Karadeniz Bayrak
Son Dakika
09 Ağustos 2020 Pazar

75 yıldır çobanlık yapıyor

11 Mayıs 2019 Cumartesi, 10:09

75 yıldır çobanlık yapıyor
Ahmet Bayrak/ORDU
Yaylalarda karın erimesiyle birlikte çobanlar, hayvanlarını yanına alıp yaylalara çıkmaya başladı. 75 yıldır çobanlık yapan Müsafi Karagöl (81), hayvanlarıyla beraber yaylaya ilk çıkanlardan oldu.
75 yıldan bu yana çobanlık yapan 81 yaşındaki Mesufi Karagöl eşi Fatma Karagöl ve oğlu Durmuş Karagöl (45) ile birlikte Tokat’ın Erbaa İlçesinden 20 günlük yolculuk sonunda , 15 yıldır geldikleri Ordu’nun Mesudiye ilçesi Beyseki Yaylasına yine hayvanlarını otlatmak için geldiler.
6 yaşından bu yana ailesinin yanında çobanlık yaptığını söyleyen Mesufi Karagöl, bu mesleği çok sevdiğini ve bu yüzden 75 yıldan bu yana devam ettiğini dile getirdi.
Müsafi Karagöl’ün oğlu Durmuş Karagöl ise; “15 yıldır Ordu’nun Mesudiye İlçesi Beyseki Köyüne geliyorum. Buradan çok memnunum. Havası, suyu yaylası çok güzel.” dedi.
Mesudiye Beyseki Muhtarı Kasım Yılmaz da; “Koyun sürüsü sahibi Müsafi amca, 15 yıldır Tokat Erbaa ilçesinden koyun ve hayvanlarını otlatmak için sürüleriyle köyümüzün yaylasına geliyor. Peynir, yağ, süt yapıyor. Kasım ayına kadar buralarda kaldıktan sonra tekrar yürüyerek Erbaa’ya geri dönüyorlar.” diye konuştu.
“Çobanlıktan emekli oldum”
Yine Mesudiye Yeveli köyünde 40 yıldır çobanlık yapan Rıza Yaman (65); “Çobanlık başka bir tutku, para için bu iş yapılmaz, kar amaçlı da yapmıyorum. Bu işi sevdiğim için yapıyorum. 22 yaşımda çobanlık mesleğine başladım. 40 yıldır sürdürüyorum. Çobanlıktan emekli oldum.” şeklinde konuştu.
Yaman, bu işe gücü yettiğince devam edeceğini aktaran Yaman, şunları kaydetti; “Sabah 6’da çıkarsın akşam 7’de eve gidersin. İçinde ayran peynir, ekmek olan çantan sırtından eksik olmaz. Ömrümü çobanlık işine adadım, ömrüm yettiğince mesleğimi sürdüreceğim.”


Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!