Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Mayıs 2020 Pazartesi

BELDE EVLER İÇİN İMZA KAMPANYASI

BELDE EVLER İÇİN İMZA KAMPANYASI

26 Eylül 2019 Perşembe, 23:40

BELDE EVLER İÇİN İMZA KAMPANYASI
Enver Yılmaz’ın belediye başkanlığı döneminde özel proje alanı olarak ilan edilerek çok katlı yapılaşmaya açılan Belde Otel arazisinde yapımına başlanan ve Engin Tekintaş dönemin dede devam eden Belde Evler’in Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler tarafından durdurulmasına Belde Evler imar Katliamına Destek Kampanyası adı altında imza kampanyası düzenlendi.
Dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz zamanında Belde Otel arazisi tepkilere rağmen özel proje alanı olarak ilan edilerek çok katlı yapılaşmaya açılmıştı. Engin Tekintaş dönemin dede alanda yapılaşma devam ederken çeşitli sivil toplum kuruluşları projeye olan tepkilerle birlikte imza kampanyası da düzenledi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise tepkileri dikkate alarak hazırlattığı rapor doğrultusunda Belde Evler de dahil olmak üzere bütün özel projeleri rant oluşturma amaçlı olduğu ve imar kirliliğine neden olduğu için iptal etti.
30 EYLÜL’E KADAR KAMPANYA
Belde Evlerin bulunduğu Kiraz Limanı Mahallesi sakinleri ise Ordu Büyükşehir Belediyesinin aldığı karara destek olmak için ‘Belde Evler imar Katliamını Engellemek İçin İmza Kampanyası’ adı altında imza kampanyası başlattı. Altınordu’da tarihi Şadırvan önünde toplanan mahalle sakinleri hem açıklama yaptı hem de imza kampanyasını başlattı. Bugün Şardırvan önünde saat 13:00 ila 17:00 arasında devam edecek olan imza kampanyası sonrasında iki gün aynı saatler arasında Tahıl Pazarında ondan sonra da iki gün boyunca yine aynı saatler arasında Fidangör girişinde 30 Eylül’e kadar devam edecek.
İNŞAATIN DURDURULMASI DOĞRU KARAR
Kampanyaya öncülük yapan Kiraz Limanı Mahallesi Muhtarı Fikret Güneytepe, “Mahallemizde yapılan ve çok katlı yapılaşma olan Belde Evler projesi Ordu Büyükşehir Belediyesi Encümenin aldığı karar doğrultusunda duruldu. Biz bu durdurma kararını sonuna kadar destekliyoruz. Bunun için de imza kampanyası başlatıyoruz. Bütün Orduluları da bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz. Bu sadece bizim değil Ordu’nun sorunu. Şu anda alan tellerle çevrilmiş giriş yok gelecekte hiç olmaz.” dedi.
CUMHURBAŞKANI YATAY BUNLAR DİKEY YAPILAŞMA DİYOR
Mahalle sakinlerinden Kutsi Gemici ise, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı inşaatı durdurma kararını destekliyoruz. Biz bu evlerin yıkılmasını istiyoruz. Alanın böylece tekrar halka kazandırılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız özellikle yatay yapılaşmaya dikkat çekiyor. Her açıklamasında bunu vurguluyor. Bence bu projeye bu gözle de bakılması gerekiyor. Ordu’nun otele ihtiyacı var. Zaten öncesinde de burada otel vardı. Yine çok kata kaçmadan otel olabilir. ” diye konuştu.

SORUN SADECE KİRAZ LİMANI’NIN DEĞİL ORDU’NUN SORUNU
Belde Evler projesinin Ordu’ya bir faydası olmayacağını ifade eden mahalle sakinlerinden Tuncay Ongun da, “Bu projedeki olumsuzluk sadece Kiraz Limanı Mahallesini ilgilendirmiyor. Ordu’nun tamamını ilgilendiriyor. Yeşili ve doğayı koruyalım. Deniz kenarına sahip çıkalım. Ordu’ya, Orduluya ait olan yerleri bir takım rant projesine teslim etmeyelim. Biz Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yapılaşmayı durdurma kararını sonsuz destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

ORDULU BİZE DESTEK OLMALI
Belde Evler projesinin durdurulmasının Ordu için tarihi bir gelişme olduğunu dile getiren mahalle sakinlerinden Lale Gemici ise, “Yeşili ve doğayı her zaman için koruyalım. Bu geleceğimiz için çok önemli. Çocuklarımız için çok önemli. Bu projenin durdurulması için alınan karar sadece Kiraz Limanı mahallesini ilgilendirmiyor. Ordu’nun tamamını ilgilendiriyor. O yüzden kampanyaya herkesin desteğini bekliyoruz.” dedi.

GELİN GELECEĞİMİZİ KURTARALIM KARARTMAYALIM
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin inşaat durdurma kararını yerine bulan bir başka mahalle sakini Tuğba Çol de, “Bu projenin durdurulması sadece Kiraz Limanı Mahallesinin bir kazanımını olmayacak Ordu’nun bir kazanımı olacak. Bugün burada başlatılan tepki sadece bizi yani Kiraz Limanı Mahallesini değil bütün Orduyu ilgilendiriyor. O nedenle çevre diyen, gelecek diyen herkesi imza atarak destek olmaya çağırıyorum. Gelin geleceğimizi kurtaralım. ” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!