Karadeniz Bayrak
Son Dakika
24 Mayıs 2020 Pazar

Avustralya’da yaşayan Türklerin ”Kimlik’ sergisi

Avustralya’da yaşayan Türklerin ”Kimlik’ sergisi

26 Ağustos 2019 Pazartesi, 19:55

Avustralya’da yaşayan Türklerin ”Kimlik’ sergisi
”Avustralya’da Türk Kimliğinin İfadeleri” isimli serginin açılışı Ordu’da gerçekleşti.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenen serginin açılışına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tim Millikan, Altınordu kaymakamı Niazi Erten ,Avustralya Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz Oam, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, belediye başkanları, davetliler ve sanatseverler katıldı. ‘Türklerin Avustralya’ya göçmen olarak gidişinin 50. yıl Kıbrıs Türkleri’nin 70. yıl dönümü’ için düzenlenen sergide aralarında Orduluların da bulunduğu bazı Türklerin başarı hikayeleri fotoğraflarıyla sergileniyor.

MORELAND TÜRK DERNEĞİ BAŞKANI CEMAL AKDENİZ, BU SERGİ ÇOK ÖNEMLİ
Serginin açılışı öncesi bir konuşma yapan ve kendisi de Ordulu olan Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz, “Avustralya’nın Viktorya göç müzesinde sergilenen bu serginin bizim için çok büyük bir önemi var. Avustralya’ya giden Türklerin hayat hikayeleri, başarıları bu sergide kısaca anlatılıyor. Hiç tanımadıkları hata dilini de bilmedikleri bir ülkede nasıl ayakta kaldılar. Nasıl entegre oldular? Nasıl kendi değerlerini o ülkenin toplumuna tanıttılar. Bunlar içinde 1974 gibi daha sonraki dönemde giden Ordulular oldu. Ben de onlardan bir tanesiyim.” dedi.

150 BİN TÜRK ÇOK ÖNEMLİ KATKI YAPIYOR
Avustralya Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tim Millikan ise, “14 Ekim 2018 tarihi Türkiye’den Avustralya’ya göçün 50.Kıbrıslı Türklerin 70. yılını işaret ediyor. 1968 yılında Ankara’dan Avustralya’ya giden uçak 178 göçmen taşıyordu. Bundan bir yıl öncede Türkiye ile Avustralya arasında bir göçmenlik antlaşması imzalanmıştı. Batı Avrupa ülkeleri dışında Avustralya’nın göçmen antlaşması yaptığı ilk ülke Türkiye oldu. İlk gelen Türklerin hemen hepsi kısa süreli kalma niyetindeydi. Ancak birçoğu uzun kaldı. Bugün 150 bin Türk Avustralya’da kalıyor ve Avustralya’ya çok önemli katkılar yapıyor.” diye konuştu.
SAVAŞTIK AMA DÜŞMAN OLMADIK
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt de, 500 bin kadar Ordulunun dünyanın değişik ülkelerinde ikamet ettiğini belirterek, “Bunların yaklaşık 2 bin tanesi Avustralya’da ikamet ediyor. Dünyanın her yerini bir şekilde gördük. Oradaki Türklerle sohbet ettik. Ancak Avustralya hakikaten Türkler açısından ayrıcalığı olan bir ülke. Anzaklar Çanakkale’ye geldiler onlarla savaştık. Ancak çok ilginç ve güzeldir ki onlara düşmanlık beslemiyoruz. Osmanlının torunu İngiltere’ye başbakan olduysa inşallah Avustralya’da yaşayan Türklerin çocukları da Avustralya’ya bakan olur, başbakan olur.” şeklinde konuştu.
ORDULULARIN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ise, şöyle konuştu: “Bu Ordululardan korkulur. Kabadüz’den çıkıp Avustralya’ya gitmişler. Orada sayıları 1.500-2.000 kadar ancak Türkler içinde en aktifi onlar. Bu yüzden Orduluların önünü açacağız. Geçmişte savaşmış iki farklı bayrağa ait insanlar bu gün iç içeler. Hatta Ordu’da bir araya gelerek sergi açıyorlar. Bu insanların geldiği erdemli bir nokta. Avustralya’daki 150 bin Türkün çıkış noktası Ordu-Giresun Havaalanı olabilir mi buna bakıyoruz. Avustralya Ordu’da bir konsolosluk açabilir mi buna bakıyoruz. Artık bizi kimse tutamaz diyoruz.”
6 EYLÜL’E KADAR AÇIK
Daha sonra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tim Millikan, Avustralya Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz’in rehberliğinde sergiyi gezerek bilgiler aldı. Kimlik isimli sergi 6 Eylül’e kadar OBB Sanat Galerisi’nde açık kalacak.

TERCÜMAN ORDULU ÇIKTI
Bu arada Avustralya Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tim Millikan’ın tercümanlığını yapan ve Avustralya Ankara Büyükelçiliği’nde tercüman olarak görev yapan Elif Barutçuoğlu’nun annesinin Ordulu olduğunun hatta Altınordu’nun Taşbaşı Mahallesi’nden olduğunun öğrenilmesi ona yoğun ilgi gösterilmesine neden oldu.
KARADENİZ BAYRAK/AHMET BAYRAK-YASİN ÇANAKÇI/ORDU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!