Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Mayıs 2020 Pazartesi

Görme Engelliler için kurs açıldı

Görme Engelliler için kurs açıldı

25 Ağustos 2019 Pazar, 01:11

Görme Engelliler için kurs açıldı
Samsun İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü ve Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle Samsun Diyanet Gençlik Merkezi’nde Türkçe Braille Alfabesi ile Dini Kavramlar Öğreticiliği kursu açıldı. Samsun’un Bafra, Çarşamba, Tekkeköy, Canik, İlkadım, Atakum,Havza, Ondokuzmayıs ve Kavak İlçelerinden 20 Kur’an Kursu Öğreticisi, 13 imam hatip ve müezzin kayyımın kursiyer olarak katılımıyla görme engellilere eğitim hizmeti verebilecek görevlilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.
Braille Alfabesi(Kabartma Yazı) Dini Kavramlar Kuranı Kerim Alfabesi kursu veren Rasimegül Usta TOKUR Kurs hakkında şunları söyledi: Yaklaşık 7 aydır “Türkçe Braille Alfabesi ve Dini Kavramlar Kuranı Kerim Alfabesi Kursu” olarak görme engelliler için iki bölüm halinde hafta sonları verdiğimiz kursumuza Samsun Bölgesinden 33 din gönüllü hocalarımız katıldılar. Kursiyer hocalarımız bulundukları yerlerde el ele gönül gönüle Görme Engelli kardeşlerimizin gören gözleri olmak için birlikte hizmet edeceğiz.” dedi.
Samsun Gençlik Merkezi’nde Görme Engelliler için bu kursun açılmasında emeği geçen ve destekleyen Samsun İl Müftü Yardımcısı Vedat Başsan’a, müftülük şube müdürlerinden Seyhan Elmacı’ya, İl Engelli Koordinatörü Sevgi Sel’e ve Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever’e teşekkür eden Rasimegül Usta TOKUR ayrıca kursa katılan başarılı, özverili ve gayretli kursiyer din gönüllüsü meslektaşlarına da teşekkürlerini ifade etti.
Braille Alfabesi (Kabartma Yazı) Türkçe ve Braille Alfebesi İle Dini Kavramlar Öğreticiligi Kursu sonunda kursiyer hocaların gittikleri yerlerde görme engelli olması halinde kurs açarak hizmet edecekleri belirtildi.
Mustafa Çapa-KARADENİZ BAYRAK GAZETESİ/SAMSUN


Yorum

  1. çapamustafa

    25 Ağustos 2019 at 01:21

    böyle kursların olmasıyla kursiyer yetişirse, lokal yerlerde görme engelli olup okuma yazma bilmeyen çok vatandaşımızın okuma yazma ihtiyacı giderilip topluma kazndırılması içn çok önmli bir çalışma.
    bu kursta, yapılan araştırmalarda .çok görme engelli ollup da utanma sebebi oalrak görenlerden evlerde saklı kalan çok mağdur vatandaşımzı olduğunu üzüntüyle öğrendik..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!