Karadeniz Bayrak
Son Dakika
28 Şubat 2020 Cuma

YARALANAN HAMİLE KARACAYI YAŞATMAK İÇİN ORDU SEFERBER OLDU

15 Mart 2015 Pazar, 02:48

YARALANAN HAMİLE KARACAYI YAŞATMAK İÇİN ORDU SEFERBER OLDU
ORDU/KARADENİZ BAYRAK /Ahmet Bayrak/Özel Haber
KÖPEKLERİN SALDIRISIYLA YARALANAN HAMİLE KARACA AMALİYAT OLMASI İÇİN, ORDU’DAN SAMSUN VETERİNER FAKÜLTESİNE SEVK EDİLDİ
Ordu’da sokak köpeklerin saldırısıyla ayağı kırılan ve hamile olduğu tespit edilen karaca, Ulubey İlçesinde bulunan anlaşmalı veteriner Eren Yeşilkaş tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Samsun Veteriner Fakültesine gönderildi.
Vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildikten sonra veterinere getirilen hamile yaralı karaca, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Samsun Veteriner Fakültesine gönderildi.
-KÖPEKLERDEN KURTULMAK İÇİN KENDİNİ DENİZE ATTI-
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürü Vedat Saraç, karacanın yaban köpeklerin saldırısı sonucu kendini kurtarmak için kayalıklardan kendini denize atlayarak kurtulduğunu söyledi.
Karacanın sol ön bacağında kırık olduğunu belirten Şube Müdürü Vedat Saraç, “Karaca vatandaşlar tarafından bulunarak bizlere teslim edildi. Veterinerde ilk tedavisi yapılan karacanın hamile, çeşitli yerlerinde yaralar ve kırığın olduğunu belirledik. Karacanın buradaki tedavisinin ardından daha iyi tedavi görebilmesi için Samsun Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim dalına sevk ettik” dedi.
Karacanın Samsun’daki tedavisinin tamamlandıktan sonra geri alınacağını ifade eden Saraç,” Samsun Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim dalına sevk ettiğimiz karacanın tedavisinin tamamlandıktan sonra tekrar alıp kendi yaşamını sürdürdüğü yaban hayatına geri bırakacağız. Bizler bu tür faaliyetlerimizi duyarlı insanlarımız sayesinde yapabiliyoruz. Vatandaşlarımıza duyarlılığından dolayı çok teşekkür ediyorum nerde bir yaralı  zor durumda hayvan görseler bizi arayıp haber veriyorlar. Bizlere tüm imkânlarımızla o yaralı hayvanlarımızı alıp, acil tedavisi yapılacak olanları anlaşmalı olduğumuz veteriner hekime getiriyoruz. Yılda yaklaşık 150, 200 civarında bizlere bu tür ihbarlar gelmekte  tedavilerinin yapılıp yabani hayata geri bırakılmakta  olduğunu  söyledi. İnsanlar için çok erzem olan yaban hayatındaki tüm canlılarımızın ve doğamızın çok  titizlik göstermelerini istiyoruz vatandaşlarımızdan çünkü onlar insanlar için olmazsa olmaz  bir görüntülerdir ve varlıklardır. Yaban hayatın korunmasında destek olan tüm kurum kuruluş halkımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Saraç, bu tür olaylarda vatandaşların kendilerini aramaları halinde en kısa zamanda olaya müdahale ettiklerini de sözlerine ekledi.
Vatandaşlar tarafından bulunarak kendilerine getirilen hamile karacanın bacağının kırık olduğunu ifade eden anlaşmalı veteriner Eren Yeşilkaş karacanın şehre inmesi nedeniyle köpek saldırısına maruz kaldığını söyledi. Yeşilkaş karaca yaklaşık bir ay önce yaralı olarak bize getirildi. İlk müdahalesini yaptık kırıklar fazla olduğu için tedavisinin devamı için Samsun veteriner Fakültesine gönderdiklerini kaydeden Yeşilkaş , “Hamile olan karacanın kırık ayağı ameliyat edilip tedavi sürecinden sonra da rehabilitasyon süreci başlayacak ve ardından doğaya bırakılacak” dedi.WWW.KARADENİZBAYRAK.COM

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!