Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

        Tarihi kilisenin durumu içler acısı

        Tarihi kilisenin durumu içler acısı

03 Ağustos 2018 Cuma, 22:59

 

Tarihi kilisenin durumu içler acısı

Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/ORDU

Ordu İl Merkezi Taşbaşı Mahallesi, kentsel SİT alanı içerisinde bulunan Taşbaşı Kültür Merkezi (Eski Cezaevi-Kilise) nin durumu içler acısı.

Kilise doğu-batı istikametinde,dikdörtgen tarzında yapılmıştır. Doğuda büyük bir apsis, yanlarda iki küçük apsis bulunmaktadır. Kilisenin ana mekanı iki sıralı üç sütunla üç nefe ayrılmıştır. Kilisenin semardam çatısı, sütunlarla desteklenen kemerlerle taşınmaktadır. Tamamı kesme taştan yapılmış, (kubbe hariç) günümüze kadar ayakta kalabilen, bir bazilika şeklinde yapıdır. 1853 yılında yörede yaşayan Ortodoks Hıristiyanlar tarafından yapılmıştır. 10 Nisan 2000 tarihinden bu yana Kültür Merkezi (çok amaçlı salon) olarak kullanılmaktadır.

Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan tarihi kilise, zamanında aydınlatılmaması ve güvenlik kamerası konulmaması nedeniyle korunamıyor. Gündüzleri bekçinin bulunduğu tarihi kilise geceleri ise adeta kaderine terk ediliyor. Böylesi bir kültürel değeri aydınlatmaya bile son bir ayda başlayan yetkililer, güvenlik kamerası sistemini ise hala kuramadılar. Bu nedenle özellikle akşam saatlerinde güvenlik kamerasının olmaması rahatlığıyla demir kapıdan içeri giren kişi veya kişiler kilesinin duvarlarını yazılarla çirkinleştirdiler.

“Kamera istiyoruz” Taşbaşı Mahallesi Muhtarı Reşit Arif Gürsoy, duvarların yazılarla boyanmasının önüne geçilmesi gerektiğini aktararak; “Taşbaşı Kilisesi ve Menekşe Sokaktaki olan yazılardan gerçekten utanıyoruz. Buraya gelen yabancılara karşı mahcup oluyoruz. Geçici olarak önlemler alındı ama yeterli olmadı. Kamera sistemini devamlı istedik. Ama hiçbir yerde kamera sistemi yok. Olan da çalışmıyor. Hem kilisenin hem de mahalledeki evlerin duvarları tamamen yazılarla boyanmış durumda. Yetkililerin bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz. Bir tedbir lazım. Kamera sistemi şart. Aksi taktirde bu sorun böyle devam eder.” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!