Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

ORDU’NUN TURİZMDE GELECEĞİ PARLAK

ORDU’NUN TURİZMDE GELECEĞİ PARLAK

25 Mayıs 2018 Cuma, 16:24

ORDU’NUN TURİZMDE GELECEĞİ PARLAK

TYE Turizm sahiplerinden Tarık Koç, Ordu’daki faaliyetlerine değinerek, tur düzenledikleri yerleri, Ordu’nun turizm kapasitesini ve Ordu-Giresun Havaalanı’nın katkılarını değerlendirdi:

“ORDU’NUN TURİZMDE GELECEĞİ PARLAK”

A.B.: TYE turizmde çalışmalar ne doğrultuda ilerliyor? Tarık Koç: TYE turizm sahiplerinden birisiyim. Orta ölçekli bir aile şirketiyiz. Abimle beraber şirketin faaliyetlerini yürütüyoruz. Orduluyuz aslen. Yaklaşık 20 sene İstanbul’ da ikamet ettik ve İstanbul’ da aynı şekilde şirketle alakalı bu faaliyetlerimizi yürüttük. 2015’ de İstanbul’ dan Ordu’ya gelerek bu şirketi burada faaliyetini devam ettirmek istedik. Ordulu olmamız münasebeti ile dolayısıyla da şu anda istemiş olduğumuz şekilde yürütüyoruz. Buradaki faaliyet alanlarımız uçak bileti, tatil organizasyonları, okul turları, kültür turları, şehrin muhtelif yerlerine götürmek, bununla beraber vize işlemleri yapıyoruz. Farklı konularla alakalı da bundan sonra projelerimiz var ama tamamen oluşumlar yani zemin arayışı içerisindeyiz. Dolayısıyla da bir noksanlık bulduğumuzda bizde bununla alakalı bir iş yapma potansiyelini kendimizde görüyoruz.

A.B.: Avrupa’nın denize açılan 2. Havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı için ne düşünüyorsunuz? T.K.:İstatistikler gereği Türkiye’ deki havaalanları içerisinde Ordu –Giresun Havaalanının böyle bir yolcu kapasitesinin olacağını kimse tahmin etmiyordu. Beklenilenin çok çok üstünde bir yolcu kapasitesine sahip şu anda. Dolayısıyla da burada bu havaalanı için tek sıkıntı yaratan nokta benim görüşüm hava muhalefetinden dolayı iptaller söz konusu oluyor. Doğal olarak da bu havaalanını kullanan insanlar farklı illere yönlendiriliyor. Bu Ordu için çok sıkıntılı bir durum. Bununla alakalı acilen devletin otoritesi bir önlem almalı çözümü için.

A.B.: Genelde sis çok oluyor. Hava durumları önceki zamanlara göre çok değişiklik göstermekte. T.K.:Tabi doğru bir hafta sonraki havayı tahmin eden bir meteoroloji var. Fakat bununla alakalı devletin acilen bir çözüm bulması gerekiyor. İnsanlar mağdur oluyor, uçaklar havada birkaç tur atıyor, atmasına rağmen piste inemiyor, pas geçiyor, ya Trabzon’ a ya da Samsun’ a yöneliyor. O açıdan da insanlar bu hadiselerden hiç de hoşnut değil.

A.B.:Bu durumlarda da bilet değişimleri yapmak gerekiyor galiba?

T.K.:Bilet değişiminden ziyade müşteriye satmış olduğu biletin tamamen iadesini yapıyorsunuz.

A.B.:İptal de oluyor uzatma da değil mi biletlerde? T.K.:Tabi kesinlikle zaten öyle bir durum söz konusu olduğunda müşterinin talepleri doğrultusunda işlem yapıyorsunuz.

A.B.: Bu duruma müşteriler ne diyor?

T.K.:Kesinlikle biraz agresif oluyorlar doğal olarak.

A.B.:Hangi illere, bölgelere turlar düzenliyorsunuz? T.K.:Genelde Ordu’ dan revaçtaki iller olan Çanakkale, Amasra, Sinop, Ankara, Ürgüp, Kapadokya, doğu ve güneydoğu illeri, Trabzon, Rize Ayder Yaylası, Batum öncelikli gittiğimiz yerler arasındadır. Bunun dışında da talepler doğrultusunda farklı illere de taşıma yapıyoruz.

A.B.: Son olarak neler söylemek istersiniz?

T.K.: Şu andaki gidişattan açıkçası hoşnuduz. Yani Ordu’nun kapasitesi belli bu anlamda seyahat acenteleri bir değil bir çok var. Tabi alternatif çok olduğu için işlemlerle alakalı insanlarında alternatifi bol, o yüzden biraz durgun geçiyor dönem dönem. Ama ben umutluyum turizmle ilgili Ordu’nun geleceği parlak ama bu sadece acentelerle olacak iş değil. Buradaki yerel yöneticilerin bu anlamda turizmi teşvik etmeleri amacıyla yardımcı olmaları yani bir önder olmalarını istiyoruz biz. Bireysel anlamda acentelerin veya turizm faaliyetlerini yürüten insanların pek fazla yapacakları bir şeyleri yok. Kendi aralarında iş yapıyorlar. Fakat yurt dışına açılma anlamında Ordu’nun yerel yöneticilerinden destek bekliyoruz.Karadeniz Bayrak-Ahmet Bayrak/Özel Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!