Karadeniz Bayrak
Son Dakika
04 Aralık 2021 Cumartesi

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI, FINDIĞINDA BAŞKANIDIR

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI, FINDIĞINDA BAŞKANIDIR

17 Kasım 2018 Cumartesi, 01:45

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI, FINDIĞINDA BAŞKANIDIR

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Hamarat, ” Büyükşehir Başkanı, fındığında başkanıdır.” dedi.

Hamarat, Çamaş, Çatalpınar, Kabataş, Gülyalı, Aybastı ilçelerinde ziyaretlerde bulundu.

Hamarat, Çamaş Belediye Başkanı Alaaddin Giden, Çamaş AK Parti İlçe Başkanı Aydın Bölükbaş, Kabataş Belediye Başkanı Yakup Yılmaz, Kabataş AK Parti İlçe Başkanı Yakup Akçay, Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen, Gülyalı AK Parti İlçe Başkanı İlyas Yılmaz, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Aybastı AK Parti İlçe Başkanı Fazlı Eren, Çatalpınar Belediye Başkanı Ahmet Türe, Çatalpınar AK Parti İlçe Başkanı Haşim Bakar, yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

FINDIĞA EN ÇOK AK PARTİ SAHİP ÇIKTI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında Ordu’ya ilk geldiğinde Ordu meydanında fındığa 2 dolar gibi bir fiyat açıkladığını anlatan Hamarat o günleri anımsatarak şunları söyledi; “2002 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Başkanı olarak Ordu’ya ilk geldiğinde daha milletvekili dahi olamamışken meydanda fındık 2 dolar dedi. O şimdi palavra atanlar fındığı 80 sente düşürmüşlerdi. O palavra atanlar döneminde 1 kilo fındıkla sadece 3 ekmek alabiliyordu. 7 lira deyip 7 sene ödeyemeyenlerin borçlarını da AK Parti hükümeti kapattı. Ellerine aldıkları birliği dahi kötü kullananlar bize fındığa sahip çıkmıyorsunuz diyerek suçlamada bulunamazlar. Biz fındık fiyatını her yıl ekleyerek arttırdık. En ağır ekonomi saldırı altında olmamıza rağmen 14 lira fiyat açıklandı. Her sene ilimize 280 milyon lira para giriyor. Üreticilerimizin hesabına yatırılıyor. Bende fındık üreticisiyim, babam da üretiyor. 280 Milyon lira Ordu’ya yapılan havaalanının maliyeti. Fındık fiyatı düşmesi halinde ise TMO devreye girerek fındık alıyor. Nasıl oluyor da bize fındığa sahip çıkmıyorsunuz deniyor anlamış değilim. Türkiye tarihinde fındığa en çok sahip çıkan iktidar AK Parti’dir.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FINDIĞINDA BAŞKANIDIR

Hamarat, Yerel yönetimler içerisine fındığı koyduğunu ifade ederek açıklamasını şöyle sürdürdü, “Tüm fındık bahçeleri Ordu sınırları içerisinde bulunuyor. Ordu’nun başkanı aynı zamanda fındığın da başkanıdır. Seçmenimin tüm sorunu benimde sorunumdur. Sivil Toplum Kuruluşlarımızı gezdiğimizde yaptığımız istişarelerde fındık bahçelerinin veriminin düştüğünü, kalitenin azaldığı konusunda bilgiler aldık. Büyükşehir belediyesi bunun çözümünde yer almak zorundadır. Fındık zor şartlarda, apartman altlarında, sağlıksız ortamlarda muhafaza ediliyor. Ardından tüccara, fabrikatöre ulaştırılıyor. Bu şartlar fındığımıza zarar veriyor. Sadece fiyat kavgası yaptırmak fındığa en büyük kötülüğü yapıyor. Bununda belediye ile alakası bal gibi var. Fındık ticaretinde sağlıklı ortam belediyenin de görevidir. Fındık sanayi ürünüdür. Fındığın Ordu’da işlenmesi için Fındık organize sanayileri, işleme merkezleri, mamul merkezleri ile ilgili Ar-ge çalışmaları yapıyoruz. Büyükşehir olarak buna el atabiliriz. Bugüne kadar fındık tanıtımı ile ilgili çalışma yaptık. Bundan sonra bu konular üzerine çalışmalıyız. Ondan sonra fındığa fiyat veriliyormuş verilmiyormuş ona bakmak yerine biz değerlendiriyoruz diyeceğiz. Başkasının verdiği fiyatın altında ezilme dönemini kapatmak zorundayız. Türkiye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Dünya’nın ilk 10 ekonomisi arasına girmeye çalışıyor. Biz bu durumda fındığı çuvallara koyup satmak yerine sanayi ürünü olarak mamul olarak satmak zorundayız. Sadece fındık değil, kivi, çilek, yaylalar, deniz, turizm, eğitim içinde projelerimiz olacak.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!