Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

TV’de ilaç reklamlarının önü açılıyor

15 Mart 2015 Pazar, 02:50

RTÜK Kanun Tasarısı’nın ‘Belirli Ürünlerin Ticari İletişimi’ başlıklı 12’inci maddesinde yapılan değişiklikle televizyonlarda ilaç reklamının önü açılıyor. Sağlık Bakanlığı ve bazı sağlıkçılar düzenlemeye karşı çıktı.
Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere sağlıkçılar ise ilacın bu şekilde reklamına karşı çıkıyor. Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak, Meclis’e gönderilecek olan RTÜK Kanun Tasarısı ile ilaçta reklamın önünün açılmasına tepki gösterdi.
 
REÇETESİZ İLAÇLARDA SORUN VAR
 
Reçetesiz ilaç satışının zararına değinen Çolak, “TBMM’ye sevk edilmek üzere imzaya açılan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kanun Tasarısı Taslağı ile yine reçetesiz ilaçların reklamının önünün açılmaya çalışıldığı görülmektedir. Söz konusu taslağın 12’inci maddesinde, reçeteye tabi olmayan ilaç ve tedavilerin belirli ilkelere dayanarak reklamının yapılabileceği yönünde bir düzenleme yapılmak istenmektedir” dedi.
 
Sağlık Bakanlığı’nan TRT Reklam Yönetmeliği’nde yapılmak istenen benzer düzenlemeye karşı çıkarak ilaçta reklamın yapılamayacağını belirttiğini ifade eden Çolak “Tüm bu nedenlerle Türk Eczacıları Birliği olarak, bu sağlıksız girişimin bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi.
 
STAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!