Karadeniz Bayrak
Son Dakika
16 Haziran 2019 Pazar

BALIKÇILAR MAĞDUR OLUYOR

BALIKÇILAR MAĞDUR OLUYOR

09 Aralık 2018 Pazar, 14:16

BALIKÇILAR MAĞDUR OLUYOR
Ahmet Bayrak-Karadeniz Bayrak/Özel Haber- ORDU
Ordu’nun Altınordu İlçesi Melet ırmağının denizle birleştiği dere ağzı sık sık kum toplanması nedeniyle ırmak ağzının kapanmasına sebep olurken, bölgede balıkçılık yapanlar ise bu yüzden denize çıkamadıklarını ve evlerine ekmek dahi götüremediklerini dile getirdi.
Geçimini balıkçılıkla sağlayan kayık sahipleri yaptıkları açıklamada mağdur olduklarını, yetkililerin bu doğal olay karşısında kendilerine sahip çıkmalarını istediler. Irmakta suyun azaldığını belirten balıkçılar, bu durumun ırmak ağzının kapanmasına sebep olduğunu belirttiler. Kayıklar kum nedeniyle denize açılamayınca balık tutamadıkları için büyük sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorlar. Bazen de teknelerin altı, kumlanmadan dolayı zarar görüyor. Dere ağzı kum topluyor Melet ırmağında balıkçılık yapan vatandaşlar, bölge balıkçılığı ve barınak sorununa ilişkin şunları kaydetti; “Bu bölgedeki balıkçılar, yıllardır, barınma yeri ihtiyacı duymaktadırlar. Yukarıda belirtilen iki balıkçı barınağı da hem bu bölgeye uzak kalmakta, hem de kendi kapasiteleri bile yetersiz kalmaktadır.Efirli Balıkçı Barınağı ile doğu da Gülyalı Balıkçı Barınağı bulunuyor. Planlanan proje alanına yaklaşık 8-10 km mesafede bulunan her iki barınakta da yeterli bağlanma ve korunma hizmetleri sunulamıyor. Ordu Melet Irmağı kenarında yıllardır barınan balıkçılar bu bölgede bir barınak olmadığı için yıllardır sorunlar yaşıyor. Karadeniz’in ne zaman fırtınalı, ne zamanda dalgalı olacağı net olarak her zaman bilinememekte. Balıkçılar kayıkları barınaklara çekmedikleri zaman, tekneler batma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda, genelde Melet Irmağı içini kullanıyorlar. Ancak, Melet içerisinde genelde dere ağızları sık sık kum toplamaktadır.

“Mağduruz”
Balıkçılıkla geçimini sağladığını söyleyen Bayram Özcan; “Önceden Melet Irmağının suyunun fazla olması nedeniyle teknelerimizle beraber sorunlarımız olmuyordu. Barajlar nedeni ile bu sular kesildi. Sular kesildikten sonra bize melet havzasının ağzına liman vaadi verildi. Tüm ölçümleri yapıldı. Enver Yılmaz’ın Belediye Başkanlığı döneminde ihalesinin de verildiğini söylediler. Fakat Enver Yılmaz şu an gitti denizde bitti liman da ayağımızın altından kayboldu. Şu an tekneler içerde melet ırmağı havzasında bağlı olarak kaldı tekneler ne içeri ne dışarı çıkamıyoruz. Arkadaşlar bu akşam çok büyük tehlikeler geçirdi. Şu an mağdur bir vaziyette pervaneleri kırıldı. Orada görüyorsunuz. Şükür ki bir can tehlikesi yaşanmadı.” Dedi.
“2 can verdik”
Özcan; “Daha önce burada iki can verdik. Cansız bedenlerine şahit olduk. Bir tanesi hala bulunmadı. Ömer Dursun halen bulunmadı. 18-20 sene olmuştur gibi geliyor. Bizim ustamızdı, deniz onu bizden daha çok sevdiği için aldı gitti. Diğer arkadaşımız olan Temel Yılmaz’ın cesedi Gülyalı’da bulundu. Irmağın ağzı şimdi hali ile dolduğu zaman limanımız olmadığından dolayı buranın ağzı dolup taştı. Deniz olduğundan dolayı buraya girmek zorunda kalıyoruz. Bu tehlikelerle karşı karşıya geliyoruz. Yine yeni Ömerler kaybedeceğiz. Devletimizin bize bir çözüm ben rica ediyorum, sadece oy için değil. Vekiller bir masa bir sandalye için değil hiç bir şey bizden önemli değil. Biz devletimizin arkasındayız biz demek devlet demek ben öyle biliyorum. Ama başka türlü bir olay varsa ben bunu bilmek istemiyorum. ” Diye konuştu.
“Söz verdiler…”
Liman sözünün tutulmadığını aktaran Özcan; “Bizim sorunumuz şu melet ırmağının ağzı barajlarda suyun az gelmesinden dolayı Melet Irmağı havzasının ağızlarına da çöp döküldü. Bu çöplerinde deniz gitmemesi için ırmağın ağızlarına dolgu kum dolgu gelişiyor tez kapanıyor. Kepçelerle bir kaç defa açıldı ama bunlar çözüm değil bunu gören yetkililer bize liman vaadi verdi. 5 sene önceki vekillerimiz bize bu vaadi verdi. Enver Yılmaz bize buranın etüdü yapıldı liman ihalesi verildi dedi. Biz gidiyoruz geliyoruz oraya ince bir taş döktüler 20-30 metre ondan sonra deniz ayağımızın altından kayboldu, liman desen nereye gittiği belli değil. Şu an ırmağın ağzı tekrar kapandı. Bu gece 3 tane tekne ırmağın ağzında sığa oturdu. Bir tanesinin hasarı var. İki tanesi arkadaşlar dayanarak içeri soktu. Yeni Ömer Dursunlar kaybedeceğiz yeni acılarla kaybedeceğiz. Ağız kapandığı için zorluklar oluyor. Herkes ekmek parası peşine gidecek akşamdan çıkacak denize.” Şeklinde konuştu.
“Sesimizi duysunlar Yardım beklediklerini söyleyen Özcan, şunları kaydetti; “Ben aşağı yukarı 40 senelik balıkçıyım, 3 seneden beri inşaat sektöründe şurada bekçilik yapıyorum, artık denize çıkamıyorum. Teknemde inşaatta mağdur vaziyette. Bana gülüyorlar teknemi de oraya götürme sebebim onu orada gördüğüm zaman ondan selam alıyorum. Boyuyorum, bakıyorum o orada olmasa benim orada bekleme şansım yok. Burası yapılmış olsa hatta çılgın proje vardı. 5 sene kadar önce de Melet Projesi vardı. O da ayağımızın altından gitti. Liman kayboluyor deniz ayağımızın altından gidiyor. Melet ırmağı çılgın projesi de kayboldu. Şu anda kurbağa pislikleri yüzüyor.
Su az geliyor.

