Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

ENGELLİLERE AZ BİLE…

ENGELLİLERE AZ BİLE…

26 Mayıs 2018 Cumartesi, 06:39

ENGELLİLERE AZ BİLE…
Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) ve Engel Sizsiniz Platformu, Sarıyer’de bir rekora imza attı. Engelliler Haftası’nda ötekileştirmeye karşı özel çocukların sesini duyurmak için dünyanın en büyük pankartı açıldı.

Engelliler alanında çalışan STK’lar, sivil inisiyatifler ve ‘farkındalık’ için alanda olan bireylerin katılımıyla 500 metrelik bir pankart üzerine yerleştirilen talepler, toplumun her kesimi ve her yaş grubundan bireyle sırtlayarak taşındı. Dünyanın en uzun pankartıyla Sarıyer Edebiyat Günleri’nin yapıldığı Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na gelen kalabalık, temsili olarak hazırlanmış duvarı yıktı.

Ahmet Bayrak: Başkanım pankartın uzunluğu ne kadar tam olarak? Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç: 500 metre uzunluğunda engellilerin taşıdığı en uzun pankart. Bu pankartta neler var; engelli hakları, engelsiz yaşamla ilgili her türlü slogan var.

A.B: Teşekkür ediyoruz.Gerçekten çok uzun bir pankart ve o kadar da anlamlı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç: Şu an içinde bulunduğumuz durumda önemli olan, zihinlerimizdeki duvarın kaldırılması. Onları da yaşama ortak etmeliyiz. Bu sorumluluğu yerine getirirsek arada duvar kalmayacak. Onlar ayrı yol, ayrı park istemiyorlar. Aynı yolları, aynı parkları hep beraber kullanmak istiyorlar. O kadar güzel önemli şeyler söylendi ki benim tekrarlamama gerek yok. Ancak şunu bilmek lazım ki engelli olmanın tarifi yok. Herkes her an engelli olabilir. Şu an içinde bulunduğumuz yaşam diliminde bile önemli olan onlardan bu mesajı alabilmek. Yani zihinlerimizde engellilere karşı olan olumsuzlukların kaldırılması, onlarında bir yurttaş, bir vatandaş olduğu bilincinde olup onların da yaşamın içinde birlikte yaşama ortak etme şeklinde olmalıdır. Biz yöneticilerden sonra tüm yurttaşlardan o sorumluluğun mutlaka yerine getirilmesi halinde inanılmaz mesafeler kazanacağız. Arada duvarlar artık kalmayacak. Ben sevgili kardeşlerime özellikle çıktıkları yolda özellikle tüm engellileri temsilen yapmış oldukları bu çalışmalara, bu uğraşlara destek verme konusunda elimizden ne gelirse yapmak zorunda olduğumuzu ve yapacağımızı da özellikle söylemek isterim. Onlar ayrı yol istemiyorlar, onlar ayrı park istemiyorlar, onlar aynı parkları aynı yolları, aynı avantajları kullanmak, aynı faaliyetleri yapmak istiyorlar. Onun için gelin hep beraber buna çok yoğun bir destek verelim. Burada olan arkadaşlarımızla, sevgili dostlarımız edebiyat günlerinin bu çok önemli anında bir tarafta Haydar Aliyev, bir tarafta Mustafa Kemal Atatürk’ ün heykellerinin olduğu bu parkta boğazda Kireç Burnunda öyle bir çığlık atalım ki duvarları başta çığlıklarımızla yıkalım. Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/Ordu-Mayıs 2018

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!