Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Mayıs 2020 Cumartesi

Ordu sağlık alanında 10 yıl kaybetti

Ordu sağlık alanında 10 yıl kaybetti

03 Ağustos 2019 Cumartesi, 23:48

Ordu sağlık alanında 10 yıl kaybetti
CHP’nin doktor Milletvekili Mustafa Adıgüzel, sağlıktaki sorunlara bir kez daha dikkat çekerek, “İthal başhekimler, hastanesi olmayan Tıp Fakültesi, araç-gereç-ilaç hatta doktoru olmayan hastaneler, Uşak, Kayseri, Çorum iline sevk edilen yoğun bakım hastaları… Hasta çok hastane yok, Kulübü yok iki tane stadı var. Helal olsun” dedi.
Ordu’da sağlıkta yaşanan sorunlara CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel de “yeter artık!” diyerek isyan etti. “Sağlıkta hastane eksikliği konusu aciliyetini koruyor. Tıp fakültesi hastanesi bir an önce yapılmalıdır” diyen Adıgüzel, şunları söyledi;
“Ben 2008’de kamudaki görevimden ayrılırken başhekim yardımcısıydım. Hastanenin arkasında kamulaştırılan alanda 300-400 yataklı üçüncü bir blok hazırlık yapmıştık. Proje kabul edilmişti. Ancak daha sonrasında uygulamaya geçilmedi. Eskipazar’daki şehir hastanesiyle ilgili bir tasarruf gelişti.
Tıp Fakültesi kan kaybediyor!
Aynı dönemde tıp fakültesi hastanesi için üniversite yer göstermişti ancak şehir hastanesi yüzünden o da yattı. Yani bir şehir hastanesi yüzünden hem devlet hastanesinin kapasite artırımı iptal edildi hem de tıp fakültesinin gelişmesi engellendi. Ordu sağlık alanında 10 yıl kaybetti. Şu anda tıp fakültesi giderek kan kaybediyor. Öğretim üyeleri istifa ediyor, araştırma görevlileri atanmıyor. Belki öğrencilerin 4-5-6. sınıfları başka illere gönderilecek. Bunu Ordu’ya yapmaya kimsenin hakkı yok.
Kötü yönetim!
Şu anda devlet hastanesinde radyoloji randevuları 20-30 güne çıkmaya başladı. Bunu yaptırıp doktora gidiyorsunuz bu defa tomografi isterse bir 20 gün de onu bekliyorsunuz. Hasta randevu aylarca gelip gitmek zorunda kalıyor. Yoğun bakım yataklarındaki yetersizliği dile getirdim. Bu konuda da bir çözüm üretilemedi. Her gün yoğun bakımdan il dışına hasta sevki yapılıyor. Biz de aracı oluyoruz ilgileniyoruz. Ancak çözüm sevk etmek değil. Belli ki yoğun bakım yatak sayısı yetersiz.
Kötü yönetim ve karmaşa var. Ordu Devlet hastanesinde araç gereç eksikliği zaten vardı. Şimdi de tuvalet kağıdı eldiven gibi en basit temel ihtiyaçlar karşılanamıyor. Neden? Çünkü idari zafiyet var.
Geçmişte 20-30 hekim arasından atanan efsane başhekimler vardı. 1000’e yakın doktor olan ilde başhekimlik yapacak bir doktor bulunamamış il dışından atama yapılıyor. Neden? Çünkü o başhekimi de başkası yönetsin diye. Birçok hastanede branş uzmanı yok. İç ilçelerdeki durum vahim boyutlarda.
Koskoca Ünye devlet hastanesinde yeni doğan doktoru yok. Çocuklar kuvezlerle sağa sola yollanıyor. Ordu birçok konuda Türkiye’nin gerisinde kaldı ama sağlıkta dibe vurduk.
Stat için o büyük paralar harcanıyor. 150 milyondan bahsediliyor. Ama şehrinizin bir takımı yok. Ancak hasta çok hastane yok. Bu nasıl bir plansız programsız kötü yönetimdir. Sağlık gibi hayati önemli bir alanda bir an önce bu durumun düzelmesi lazım.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!