Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mayıs 2019 Pazar

DENİZ DİVANE’Yİ YUTUYOR

15 ev tehlike altında…

25 Eylül 2018 Salı, 09:02
DENİZ DİVANE’Yİ YUTUYOR

DENİZ DİVANE’Yİ YUTUYOR

Gülyalı ilçesinin Turnasuyu Mahallesi Divane Mevki sakinleri, denizden gelen dev dalgaların 15 ile 30 metre içeriye girdiğini belirterek, evlerinin tehlike altında olduğunu söylediler.

15 ev tehlike altında…

 

Aralarında 40 bin lira para toplayarak dalganın yerle bir ettiği yeri 20 metre doldurduklarını ve set çektiklerini söyleyen mahalle sakinleri, buna rağmen denizden gelen dalgaların duvarı da yıktığını ve bir an önce devletten bu bölgeye T yapılmasını istediler.

“T yapılmasını istiyoruz”

Turnasuyu Mahallesi Divani Mevki sakini Naciye Yılmaz, denizin doldurulup havalimanının yapılmasının ardından perişan olduklarını belirterek, şunları kaydetti; “Deniz dalgalarıyla birlikte bütün yerlerimizi aldı, herkesin en az 10’ar metre yeri gitti. Devletin bize sahip çıktığı yok. Ama vergilerimizi alıyor bu paralar nereye gidiyor? Köydeki evimize bile vergi alıyor. Kaynım 7-8 kamyon toprak doldurdu. Yoksa fındık sermeye dahi yer yok. Buraların parasını da kendimiz veriyoruz, devlet sahip çıkmıyor ki. Ama oy zamanı geliyorlar. Divani ile Turnasuyu arasını deniz aldı, 10-11 metre kadar aldı. Kaynımın evinin eşiğine kadar aldı. Biz nereye gideceğiz Gülyalı Turnasuyu mevkiinde. Yetkililerden en yakın zaman  T yapılmasını bekliyoruz. Evde rahatsız çocuğum var, ben evde olmasan o ağacı almaya gidecek, belki deniz alacak. Yazık günah değil mi? En az 20 araba yükü toprak geldi Divaneden yukarı. Komşularla 40 bin liraya yakın masraf edip, 20 metre doldurduk, deniz kenarına beton döküp set çektik, dalga onu da yıktı. Devletimizden acilen  T yapılmasını istiyoruz.”

“İlla başımıza bir şey mi gelmeli?”

Yetkililerden yardım beklediklerini ancak kimsenin ilgilenmediğini aktaran Yılmaz; “Ordu, sel bölgesi. Sel afetiyle ilçelerimize neler olduğunu gördük. Can kaybı, heyelanlar, köprü yıkılmaları oldu. Selle birlikte heyelan olsa ne olacak? İlla başımıza bir şey mi gelmesi gerekiyor? Başımıza bir şey geldikten sonra hiçbir şey yapmasınlar. Biz şimdi yardım istiyoruz. Turnasuyu Divani Mevkinde deniz kenarındaki dalgalar, yerimizi hep aldı. Daha da almaya devam ediyor. Artık yerimiz kalmadı. İlla evimizi de mi alsın. Devletimizden tek isteğimiz, denize bir T yapılmasıdır. Yetkililer sesimizi duysun.” dedi.

Her fırtınada denizin topraklarından biraz daha aldığını söyleyen Dinane Mevki sakinler, yeni bir fırtınanın neler getireceğini bilmediklerini söylediler.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!