Karadeniz Bayrak
Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİNE YOĞUN İLGİ

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİNE YOĞUN İLGİ

03 Ocak 2019 Perşembe, 01:11

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİNE YOĞUN İLGİ

Ahmet Bayrak /ORDU-Karadeniz Bayrak

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde bulunan 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası’ndaki Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi, kayakseverlere hizmet vermeye başladı. Karayolları ise sürekli yağan kara karşı çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Türkiye’nin 53 km mesafede denize en yakın kayak merkezi olma özelliği taşıyan Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinde aralıksız yağan karla, kar kalınlığı 1 metreyi geçti. Bölgede gönüllü turizm elçisi olan Serdar Şimşek, etkili kar yağışının ardından Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinde kar kalınlığının 1 metreye , zirvede ise 2 metreye ulaştığını söyledi. Kar seviyesinin istenilen seviyeye ulaşmasıyla kayak sezonun açıldığını belirten gönüllü turizm elçisi Serdar Şimşek, “Kayak merkezindeki pistler kar ezme araçları snowtrack ile düzeltilerek kayak yapmaya uygun hale getirildi. Kar kalınlığının kaymak için uygun hale geldiği kayak merkezimizde, kayak severler kayak yapmaya başladılar” dedi. “Yol sürekli açık” Kayak merkezinin açılmasının bölgeye çok katkı sağladığını belirten Şimşek, Karayolları, Kayak Merkezinin ve Çambaşı yolunun açık kalması için var gücüyle çalışıyor. Karayollarının hizmetleri çok güzel, greyderleri, süpürme ve tuzlama araçları var. Herhangi bir sıkıntı yok on numara bir şekilde Çambaşı Kayak Merkezinin yolunun açık kalması için kar ile mücadeleye aralıksız devam ediliyor” dedi.

“Kar 2 metreyi geçti”

‘Çamabaşı Kayak Merkezi Denize en yakın kayak merkezidir’ diyen Şimşek, şunları kaydetti; “Deniz kenarından 53 km sonra Çambaşı Kayak Merkezine çıkabiliyorsunuz. 6 tane parkur bulunmakta toplamda 10 km uzunluğunda; iki tane telesiyej var. Bir tanesinin orda restaurant var. Oraya çıktığın zaman manzaranın eşi benzeri yok tüm zirveler gözüküyor. Aynı zamanda konaklama imkanı da var. Bölgeye o kadar bir hareketlilik getirdi ki biraz eksiklikleri var onlar yaşanılarak görülecek restaurantları da yeni açtılar. 2019 yılı itibari ile günü birlik konaklama da yapılabilinecek. Kayak eğitimi de veriyorlar.Kayak merkezinin açılması Çambaşı’ndaki otellere, restaurantlara, balık tesislerine de çok katkısı oldu. Tesisleri Ordu Büyükşehir Belediyesi Orbel A.Ş. işletiyor. Bu sene Ordu Büyükşehir Belediyesinin oraya gelmesi çok büyük katkı sağladı. Bir Ordulunun eli değmesi çok güzel oldu. Şu anda zirvede 2 metrenin üzerinde kar vardır. Kayağın başladığı zirve 2000 metredir. Geçen sene test aşamasıydı bu sene artık başlangıç oldu seneye oteller daha da iyi hizmet verirler. 1-2 yıla kadar Türkiye’nin en güzel tesislerinden biri olur. Ben Çambaşında gönüllü turizm elçisiyim. Çambaşı Yaylasında Rehberlik yapıyorum. 10 yıldan beri bende burada mücadele veriyorum. Aynı zamanda işletmeciyim yörenin insanıyım.” “Mesafe 25 dakikaya düşecek” Bölgeye ulaşmak isteyenlerin çektiği en büyük sıkıntı yolların dar olması, 8 yıl oldu yol ihaleye verileli. Diğer müteahhit yapamadı. Bu sene tekrar ihaleye verildi. Bu müteahhit ilk yıl olmasına rağmen güzel çalışıyor. Bu sene Çambaşı yolu bayağı toparlandı. Sanırım güzergahta değişiyor. Bildiğim kadarıyla yolun bitmesiyle Ordu Çambaşı 30 km ‘ye kadar düşerek 25 dakika da gelinmiş olunacak” dedi. Şimşek, tüm vatandaşları, kayak severleri Çambaşı Yaylası’na beklediklerini de sözlerine ekledi.

Öğrencilerden yoğun ilgi Fatsa Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi’nde görevli Abdullah Yüksel ise; “turizme katkı olsun kayak turizmini öğrensinler diye öğrencilerimizi Çambaşı Kayak Tesislerine getirdik. Buraya ilk defa geliyorlar gayette mutlular. Hocalarımız sağ olsunlar eğitim veriyorlar. Çocuklar gibi şeniz çok mutluyuz” dedi.

 

DCIM100MEDIADJI_0157.JPG

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!