Karadeniz Bayrak
Son Dakika
29 Ekim 2020 Perşembe

FATSALI İŞ ADAMININ BAŞARISI SINIRLARI AŞTI

FATSALI İŞ ADAMININ BAŞARISI SINIRLARI AŞTI

05 Aralık 2019 Perşembe, 02:16

FATSALI İŞ ADAMININ BAŞARISI SINIRLARI AŞTI
Yurt dışı ağırlıklı olarak inşaat işleri yapan Fatsa Çömlekli Mahallesinden 57 yaşındaki İş Adamı Durmuş Top 1985 yılında başladığı iş yaşamıyla ilgili Karadeniz Bayrak Gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Fatsalı İş Adamı Durmuş Top , ’Fatsa ekonomisine ayda 12 ile 15 milyon Dolar arasında katkı sunduk.Yurt dışındaki iş sahalarımızda 4 bin kişi çalışıyor.Ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz.’’ dedi
Merkezi İstanbul’da bulunan Firmasının çalışmaları hakkında bilgilerde veren Durmuş Top, ‘’Yurt Dışında yaptığımız çalışmalarla Türkiye’nin Bayrağını Dünyanın her yerinde dalgalandırıyoruz. Bundan da firma olarak gurur duyuyoruz.’’ dedi.
1985 yılında İstanbul’da STF diye bir firmada iş hayatına atıldım . Fatih sultan mehmet körüsü Tekirdag Liman inşaatı ve bir çok önemli projelerinde görev aldım . 1989 yılında 77 inşaat AŞ. patronu Süleyman Ciliv beyle STFA’nın Babaeskideki yol şantiyesinde yolumuz kesişti . Beraber çalışalım teklifinden sonra hiç düşünmeden evet dedim .Süleyman bey çok azimli kararlı ve güçlü tam bir İstanbul bey efendisiydi . Benim içinde bu kararım dönüm noktası oluştur . 77 inşaat STFA’taşoronu olarak ( Hatta bana bir çok arkadaşım STFA gibi büyük bir firmayı burakıp Taşoronuyla nasıl çalışacaksın diye serdenişlerde bulunurlardı ) Kınalı Otobanın Viyadük ve Köprüleri Prekas sahalarını yapmak üzere Babaeski’de işe başladık . Firmamın çeşitli kademelerinde görev alarak azmim,başarım ve becerimin neticesinde 30 yıla aşkın bir sürede yöndetim kurulu kadrosuna kadar yükseldim. Bütün geçmişteki krizleri, iyi günleri, iyi anılarımız oldu firmayla ilgili.
‘’YURT DIŞINA AÇILDIK’’
2000 Yılında Kuzey Irak’ta iki adet Köprü yapmak üzere Kuzey Irak’a gittik. 2003 yılında köprüleri bitirdik . Aynı yıl içinde Amerikan Ordusu Irak yönetimine el koyarak yönetmeye başladı. Irak’ta Yapmış olduğumuz inşaat faaliyetlerimizi gören Amerikan Ordusu bizimle çalışabileceklerini söyledi ve çalışmalara başladık. Bu 77 inşaat AŞ. firmamız için bir dönüm noktamız olmuştur . Muhtelif İllerinde İlçelerinde Amerikan Kamplarında alt yapı, üst yapı bir çok imalatlarımız olmuştur. Zaman zaman işçi sayımız 7000’e kadar yükseldi. 48 adet beton santralimiz, 350 adet mikserimiz, 37 adet beton pompamız olmak kaydıyla, yaklaşık 32 adet şantiyemiz vardı. Iraktaki işlerimiz devam ediyor . Amerikan Ordusu bize ihtiyacı olduğunu söyleyerek Afganistan’daki kamplarına götürdüler. Oralarda Dünyada her Ülkede iş yapabileceğimiz manasına geliyor ve bütün Çoğrafyada bayrağımız dalgalanmaya başlamıştır. Dolayısıyla, Ortadoğu, Asya ve Afrika birçok şantiyelerimiz oldu. Halen devam eden büyük projelerimiz vardır . Bu projelerimizde yaklaşık şuan 4300’e yakın personelimiz ististam etmektedir .
‘’FİRMA SATIN ALDIK’’
Peşimizden gelen yeni nesile iş bırakmak ve Türkiyede’de ististam saglam üzre Betonstar diye firmayı satın aldık. Bu firmayla beraber Afrika’da Orta Asya, Güney Amerika ve Avrupa’da Beton pompaları satışına başladık. Dünya’nın üçüncü beton pompalarını imal edenİzmir Torbalıda fabrikasına sahibiz. Betonstar Dünya’nın her yerine yedek parça makine ve hizmet satıyor. Türkiye’nin Bayrağını Dünyanın her yerinde dalgalandırıyor . Bu bizim için ve Türkiyemiz için gurur kaynağır.
