Karadeniz Bayrak
Son Dakika
28 Mayıs 2020 Perşembe

Caz müzik dinleterek süt verimini artırdı

14 Mart 2019 Perşembe, 18:10

Caz müzik dinleterek süt verimini artırdı
Balıkesir Dursunbey’de manda yetiştiriciliği ile ilgilenen Adem Kaya, mandalara caz müzik dinlettiğini söyleyerek “Ahıra ses sistemi kurarak onlara dinletmeye başladım. Bu sayede süt verimini artırdım” dedi.
Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olan Adem Kaya, mezun olduktan sonra memleketi Balıkesir’in Dursunbey ilçesinin Mahmudiye köyüne döndü. Genç Çiftçi projesinden yararlanan 27 yaşındaki Kaya, 40 adet mandası bulunduğunu ve sosyal medya üzerinden kurduğu siteden sipariş aldığını söyledi.
Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Sivil Havacılık Bölümü’nde Üniversite eğitimini tamamlayıp memleketi olan Balıkesir’in Dursunbey ilçesinin Mahmudiye köyüne dönen Adem Kaya, babasıyla omuz omuza verip genç çiftçi projesinden aldığı mandalarla hayallerini gerçekleştirdi. Mandalara caz dinletiyor Caz dinlemeyi çok seven Kaya, sosyal medyayı etkin kullanması sayesinde ürettiği manda kaymağını yurdun dört bir tarafına pazarlamayı başarmış. Caz dinleyen çoban diye bilinen Kaya, kolları sıvayıp ahıra girdiğinde mandalara da caz dinleterek süt verimlerini artırdığını söylüyor. “Müzik ruhun gıdası motivasyonun en güzel şekli bence. Bu sayede diğer otçullar kadar evcil olmayan mandalarla güzel iletişim kuruyor, onları sakinleştiriyor ve sütlerini sağıyorum” diyen genç çiftçi Leonard Cohen ve Dexter Gordon dinlemeyi çok sevdiğini ifade ediyor. Pilot olmak istedi ama! Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği okuduğu için hayalinin pilot olmak olduğunu aktaran Kaya, bu hayalinin gerçekleşmemesi üzerine 40 mandayla beraber hayvancılık yapmaya başladığını dile getirdi.
Ordu’da bir süre Ulubey ve Kabataş kaymakamlıkları yapan Dursunbey Kaymakamı Emrullah Temizkan, Adem Kaya’yı yaptığı işten dolayı tebrik ederek, örnek olmasını istedi.
“Sosyal medyadan sipariş alıyorum”
Kurduğu site üzerinden Türkiye’nin her yerine peynir, yoğurt gönderdiğini hatırlatan Kaya; “Bu imkanları sunan Tarım Orman Bakanlığımıza Balıkesir Valiliğimize ve Dursunbey Kaymakamı Emrullah Temizkan kaymakamımıza minnettar olduğumu belirtmek istiyorum. Şuan 40 adet mandam var. İşsizlikten yakınan genç arkadaşlarıma kahvehanede vakit öldürmektense genç çiftçi projesine başvurarak köylerinde yapacak çok şeylerin olduğunu ve üretmenin insana müthiş haz verdiğini bilmelerini özellikle paylaşmak istiyorum. Sosyal medyada kurduğum Kaya Mandacılık sayfası üzerinden sipariş verenlere Türkiye’nin her yerine kaymak tereyağı , peynir, süt gönderiyorum.” dedi. Kaya, son olarak hobileri arasında kampçılık, dağ bisikleti turları, kitap okuma olduğunu belirterek, çobanlık yaparken bilgisayarı yanından ayırmayarak interneti her an takip ettiğini söyledi. Ahmet Bayrak/KARADENİZ BAYRAK/ORDU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!