Karadeniz Bayrak
Son Dakika
30 Mart 2020 Pazartesi

MİNİKLER SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜLER

MİNİKLER SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜLER

13 Kasım 2019 Çarşamba, 14:26

MİNİKLER SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜLER
Ahmet BAYRAK/KARADENİZ BAYRAK/ORDU
Ordu’nun Ulubey İlçesinde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından organize edilen kronik hastalıklarla mücadelede fiziksel aktivitenin ve egzersizin önemine dikkat çekmek için düzenlenen programa katılan minik öğrenciler kan aracını gezdikten sonra büyükleriyle yürüyüşe katıldı.
Minikler Kızılay Ulubey Toplum Sağlığı Merkezince Ulubey Kent Meydanında açılan stantlar ve sağlık taraması araçlarının yer aldığı; doktor, diş hekimi, diyetisyen ve sağlık çalışanları tarafından diyabete, obeziteye, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)’na, kansere ve tansiyon hastalığına dikkat çekmek, sigara bağımlılığı ile mücadele etmek, organ ve kan bağışı bilincini arttırmak amacıyla 12 Kasım Salı günü yapılan Sağlıklı Yaşam Etkinliği’ne katılan kişilere; kan şekeri, tansiyon, karbonmonoksit, vücut kitle indeksi, vücut yağ oranı ölçümü, rahim ağzı, kolon kanserine yönelik kanser taramaları ve genel ağız-diş sağlığı taramaları yapıldı. Ulubey Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından bağımlılıkla mücadeleyle ilgili bilgilendirme standı açıldı. Etkinliğe katılan kişilerin Kızılay’a kan bağışında bulunmaları sağlandı.
Ulubey Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. İbrahim Mert Kurt tarafından yürütülen Sağlıklı Yaşam Etkinliği kapsamında yapılan sağlıklı yaşam yürüyüşüne, Ulubey Kaymakamı İsmail Güney, Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Ali Altınbaş, Personel Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hakan Hacısalihoğlu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yrd. Dr. Özkan Yazıcı, Gülyalı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Şerafeddin Kanbak, Gürgentepe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ozancan Babaoğlu, Sağlık çalışanları, İlçe Kamu Kurumu Müdürleri, öğrenciler ve Ulubey halkı katıldı.
Ulubey Kaymakamı İsmail Güney, ‘Ülkemizde düzenlenen sağlıklı yaşam etkinliği kapsamında kızıl ayımızın kan bağışı, devam eden iç taramalar, obeziteyle mücadele alanında yapılan bir takım etkinliğe gördüğünüz gibi halkımızdan büyük rağbet var’ diyerek, şunları kaydetti; “Bu etkinliğe katılan tüm vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Bu etkinlikle birlikte inşallah ülkemizde genel itibariyle bir sorun olan belli başlı sağlık problemleri obetize, hareketsizlik ve bazı kronik hastalıklara bu tür etkinliklerle daha iyi çözüm bulunacaktır. Bu etkinliklerin devam edip bir çözüm bulunacaktır. Bu etkinliklerin daha iyi bir noktaya gelmesini arzu ediyoruz.”
Ulubey Kent Meydanında başlayan yürüyüş ile; kronik hastalıklarla mücadelede fiziksel aktivitenin ve egzersizin önemine dikkat çekildi. Etkinliğe katılan öğrencilere ağız-diş sağlığı kapsamında diş fırçalama seti ve hediyeler verildi. Katılımcı vatandaşlara, balon, su, çanta, defter, kalem dağıtımı yapıldı.
Yürüyüş sonrasında etkinliğe katılan vatandaşlara dünyada sağlıklı bir nefes ortamının sağlanması amacıyla fidan dağıtımı yapıldı. Yoğun katılımın olduğu program İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ile sonlandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!