‘’ŞANTİYELERİMİZE FATSA’DAN ELAMAN GÖTÜRDÜK’’
Fatsa’nın bir evladı, bir çocuğu olarak şantiyelerime Fatsa’dan elaman götürme ihtiyacı duydum. Fatsa’ya da katkım olsun. Ben Fatsa’nın evladıyım. Dolayısıyla Fatsa’dan 2000 bin civarında personel götürdüm. Irak’taki ve Afganistan’daki şantiyelerimde çalışmak için. Yaklaşık 14 yılda, bunun 12 yılı içerisinde ortalama 2000 bin kişiyi çalıştırarak Fatsa ekonomisine ayda 12 ile 15 milyon Dolar arasında para gönderdik.
‘’BENİ ÜZDÜLER’’
İş bitimi dönen çalışan personellerimizin bir çoğu 12 yıl sonra bütün haklarını vermemize rağmen, ben ve firmam haktan hukuktan yana bir insanım. Bununla büyüdüm bununla yaşadım. Bizi tuttular mahkemeye verdiler. Tekrar karar aldık. Fatsa’dan elaman götürmemeye. Götürmeyelim dedik. Ama yine olmadı. Biz yine elaman götürmeye başladık. Fatsa’lı olarak Fatsa’lı hemşehrilerim beni inanılmaz mağdur etmiştir. Ve bunu her platformda söylüyorum, söyleme ihtiyacı duyuyorum. Bu Fatsamız için bir kayıp oldu. Benim halen 4300 bine yakın personelim çalışıyor. Gelin görün ki şuan Fatsalı çalışan sayım 350-400 kişi. Niye 3000 -4000 bin kişi olmasın. İşsizlik hat safhada. İnanılmaz bir işsizlik var bunu görüyorum. Günlerdir telefonlarım iş isteyenlerden susmuyor. Elaman götüremiyorum. Çünkü, giden sonra dönüyor haklarını alıyor, yasada bir boşluk bulmuşlar bizi mahkemeye veriyorlar tazminat davası için. Vermeyen arkadaşlarımızda var. Vermeyen arkadaşlarımızı biz tekrar sahalarımızda şantiyelerimizde değerlendiriyoruz.
‘’PROJELERİMİZE DEVAM EDİYORUZ’’
Mevcutta devam eden projelerimiz var. Irak’ta, Basra ve Bağdat Bölgesinde. Lukoıl ve Gasprom’a iş yapıyorum. Ruslara iş yapıyorum.Ramadi şehrinin Suudi Arabistana sınıra yakın bölgede Hacılara Hac yolu yapıyoruz. Kuzeyde yerel hükümete iş yapıyorum. Musul’daki Şehir şebekesinin su ishale hattını yapıyoruz. Afganistan’da iki Adet Hitro Elektrik Santrali bitirdik hükümete. Ve daha sonra Hafganıstan hükümeti tarafından çok beğenildik özümsendik kabul gördük . Dödönemin Cumhurbaşkanı Sayın. Karzai bize yap işlet devret modeli önerdiler. Afganistan’ın bir ilki olarak yap işlet devret projesine başladık. İki adet Hitro Elektrik Santrali çok büyük megabaytta bunlar. Rüzgar Tribünü Heratın bir bölgesinde. HES’de Kandahar’ın Şinden bölgesinde. Aynı şekilde Kandahar merkezli Güneş Enerji Tarlalarımız var. Bunlar tamamen yap işlet modeliyle yapılıyor. Bunun dışında Cubutide yine Amerikan Üssünü projemiz var yapıyoruz. Kenya’da, Mombassa’da, Nayrobi’de hazır beton tesislerimiz var. Orada beton perakendeciliği yapıyoruz. Yine Romanya’da Amerikan Üssünü inşaa ediyoruz . Yaklaşık 3 yılda bitireceğiz. Yakında yeni ülkelerde yeni projelerimizde buluşmak umuduyla Bütün çalışan arkadaşlarıma kazasız belasız bol bereketli kazançlar temenniği ediyorum .
Ahmet Bayrak/Karadeniz Bayrak Gazetesi-ÖZEL HABER-2019

Yorum

  1. Adalet Çimen

    5 Aralık 2019 at 06:33

    Merhaba, Ordu’ nun eski gelini olarak çok gurur duydum, (Özel ‘lere Ankara’ dan gelin geldim , 2014 – 2017 tarihleri arası) .

    Ankara 1993 doğumlu, İnşaat Teknikeri oğlum Yusuf Can Apaydın, Amerika ve Avrupa ülkeleri için işçi alımları devam ediyorsa, iş başvurusunu, CV sini nereye yapa bilir?
    İyi günler, Adalet Çimen.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!