HEYELAN ARAZİSİNE HASTANE

ULUBEY’DE HASTANE KRİZİ BİTMİYOR!

25 Eylül 2018 Salı, 08:55

HEYELAN ARAZİSİNE HASTANE

Ordu’nun Ulubey ilçesinde Devlet Hastanesi inşaatı çalışmaları başlamadan göçük meydana gelmiş ve hastane inşaatı durdurulmuştu. MTA tarafından riskli bölge heyelan alanı olarak belirlenen arazide hastane yapım çalışmaları inşaatı tekrar başladı.

Ordu’nun Ulubey ilçesinde Devlet Hastanesi inşaatı için yapılan temel kazısı sonrasında 2018’in şubat ayında heyelan meydana gelmiş ve inşaat durdurulmuştu. Ulubey ilçesinde Devlet Hastanesi inşaatının üst kısmında arazisi bulunan Abdurrahman Kara’nın fındık bahçesinde de heyelan oluşmuş evinde de ise çatlaklar meydana gelmişti. Bu gelişmeler üzerine Kara durumu mahkemeye taşımaya karar vermişti. MTA’nın riskli heyelan bölgesi olması sebebiyle inşaat yapmaya müsait olmadığını ifade ettiği arazide inşaat çalışmaları yeniden başlatıldı.

Ulubey’in Çatallı Mahallesi’nde heyelan sebebiyle duran Devlet Hastanesi inşaatının yeniden aynı yerde başlatılması şaşkınlığa neden oldu. Heyelan sonrası İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan jeolojik etüt raporunda alanın MTA heyelan envanterinde eski heyelan alanı olarak işaretlendiği belirtilmişti.  Devlet Hastanesi inşaatının yanı sırada bölgede bir de toplu konut projesi yapılacak. Ulubey Belediyesi tarafından yapılacak olan konut projesi içinde 84 adet konut bulunuyordu.

Ulubey’de devlet hastanesi olmasına karşın yeni devlet hastanesi için çalışmalar devam ederken, Çatallı Mahallesi Muhtarı Serkan Öztürk, Ulubey’de mevcut bir hastane varken, daha önce heyelan olmuş bir yere yeni bir hastane yapmanın gereksiz olduğunu söyledi.

ULUBEY’DE HASTANE KRİZİ BİTMİYOR!

Ulubey’e yapılacak olan yeni devlet hastanesinin inşaatının çevresinde  heyelan başlamış ve bahçeler göçmüştü. MTA’nın heyelan bölgesi riskli alan olması sebebiyle inşaat yapmaya müsait olmadığını ifade ettiği arazide inşaat çalışmaları yeniden devam ederken, bu kez kazıklama sistemine geçildi. Ancak şimdi de vatandaşlar, mevcut hastane varken başka bir hastanenin gereksiz olduğunu aynı zamanda ilçe merkezinde oturan birisinin hastaneye gidişinin zor olduğunu dile getirdi. Mevcut Ulubey Devlet Hastanesi’nin heyelan yüzünden kapatılmaya çalışıldığını aktaran Öztürk, buna karşın altından su geçen sulak bir mevkiye hastane yapılmaya çalışıldığına dikkat çekti. Öztürk; “Ulubey Devlet Hastanesine daha önce başlandığı zaman heyelan meydana geldi. O süreçte şikayetçi olanlar mahkemeye başvuran vatandaşlar da oldu. Daha sonra belediye başkanı ile görüşmeler oldu, devamında kazıklama sistemine gidildi. Şu anda kazıklama çalışmaları devam ediyor. Ulubey’de mevcut bir hastane varken buraya bu gereksiz yatırım yapılacağına başka bir yerlere başka bir yatırım yapılabilirdi. O yüzden ben bu işe gönül koyuyorum. Devletimizin bu gibi zaruri işlere el atması lazım. Kazıklar mevcut hastaneye atılmış olsaydı aynı yerde devam edilebilirdi. Yani bu gibi yatırımlar değil de daha değişik yatırımlar iş kapısı açma gibi şeyler yapılabilirdi. Burada tutup 20-30 yataklı hastaneyi kapatıp 10 yataklı hastane açmak çok doğru değil. Bir durumun üstüne gitmek gerekir ” dedi. “Zora koşuyoruz” ‘Burası zaten çok gelişen bir ilçe değil. İlçemizin Ordu’ya yakın olması bizi zaten eziyor, bu tip yatırımların biraz daha ilçe dışına yapılması biraz daha üzüntü veriyor, vatandaş hastaneye nasıl gidecek’ diyen Öztürk, şunları kaydetti; “Dolmuş zaten sürekli kalkmıyor vatandaş taksi tutup gidecek, aracı yoksa, gücü yoksa yürüme gidecek. Zaten Ulubey’de toplum sağlığı merkezi ve aile sağlığı merkezi ilçe merkezinde. Hastane 2-3 km aşağıda bu mantıklı değil. Toplum sağlığının şimdiki hastanenin yanına ihalesi yapılmış toplum sağlığı merkezinin de yapılacağı gündemde. Şimdi toplum sağlığı merkezi eski hastanenin yanında olacak, yeni hastanede Kara fabrikasının orada olacak. Bunlar gerçekten vatandaşın kafasını da karıştırmış durumda. Vatandaşa kolaylık sağlamıyoruz, zora koşuyoruz. Aile sağlığı ve toplum sağlının merkezde olup hastanenin ilçe dışında olması mantıklı değil. Şimdi buradaki hastane yıkılıp diğer tarafa açılacaksa gerçekten içler acısı. Ben buraya hastane açıyorum, burayı da belirli bir şeyde kullanacağım, bölüm hastanesi yapacağım dersen tamam. Ulubey’de o kadar atıl binamız var ki el altında çürüyüp gidiyor. Ohtamış, Kardeşler kapandı, okullarımız çürüyüp gidiyor. Devletimiz bir yerde bütçeyi kısıtlamaya çalışıyor, bir yerden de dağıtıyor ben anlamış değilim. Devletimizin o kadar çarçur ettiği şeyler var ki akıl alması mümkün değil. Hizmet vatandaşa bir şekilde dönmeli.”KARADENİZ BAYRAK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!