Karadeniz Bayrak
Son Dakika
09 Ağustos 2020 Pazar

Samsun’da Akciğer Kanseri Farkındalık Günü Düzenlendi

Samsun’da Akciğer Kanseri Farkındalık Günü Düzenlendi

22 Kasım 2019 Cuma, 00:15

Samsun’da Akciğer Kanseri Farkındalık Günü Düzenlendi
Ahmet Bayrak/Karadeniz Bayrak Gazetesi/ORDU
Uluslararası Rotary 244300. Bölge Samsun Rotary Kulübü Akciğer Kanseri farkındalık günü organize etti.
Akciğer Kanserine dikkat çekmek için Samsunda müzikli eğlenceli yapılan organizede konuşan Uluslararası 2430 bölge Samsun Rotary Kulübü dönem başkanı Doç. Dr. Oktay Yapıcı şu açıklamalarda bulundu: Bu etkinliğin amacı biraz hoş vakit geçirmek ”Dünya akciğer kanseri farkındalık günü”için toplumda farkındalık oluşturmak ve sigara ,nargile,elektronik sigara ve benzerlerinin ne kadar zararlı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Tüm dünyadaki kanserlerin yüzde yirmisini akciğer kanseri oluşturuyor.Kanserlerin ölüm sıralamasında birincisi akciğer kanseri geliyor.O yüzden sigara ve benzerlerine hayır diyoruz.
Bu yaptığımız etkinlikle amacımız akciğer kanserinin ana sebebi olarak sigara ve benzerlerine dikkat çekmektir. Tüm kanserler içinde akciğer kanseri birinci sıradadır.Her 5 kanser hastasından 1 kişi akciğer kanseridir.
Akciğer kanseri; akciğer dokularında bulunan anormal hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Vücudumuzdaki herhangi bir kanser, hücrenin genetik materyalini taşıyan DNA’sının yapısındaki bir hata veya mutasyon nedeniyle başlar. DNA’daki mutasyonlar normal yaşlanma süreciyle veya çevresel faktörler nedeniyle (sigara içimi, asbest lifleri solunması, radon gazına maruz kalınması) oluşur. Sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücreler çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabilir (metastaz).
Tütün sarma makinesinin keşfinden sonra tütün ürünlerinin tüketimi giderek artış göstermiş ve sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak akciğer kanseri sıklığı da giderek artmıştır. GLOBOCAN son verilerine göre dünyadaki en sık kanser türü olan akciğer kanseri, 2012 yılında 1.8 milyon yeni vaka ile tüm yeni saptanan kanserlerin %12.9’unu oluşturmuştur.

Türkiye’nin Akciğer Kanseri Haritası Projesi’nden alınan verilere göre akciğer kanseri erkelerde 100 binde 75, kadınlarda 100 binde 10 olup, yıllık beklenen yeni hasta sayısı yaklaşık 30 bindir.
Akciğer kanseri hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir ölüm nedenidir. Dünya genelinde ve Amerika’da hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni olup, tüm kanser ölümlerinin kabaca 1/5’inden (%19.4) sorumludur. Bu sayı her yıl meme, kolon ve prostat kanserinden dolayı kaybedilen hasta sayısı toplamından daha yüksektir.

Akciğer kanserleri başlıca iki gruba ayrılır: küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK). Bu sınıflandırma tümörün mikroskobik görüntüsüne dayanarak yapılır. Bu iki tip kanserin büyüme hızları, yayılımları ve tedavileri farklıdır

Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK): Akciğer kanserlerinin %10-15’ini oluşturur. En hızlı büyüyen ve en hızlı yayılım gösteren (metastaz) tipidir. Sigara ile çok yakından ilişkilidir, bu tümörlerin sadece %1’i sigara içmemiş kişilerde ortaya çıkar. Çok hızlı metastaz yaptığından genellikle tanı konulduğu sırada vücutta yayılmış olduğu görülür. Bununla beraber kemoterapiye yanıtı iyidir.
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) en sık görülen akciğer kanseridir, tüm hastaların %85-90’ını oluşturur. KHDAK’nin 3 ana tipi vardır:
Adenokanser: Kadınlarda ve sigara içmeyenlerde daha sık görülür. Gelişmiş ülkelerde en sık görülen akciğer kanseri türüdür.

Skuamöz hücreli kanser: Ülkemizde en sık görülen akciğer kanseri türüdür. Erkeklerde daha sık görülür. Sigara kullanımı ile yakından ilişkilidir. Hastalık sıklıkla akciğer içine sınırlı kalır veya komşu lenf bezelerine yayılır.

Büyük hücreli kanser: KHDAK içinde en az sıklıkta görülenidir ve tüm akciğer kanserlerinin %10 kadarını oluşturur. Uzak organlara yayılım yapma eğilimi fazladır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!