Karadeniz Bayrak
Son Dakika
18 Eylül 2020 Cuma

ANAOKULUNDA 45 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ!

ANAOKULUNDA 45 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ!

02 Aralık 2018 Pazar, 14:13

ANAOKULUNDA 45 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ!
Altınordu Faruk Furtun Anaokulunda eğitim gören 45 öğrencinin yanı sıra bazı görevliler, yedikleri yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.
Çok sayıda öğrenciye hizmet veren Faruk Furtun Anaokulunda istenmedik bir olay meydana geldi. Okulda yapılan yemeklerden yiyen yaklaşık 45 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Aynı yemeklerden yiyen bazı öğretmenler ve hizmetlilerin de zehirlendiği belirtildi.
Öğrencilerde kusma ve ishal gibi şikayetlerin olduğu belirtilirken, durumu ağır ve hayati tehlikesi olan bir öğrencinin olmadığı kaydedildi.
Anaokulunda öğleden önce eğitim gören minik öğrencilerde olumsuzluk yaşanmazken, öğleden sonra öğrenim gören öğrenciler ise zehirlendikleri için okula gelemediler.
Faruk Furtun Anaokulundan yapılan açıklamada; “Yemekler burada yapılıyor. Yemeklerden kaynaklı olan durum. Öğleden sonra meydana gelen bir şey. 45 öğrencimiz de kusma, ishal gibi hastalıklar var. Durumu daha ağır olan öğrencimiz yok. Daha şuan neden olduğu belli değil. Araştırma devam ediyor. Öğleden sonraki öğrencilerimiz gelmiyor.” denildi.
Öte yandan zehirlenme vakası hakkında Ordu Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Altınordu Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün soruşturma başlatıldığı öğrenilirken, zehirlenmenin yemekten mi, yoksa sudan mı kaynaklandığı araştırılıyor.

VALİ YAVUZ RAHATSIZLANAN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ

Vali Seddar Yavuz, Faruk Furtun Anaokulunda, 28 Kasım Çarşamba günü yenilen yemekten veya içilen sudan kaynaklı olabileceği değerlendirilen karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle sağlık kuruluşlarında tedavi altında bulunan öğretmen ve öğrencileri ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Sağlık kuruluşlarındaki ziyaretini tamamladıktan sonra Faruk Furtun Anaokulunda yaşanan vakayla ilgili bir değerlendirmelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, “Çok üzücü bir olay meydana geldi. Tahmin ettiğimiz kadarıyla bir gıda kaynaklı rahatsızlık olduğu anlaşılıyor. İlk günden itibaren bütün tahliller, bütün numuneler alınmış durumda. Alınan yemek ve su numunelerinin tahlilleri yapılıyor. Muhtemelen Pazartesi günü olayın nedeninin netleşeceğini düşünüyoruz. 64 civarında kardeşimizin sağlık kurumlarına müracaat ettiğini gördük. Sonradan gelenler oluyor. Şu anda 14 civarında yatan kardeşimiz var. Aldığımız bilgiler çerçevesinde, herhangi bir hayati riski olan kardeşimiz söz konusu değil. Ağırlıklı olarak ishal ve karın ağrısı şikayetleri var” dedi.

Sağlık kuruluşlarının konuyu yakinen takip ettiğini belirten Vali Yavuz, “Biz de ilk andan itibaren valilik olarak süreci takip ediyor ve yönetiyoruz. İşin adli boyutu dahil olmak üzere yapılacak ne varsa yapıyoruz. Olayın adli ve idari konusu inceleme, soruşturma neticesinde ortaya çıkacak” diye konuştu.

Gıda alımının bir şirket aracılığıyla yapılmadığını, okul idaresi tarafından malzemelerin temin edilerek yemek pişirme işleminin yapıldığının özellikle altını çizen Vali seddar Yavuz, ”Şüphelendiğimiz bir durum söz konusu. Bir gün bekletilen bir gıdanın tüketimine dair bilgi ya da duyum var. Muhtemel ondan olabileceği yönünde değerlendirmemiz var. Elde somut bilgi, belge olmadan kesin konuşmak, sağlıklı durum değildir. Önemli olan şu anda kardeşlerimizin sağlıklarına kavuşması ve bunun takip edilmesidir. Olayla ilgili ihmalleri olan kamu görevlileri dahil olmak üzere bunlarla ilgili yasal işlem yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!