Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Mayıs 2020 Pazartesi

Katliam ve kazı ve bir arada!

Katliam ve kazı ve bir arada!

07 Ağustos 2019 Çarşamba, 22:48
Katliam ve kazı ve bir arada!

Katliam ve kazı ve bir arada!
Türkiye’de tahtında oturan ilk “Ana Tanrıça Kibele” heykelinin bulunduğu 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazı çalışmaları tekrar başlarken, altında ise katliam Valilik ve belediyenin seyri ve göz yumması ile devam ediyor.
Mülkiyet itibarıyla Ordu Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip Kurul Kalesi’nde 9 yıldır süren kazılar bu yıl da devam edecek. Kurul’daki kazı çalışmaları, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 15’i arkeolog olmak üzere 35 kişilik ekip tarafından sürdürülecek.
Tarih fışkırıyor
Altınordu ilçesine bağlı Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 6’ncı Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde, Eski Ordu Valisi Orhan Düzgün çalışmalarıyla 9 yıl önce kazı çalışması başlatıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazı çalışmalarına tekrar başlandı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt’un başkanlığında süren kazı çalışmalarında 15’i arkeolog olmak üzere, 35 kişilik ekip görev yapacak. Yapılan kazılarda en önemli tarihi eser olarak tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 1 metre boyunda 2 bin 100 yıllık “Ana Tanrıça Kibele” heykeli ile “Bereket Tanrıları Dionyss ve Pan” heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan “Riton” bulundu.
1. Derece katliam
Ordu merkezine 13 kilometre mesafedeki Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan sivri bir kaya üzerine kurulmuş 1’inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesi, antik bir yerleşme olmasına karşın dibinden başlayan ve eteklerine doğru devam eden büyük bir katliama uğruyor.
Ota çiçeğe açıklama yapan Valilik ve belediye, burada yapılan katliamı seyredip, yapanlarla poz vermekten geri durmuyorlar. Üstelik Orduspor’a yardım adı altında başlayan bu katliam, 10 yılı aşkın süredir devam ediyor ve daha ne kadar devam edeceği bile belli değil.
Herkes kurul ile övünürken, altındaki katliamı ise görmezden gelmiyorlar. Esas saklanmak istenen de kazı özelinde altındaki katliam!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!