Karadeniz Bayrak
Son Dakika
30 Mart 2020 Pazartesi

Ulubey Anadolu Lisesi bilim fuarı açıldı

Ulubey Anadolu Lisesi bilim fuarı açıldı

22 Ekim 2019 Salı, 13:01

Ulubey Anadolu Lisesi bilim fuarı açıldı
Ordu’da TÜBİTAK bilim fuarı açma izni verilen 12 okuldan biri olan Ulubey Anadolu Lisesi bilim fuarı görücüye çıktı.

Fuar hakkında bilgi veren Ulubey Anadolu Lisesi Müdürü Erman Özen, “Ulubey Anadolu Lisesi olarak öğrencilerimizle birlikte TBİTAK 4006 fuarına bir sene boyunca hazırlandık. Öğrencilerimiz tamamen kendileri ürettikleri projelerle buradalar. Öğretmenlerimiz ile birlikte hazırladıkları emeklerinin ürünlerini sergiliyorlar. Biz Ulubey Anadolu Lisesi olarak her zaman çağdaş, bilimsel, akademik, sosyal ve sportif anlamda başarılı olmak isteyen bir liseyiz. Bunun için de öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, idari kadromuzla beraber İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte elimizden geleni yapıyoruz. Projelerimiz içinde kimya, fizik, biyoloji, tarih, edebiyat felsefe olmak üzere 30 proje öğrencilerimiz tarafından sergileniyor. Tüm branşlara yönelik olarak proje hazırladı öğrencilerimiz. Bu fuar gelişi güzel açılamıyor ancak TBİTAK izni ile açılabiliyor. Okullar başvuru yapıyor TÜBİTAK eleme yapıyor. Biz de Ordu’da fuar açma izni alan 12 okuldan biriyiz.” dedi.

SATIN ALMA KENDİN YAP
Fuarda sergilenen Mangala Projesi hakkında bilgi veren Tarih Öğretmeni Alpaslan Çalışkan ise, “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında öğrencilerim Hatice Birsen Şeren, Tülin Yılmaz ve Mehmet Yeşilyurt’la beraber mangala oyununu projelendirdik. Mangala oyunu bilenen bir oyun. Türk tarihinde geçmişi olan bir oyun. Hunlar’da, Uygurlar’da, Göktürkler’de oynanan bir strateji oyunu. Daha sonra bu Osmanlı döneminde de oynanmış. Ancak belli bir süre sonra unutulmaya yüz tutmuş iken son dönemlerde Kültür Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle federasyon düzeyinde ülkemizde ön plana çıkarılmış bir oyundur. Bu oyun bir strateji oyunudur. Bu oyunda azim vardır, kararlılık vardır devamlılık vardır, başladığını bitirme vardır. Bizim buradaki farklılığımız şudur. Biz bu oyunu tutup gidip bir oyuncakçıdan yada kırtasiyeden alarak oynatmadık öğrencilerimizle beraber fındık dallarından, koruk fındıklardan ikiz fındıklardan oluşturduk. Madem Karadeniz’deyiz böyle yaptık. Biz şunu diyoruz öğrencilerimiz oyunlarını hazır almamalı öğrencilerimiz oyunlarını kendileri yapmalı. Hem yaparken bilgi sahibi olmalı bir şeyler üretmeli. Bu ülkenin koruk fındığı dahi ekonomiye kazandırılmalı diyoruz. “diye konuştu.

Fuara; Ulubey Kaymakam Vekili Necdet Uçar, Ulubey Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın,Ulubey İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Baş çavuş Murat Şen ,Ulubey İlçe Jandarma Karakol Komutanı Jandarma .Astsubay Üst Çavuş Fatih Alaslan,Ulubey Emniyet Müdürü Sezgin Aydın,Okul Müdürleri,Daire amirleri ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.Ahmet Bayrak/Karadeniz Bayrak-Özel Haber:22.10.2019

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!