Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Türk Bayrağını Zirveye Taşıdı

15 Mart 2015 Pazar, 02:51

Peugeot Sport Türkiye, start aldığı ilk yarışta tarihe geçecek bir sonuç elde etti. Peugeot markasının motorsporları arenasında en önemli silahlarından biri olan Peugeot 207 Super 2000 ile start alan Burcu Çetinkaya-Çiçek Güney’den kurulu Peugeot Sport Türkiye Ekibi yarışı en iyi Türk ekip olarak tamamladı. Sebastien Loeb, Petter Solberg, Mikko Hirvonen, Kimi Raikkonen, Jari Matti Latvala gibi dünyanın en iyi ralli pilotlarının start aldığı yarışta Burcu Çetinkaya-Çiçek Güney ikilisi genel klasmanda ise 12’nci sırada finiş gördü.
 
Burcu ve Çiçek Peugeot ile tüm dünyaya haykırdı: En iyi biziz
Türk Hava Yolları, Total, Ansell, Yokohama, Red Bull, Gefco, Peugeot Finans, KS Tools ve OMP sponsorluğunda yola çıkan Peugeot Sport Türkiye Ekibi için11 WRC otomobilinin start aldığı yarışta genel klasmanda elde edilen bu zafer ayrı bir önem taşıyor. Kendisinden çok daha güçlü ve Dünya Ralli Şampiyonluğu’nu kovalayan ekiplerin olduğu bir yarışta 12’nci olmak gerçekten de çok büyük bir anlam ifade ediyor. Ekip aynı zamanda yarışta çok güçlü Türk ekipler olmasına rağmen bazı etaplarda en iyi zamanları yaparak erkek pilotların işinin bundan sonra çok daha zor olacağını açıkça ispatladı.
istanbul’da düzenlenen WRC Türkiye ayağı ile yarışlara başlayan Peugeot Sport Türkiye Ekibi Haziran ayı itibariyle Kıtalararası Ralli Şampiyonası ıRC’de mücadele edecek. Sardunya-italya, Ypres-Belçika, Açores-Portekiz, Madeira-Portekiz, Barum-Çek Cumhuriyeti, San Remo-italya ve Rally of Scotland-ingiltere olmak üzere toplam 7 yarışa katılacak olan ekip Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile Türk Bayrağı’nı tüm dünyada dalgalandıracak.
 
Abu Dhabi Spirit of the Rally Özel Ödülü Burcu ve Çiçek’e
Her WRC yarışında rallinin ruhunu yansıtan pilotlara veya kişilere verilen bu özel ödüle WRC Türkiye Rallisi’nde Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney layık görüldü. Ödül Peugeot Sport Türkiye servis alanında Abu Dhabi yetkilileri tarafından 18 Nisan pilotlara takdim edildi.
 
En iyi sonucu aldık
Üzerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile Türkiye’nin gururu olan Peugeot Sport Türkiye ekibi yarış sonunda takım halinde bu büyük zaferi kutladı. Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ikilisi yarış sonunda yaptıkları açıklamada şunları söyledi: “Bu yarışa başlarken tarif edilemeyecek duygulara sahiptik. Avrupa Kültür Başkenti olan istanbul’da düzenlenen yarışta Türk kadının neler yapabileceğini tüm dünyaya ispatlamış olduk. Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Türkiye Rallisi’nde Peugeot Sport Türkiye ekibi olarak alabileceğimiz en iyi sonucu elde ettik. ıRC Şampiyonası’nda start alacağımız ilk yarış öncesinden bu zafer bizim için büyük bir moral oldu. Oldukça zorlu bir parkur olan Türkiye Rallisi’nde Peugeot 207 Super 2000 bizim gücümüze güç kattı. Çok güçlü rakiplerimizin arasında böyle bir sonuç elde etmemiz aynı zamanda tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Artık tüm ekip üyeleri olarak bu zaferi doyasıya kutlayacağız. Elbette Kıtalararası Ralli Şampiyonası ıRC’de start alacağımız ilk yarış öncesine kadar. Herkese bize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Türk bayrağını bir kadın ekibi olarak en yükseğe çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. ”
 
1183 km mücadele ettiler
Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan ve bu sezon ilk kez Antalya yerine istanbul’da düzenlenen Türkiye Rallisi’nde ekipler zorlu bir parkurda birincilik mücadelesi verdi. 357 km’si özel etap, 826 km’si normal etap olmak üzere toplam 1183 km uzunluğunda olan yarışta 23 etap geride bırakıldı. 15 Nisan günü Sultanahmet Meydanı’ndan verilen sembolik startla başlayan yarış 18 Nisan günü Pendik’te kurulan servis alanında sona erdi. WRC klasmanında 40, ulusalda 28 ve Historic Car’da 9 olmak üzere 77 ekibin start aldığı yarışta ekiplerin birçoğu finiş göremedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!