Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mayıs 2019 Pazar

MESUDİYE ÖĞRENCİ YURDU KAPANDI!

MESUDİYE ÖĞRENCİ YURDU KAPANDI!

25 Eylül 2018 Salı, 09:04

MESUDİYE ÖĞRENCİ YURDU KAPANDI!

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde, Ordu Üniversitesi Mesudiye Meslek Yüksekokulu öğrencilerine hizmet veren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Mesudiye Yüksek öğrenim Öğrenci Yurdu, öğrenci azlığı bahane edilerek tamamen kapatılıp, personeli başka şehirlere tayin edildi, öğrenciler sokakta kaldı. “Yurdun kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Hep birlikte gerekeni yapacağız” diyen Ordu milletvekilleri ise konuşma dışında çözüm için gerekeni yapamadı. Ayni durumdaki Koyulhisar Yüksek Öğrenim Yurdu ise Bakan İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Milletvekilleri ve Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli’nin yaptıkları girişimleriyle kapatılmaktan kurtuldu. Yurt Diyanet Vakfı Öğrenci Yurdu olarak hizmet vermeye devam edecek ve öğrenciler mağdur edilmeyecek.

Mesudiye’de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olarak hizmet vermekte olan Mesudiye Öğrenci Yurdu 10.10.2010 tarihinde hizmete açılmıştı.  İlk açıldığında 126 Kız, 126 Erkek olmak üzere toplam 252 Yüksek Öğrenim Öğrencisine hizmet veren Mesudiye Meslek Yüksekokulu Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurdu öğrenci yokluğu nedeniyle kapatıldı. Temmuz ayında yapılan 28’inci Mesudiye Kurultayına katılan Ak Parti Ordu Milletvekilleri Ergün Taşçı, Metin Gündoğdu adına da konuşan Şenel Yediyıldız, “Yurdun kapatılmasına izin vermeyeceğiz., yurt bu sene kapanmayacak” diye söz vermesine, muhalefet milletvekilleri yaptıkları konuşmalarda; “Yardım istenirse gerekeni yapacağız, destek vereceğiz, yurdun kapanmasına izin vermeyiz” demelerine rağmen, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül de “Bu sene 35 öğrenci kaydını yaptırırsa kapatılmayacak sözünü aldık” demesine rağmen, KYK Mesudiye Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdu kapatıldı.

Öğrenciler mağdur durumda, yurtta çalışan personel ve aileleri de tayin sebebiyle perişan olmuş durumdalar. Koyulhisarlılar, kurultayları bile yokken sorunu çözme başarısını gösterebildiler. 28 yıldır kurultay geleneği olan Mesudiyeliler ise örgütlenemedi, yurdun kapatılması karşısında sessiz kaldılar. Ordu Milletvekilleri ise sadece konuştu, iş icraata gelince ortaya çözüm sunamadılar.

Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli yaptığı açıklamada; “İlçemizde Çetin Can KYK yurdu kapanma kararının ardından öğrencilerimizi mağdur duruma düşmelerinin önüne geçilmesi konusunda Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz ve Sayın Valimiz Davut Gül’ün teklifleriyle Diyanet Vakfı tarafından öğrenci yurdu olarak hizmet vermeye devam edecek. Bu konuda bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz ve Sayın Valimiz Davut Gül’e ilçem ve şahsım adına teşekkür ederim.” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!