam, ne varsa paylaşıyorum. Kasabaya inip kasaplardan ben bunlar için kemik topluyorum. Kendi hayvanlarım yerken, onların aç kalması beni huzursuz ediyor. Vicdanım beni rahatsız ediyor.

AB: Hayvan severlerimiz var sayısız. Onlara neler söylemek istersiniz?

HK: Evet beni de görsünler. Ne olur. Mama alamıyorum. Benim gücüm yetmiyor. Ahırda da hayvanlarım var. Dört tane de ahırda var. Yemler çok pahalı. Süt, peynir para etmiyor.

Ahmet Bayrak: Merhaba, sizi tanıyalım. Hafize Hanım’ın eğitim süreci hakkında kısa bilgi verir misiniz?

Arif Maytalman: Kabataş Halk Eğitim Müdürüyüm. Hafize Hanım 54 yaşında açık liseye yazıldı. Gerçekten çok ilgili bir öğrenciydi. Her zaman sınav belgelerini bizden alır ve sınav zamanlarını dikkatle takip ederdi. Sürekli Aybastı’ya, Fatsa’ya sınavlara gitti. Biz de kendisini dikkatle takip ettik. Kendisi pes etmedi 58 yaşında sınavların tamamını vererek diplomaya hak kazandı. Kendisinin o çabasını gördükçe “inşallah liseyi bitirir, amacına ulaşır” diye ümit ediyorduk. Şimdi Hafize Ablamızı açık liseye kayıtlı öğrencilerimize örnek olarak gösteriyoruz. Hafize Ablamız Okumanın yaşı, başı olmadığı, azim olduğu zaman başarılacağının bir göstergesi. Herkesi açık liseye, açık ortaokula okumaya bekliyoruz. Diplomasını Kaymakam Bey’le birlikte verdik. Kendisi üniversite sınavlarına gireceğini ve Hukuk Fakültesi’ni tercih edeceğini belirtiyor. İnşallah o hedefine de ulaşır.

AB: Hocam sizi tanıyalım.

Ramazan Özçelik: Ben Ramazan Özçelik, emekli öğretmenim. Hafize Hanım benim ilkokuldan arkadaşımdır. O zamanki şartlar onun okumasına izin vermemişti. Devam edebilseydi o zaman da başarılı olurdu. Daha ilerilere giderdi. Çalışkan bir arkadaşımızdı. Bizim fırsatımız oldu ilerleye bildik. O şimdi bitireceğim diye azmetti ve amacına ulaştı.

Bayrak:Kaymakamım bu güzel tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kabataş Kaymakamı Emrullah Temizkan: Hafize Hanım hem Kabataş’ımız için hem de halk eğitim gibi kurumlarımız için çok güzel bir örnek. O azmiyle insanın neleri başarabileceğini gösteriyor. Kurumlarımızın da kapısı çalınmadık, ulaşılmamış insan bırakmaması gerektiğini göstermiş oluyor. Çünkü insanımızın hayallerinin gerçek olmasına katkıda bulunmak bizim temel görevlerimiz. İnşallah bundan sonra da Kabataş’ta başka Hafize Hanımlara da ulaşarak onların da hayallerini gerçekleştireceğiz.

ORDU -KARADENİZ BAYRAK

Ahmet Bayrak-Özel Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!