Yani bizim yetkililerimize sadece şunu söylemek istiyoruz; Hiç bir can güvenliğimiz yok. Işık istedik, buradaki kulübelerimiz yıkıldı. Belediye geldi balıkçı kulübelerimizi yıktı. Kardeşim biz şarapçı değiliz, bizi şarapçı diye itibar edip kulübelerimizi yıktılar. Biz bu önceki kulübelerimizi mahkeme kararı ile kazandık. İçinden bir tane eşya alınmadan kayıklarımıza da zarar vererek kepçe ile beraber yıktılar. Hiç bir televizyonda da yayınlattırmadılar. İki sene civarında oldu. Buraya bir ışık bile vermediler. Yıktıkları kulübelerin yerleri dahi duruyor. Yetkililere şunu söylemek istiyorum; Bu memleket denizi deryası ile parasıyla puluyla çok güzel lütfen bize sahip çıksınlar. Bizim haklarımız ile oynamasınlar. Niye oy zamanı neden yetkililer geliyor. Oy zamanı mahallenin muhtarı bile gelip kucaklıyor. Oy zamanı bittiği zaman bir gelin şuraya bize de bir haber verin size bol bulamaç bir balık da yaparız. Ne yaptınız ne ettiğiniz diye bize bir sorun ya biz o kadar hafif miyiz. Yaklaşık 10-15 tane sırf ruhsatlı tekne var. Amatör tekne de var. Ama toplam da 50-60 tane tekne var.
Adımla şanımla beni Balıkçı Palasız Bayram olarak beni herkes tanır. Gürcistan, Soçi yani Karadeniz’in bütün yerlerini gezdim. İyi bir denizciyim ben ama bizi denizci olarak kabul etmiyorlar. Bizim lütfen sesimizi duysunlar. Bize liman mı yapacaklar çözüm mü bulacaklar yoksa bizi buradan hep mi kovacaklar. Limanlara git diyorlar Gülyalı Limanı uzak kimisinin arabası var, kiminin yok. Ben sabahtan ağı atıp Gülyalı’ya dolmuş mu bekleyeceğim. O ağdaki balık zaten çürüyor. İleri de bozuk kale limanımız var oraya zaten gidip gelirken denizdeki balık ağdan yer. Bizim sorunumuza cevap verecek yetkili arıyoruz. Sayın Ordu Valisi, Sayın Liman Başkanı, Sayın Belediye Başkanı gerekirse Cumhurbaşkanı, gerek Sayın Cemal Enginyurt bizim sesimizi duyursun.”

“Eve ekmek parası götüremiyoruz”

Cumhuriyet Mahallesi Melet ırmağında balıkçılık yapan Enis Eraslan ise; “10 gündür denize çıkamıyorum. Irmağın ağzı kapandı yetkililerden yardım bekliyoruz. Çalışamadığımız için de eve ekmek parası götüremiyoruz. Teknelerimizden birisinin de pervanesi kırık. Bu gece denize çıkmak zorunda kaldık, yetkililerimizin yardımlarını bekliyoruz.
Liman sözü verildi.
Şu anda sahip çıkan yok, ne gelen ne giden var. Irmakta yukarı yapılan barajlar nedeni ile ırmağın suyu kesildi. Dalga dolguyu getirip ırmağın ağzı doluyor. Bir kaç defa kapanıp açıldı. Alınan malzemeyi yığıyorlar. Kaldırsalar böyle bir sıkıntı olmaz. Bunu kaldırmadıkları için ırmağın ağzı kapanmak zorunda kalıyor. Yetkililere bir kaç sefer ulaştık. Yardım edeceğiz dediler ama öyle kaldı. En yakın liman Gülyalı ya da Kumbaşı ama oraya gitme imkanımız yok kayıklarla beraber bize uzak kaçıyor. Bir kaç tane dolmuş değiştirmemiz gerekiyor. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” Dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!