Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Eylül 2020 Cumartesi

MİTHAT YAĞLI’DAN TIP BAYRAMI AÇIKLAMASI

15 Mart 2015 Pazar, 02:48

MİTHAT YAĞLI’DAN TIP BAYRAMI AÇIKLAMASI
KARADENİZ BAYRAK /ORDU
Ordu Tabipler Odası Başkanı Dr.MithatYağlı yaptığı basın açıklaması yaptı.
Yağlı, Bugün ülkemizde hekim açığı nedeniyle yurt dışından gelecek çakma hekimlere bel bağlamış onlardan medet umar duruma gelmiş bulunuyoruz.
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ordu Tabipler Odası Başkanlığı ve Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları Atatürk anıtına çelenk bıraktı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra Atatürk anıtına çelenk bırakan Ordu Tabipler Odası Başkanı Dr.Mithat Yağlı basın açıklaması yaptı.
Başkan Yağlı yaptığı basın açıklamasında,”14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle ulu önder Atatürk’ün önünde saygıyla eğiliyoruz ve onun anıtına çelenk koyarak ona olan bağlılığımızı bir kez daha göstermiş bulunuyoruz. Beni Türk hekimlerine emanet ediniz diyerek bizlere vermiş olduğu değeri unutmamız mümkün değildir.
“Sağlık çalışanlarına şiddet arttı” Değerli meslektaşlarım, bu günlerde hekimlere ve sağlık çalışanlarına karşı vatandaşlarımız tarafından uygulanan söylem ve fiziki şiddeti asla kabul etmemiz mümkün değildir.
Hekimlere ve sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti buradan bir kez daha kınıyoruz.Biz hekimler ve sağlık çalışanları her türlü şartlarda insanlarımızın dertlerine derman olmaya çalışan, acılarını dindiren, en kaliteli sağlık hizmetini almalarını sağlayan kutsal ve onurlu bir mesleğin fertleriyiz. Bundan da gurur duyuyoruz.
Son zamanlarda şifa bekledikleri hekimlere sevgi ve saygı göstermezken, parayla değil mi bak, benim vergimle geçiniyorsun yapmak zorundasın bakmak zorundasın gibi ifadelerle çok sık karşılaşır olduk. Bu ifadeler hekim arkadaşlarımızı ve sağlık çalışanlarını son derece üzmektedir.
Bugün ülkemizde sağlık alanındaki gelişmeleri ve modern hastaneleri memnuniyetle karşılıyoruz. “Aile hekimliği amacına ulaşamadı” Çok büyük ümitlerle getirilen aile hekimliği amacına ulaşmadığı gibi verilen sözler tutulmamış hekim arkadaşlara yüklenen angarya görevler nedeniyle aile hekimleri mutsuzdurlar.
Halen kendilerine bir statü verilmemiş olması da ayrı bir sorun olarak durmaktadır. Oluşturulmak istenen sevk zinciri oluşturulamamış, hastanelerdeki yoğunluk azaltılamamıştır. Bugün ülkemizde hekim açığı nedeniyle yurt dışından gelecek çakma hekimlere bel bağlamış onlardan medet umar duruma gelmiş bulunuyoruz.
Ülkemizde her ile bir tıp fakültesi açılması yerine, mevcut tıp fakültelerinin imkanlarıyla, alt yapısıyla hocalarıyla güçlendirilerek kaliteli Türk hekimi yetiştirmek zorundayız. Bugün bir tıp fakültesi hocası hem poliklinik yapacak hem derslere girecek hem de bilimsel araştırma yapacak, yani imkansızı başarmasını istiyoruz.
“Asistan sağlıkçılar 36 saat hizmet vermek zorunda bırakıldı” Değerli meslektaşlarım ülkemizde bir şoför bile günde 9 saat den fazla araç kullanması yasaklanmışken 36 saat hizmet veren asistan arkadaşlarımıza kimse görmüyor veya görmek istemiyor. Hem de verdiği hizmet dünyanın en riskli mesleği olduğu göz ardı edilmektedir.
Hastanelerde görev yapan hekimlerimize getirilen döner sermaye uygulaması halen bir düzene sokulamadığı gibi emekliliğe yansıtılmaması da bir zafiyet olarak görmekteyiz. Bugün emekli olan bir hekim arkadaş nasıl geçineceğim kaygısı içine girmektedir.
 
Ülkemizde ne hikmettir ki bütçeden sağlığa ayrılan pay, diyanete ayrılan pay 1/5 i kadardır. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi o ülkedeki sağlık alanındaki gelişmeyle değerlendirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle sağlığa ayrılan bütçe artırılmalıdır. “Özel sağlık sektöründe çalışan personelin hakları korunmalı” Çok hızla yayılan özel sağlık sektörü ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta 6 yıldır sut fiyatları sabit tutularak farklar vatandaşın sırtına yüklenmektedir.
Yeterli kalifiye yardımcı sağlık personeli olmaması da ayrı bir sorundur. Özel sağlık sektöründe çalışanların korunması için acilen bir düzenleme yapılması şarttır. Çok değerli meslektaşlarım sorunlarımız çok bu günlerde birlik beraberlik olma zamanıdır, tabip odalarına sahip çıkalım, destek olalım, odalara kayıt olalım sorunlarımızı ancak bu şekilde çözebiliriz.
Tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum. Ebediyete göç etmiş meslektaşlarımızı da rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun. Hastalığı nedeniyle görevini yapamayan meslektaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!