Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Ağustos 2019 Çarşamba

GÖLKÖY ÖMRE ÖMÜR KATIYOR

GÖLKÖY ÖMRE ÖMÜR KATIYOR

18 Ekim 2018 Perşembe, 10:58

GÖLKÖY ÖMRE ÖMÜR KATIYOR
“3. Yerelden Merkeze Yaşlanan İnsan ve Toplum” konulu Uluslararası Sempozyum dün Türkiye’nin en uzun ömürlü yeri olarak belirlenen Gölköy ilçesinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma Avustralya Victoria Üniversitesi’nden Prof. Dr. Terence Seedsman, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Tufan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muammer Tuna, Akdeniz Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olan İkoku Murakami, Antalya’dan Uzm. Dr. Melih Vural ve Uzm. Dyt. Feyda Çakıroğlu, Ege Üniversitesi’nden Uzm. Dr. Aslı Kılavuz, İbradi Belediyesi’nden Gerontolog Diren Yankın, Dinar Belediyesi’nden Uzm. Gerentolog Faruk yaşar Gürdal, Akdeniz Üniversitesi’nden Gerontolog Özlem Özgür ve Germencik Belediyesi’nden Uzm .Gerentolog F. Sıla Ayan katıldı.
“Yerelden Merkeze Yaşlanan İnsan ve Toplum” konulu Uluslararası Sempozyuma katılan akademisyenler, Gölköy’de uzun yaşamanın sebeplerini ve araştırmalarını anlattılar.
Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı İsmail Tufan ile ekibi tarafından 15 yıldır sürdürülen ‘Türkiye’nin Yaşlanma Atlası’ çalışmasında Türkiye’nin en uzun ömürlü yeri olarak belirlenen 10 yerden biri olan Ordu’nun Gölköy ilçesi uluslararası bilim insanlarının ilgi alanına girdi.
“En uzun ömürlü yeriz”
“Yerelden Merkeze Yaşlanan İnsan ve Toplum” konulu Uluslararası Sempozyumu hakkında konuşan Gölköy Belediye Başkanı Ali Kemal Mert; “Avustralya, Japonya ve yurt içinden katılan akademisyenler oldu. Bu uluslararası çalışma bir çalıştay gibi gerçekleşti. Türkiye’de yaşlanan toplumla ilgili çalışmalar son 20 yıldır yapılıyordu. Son 15 yılın verileri kamuoyuyla paylaşılmıştı. Gölköy’ün Türkiye’nin en uzun ömürlü yeri olduğu ve ölüm yaş ortalamasının da 82 olduğu akademisyenler tarafından belirlenmişti. Bu yüzden Gölköy, sempozyuma ev sahipliği yaptı. Bundan sonra da Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü ve Uluslararası Yaşlılık Konseyiyle birlikte çalışarak ilçemize gereği olan neler varsa yapmaya çalışacağız.” dedi.
ODÜ SEMPOZYUMA KATILMADI

Geçen yıl düzenlenen sempozyuma katılmayan Ordu Üniversitesi bu yılda da katılmadı

Gölköy Belediye Başkanı Ali Kemal Mert, Ordu Üniversitesi  geçtiğimiz sempozyum ada katılmamıştı. Ordu Üniversitesi’ne giderek Gerontoloji Bölümü açılmasını istediklerini ancak karşılık görmediğini belirterek, ODÜ’nün sempozyuma katılmamasından dolayı muzdarip odluklarını söyledi.
Proje 2023 yılında bitecek
15 yıldan bu yana çalışmaya öncülük yapan Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. İsmail Tufan ise, Gölköy’ün Türkiye’de sağlıklı yaşayan insanların ilçesi olduğunu aktararak, projenin 2023 yılında sona ereceğini dile getirdi.
“Japonya’da da yaşam uzun”
Akdeniz Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olan İkoku Murakami, uzun yaşamak için neler yapılması gerektiğini belirtirken, Japonya ile Karadeniz Bölgesi’ni karşılaştırdı ve şunları söyledi; “3 tane projemiz var. Belediye görevlileri, akademisyenler bir arada çalışması, belediyelerden temsilci olan genç görevlilere yaşlı toplum için eğitim vermek ve İdeal toplum için tasarım yapmak (yarışma). Örneğin Japonya’da son yıllarda hem çekirdek aile hem de çoklu aileler azalıyor. Tek kişilik yaşam artıyor. Japonya’da da yaşam uzun.”
Avustralya Victoria Üniversitesi’nden Prof. Dr. Terence Seedsman Gölköy ilçesinin doğasının uzun ömür için en uygun yer olduğunu söyleyerek, Türkiye’de yaşlılık alanında yapılan çalışmaların Avustralya açısından örnek olacağını kaydetti.
Gerçekleştirilen sempozyumun ardından katılımcılar, Ulugöl Tabiat Parkı’na gitti.
Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak-Özel Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!