Karadeniz Bayrak
Son Dakika
29 Mart 2020 Pazar

KESK’in kuruluş yıl dönümü Devrek’te kutlandı

KESK’in kuruluş yıl dönümü Devrek’te kutlandı

10 Aralık 2019 Salı, 23:45

KESK’in kuruluş yıl dönümü Devrek’te kutlandı

Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/ORDU

KESK’in 24. kuruluş yıl dönümü Devrek’te yapılan etkinliklerle kutlandı.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) kuruluşunun 24’üncü yılı Devrek’te Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Başkanı Satuk Kadam’ın yaptığı basın toplantısıyla kutladı.

“Emeğe karşı eşi görülmemiş saldırıların yaşandığı bir dönemde ‘Hak verilmez mücadeleyle alınır’ ilkesini rehber edinen, kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK 24 yaşında” diyen Eğitim Sen Devrek Temsilciliği Başkanı Satuk Kadam yaptığı konuşmasında;

“ KESK’in 24. kuruluş yıl dönümü tüm emekçilere kutlu olsun! Demokrasi, Özgürlük, Kardeşlik, Barış Ve Eşitlik Yürüyüşümüz Devam Ediyor! Emeğe karşı eşi görülmemiş saldırıların yaşandığı bir dönemde  ‘Hak verilmez mücadeleyle alınır’  ilkesini rehber edinen, kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK 24 yaşında!

KESK, ​ sendikal mücadelenin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu bilen kamu emekçilerinin mücadele örgütüdür. KESK, KESK, KESK, ​bu ülkede hak verilmez alınır şiarını ilke edinenlerin yarattığı fiili ve meşru mücadelenin adıdır. ​ sendikal harekette kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesinin yüzüdür. ​ faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, dinci gericiliğe karşı laiklik, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için mücadele eden kamu emekçilerinin sesidir.

KESK, ​ kökleri toprağın derinliklerine inen ulu bir çınarın bilgeliğidir. KESK’in tarihi Türkiye’de demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin tarihi ile bütünleşerek iç içe geçmiştir. Encümen-i Muallim’den TÖS’e TÖB-DER’e, TÜM-DER’e, TÜS-DER’e ulaşan, 12 Eylül karanlığını yırtanların tarihi KESK’in, KESK’lilerin tarihidir. Onlarca yıldır sürdürdüğümüz mücadelemizde zorlu süreçlerden, çetin sınavlardan geçtik. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak görenler olarak her zaman emek ve demokrasi düşmanlarının hedefinde olduk. Temel hak ve özgürlükler mücadelesi yürüten, bunu yaşamlarıyla da kanıtlayan onlarca üyesini kurulduğu yıllarda faili meçhullerde yitiren KESK’in, bugün de aynı zihniyet ve ideolojiden beslenen iktidarın talimatıyla binlerce üyesi ihraç edildi, binlercesi açığa alındı. Gözaltı, tutuklamalar, soruşturmalar, cezalar tüm hızıyla devam ediyor.

KESK ise önüne çıkarılan tüm engellemelerle, baskılarla yaratılan kuşatmaya inat dimdik ayakta olmaya devam edecek. Elbette emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını yakınlaştıracak mücadeleyi yükseltmeden bu karanlık bulutlar kendiliğinden dağılmayacak. Emeğin hakları mücadelesi sürdürenlerin,  demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin önündeki engellerin hiç olmadığı kadar arttığı  ​bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür. 24. yaşımızı kutlarken; emekleriyle, ödedikleri bedellerle bizlere bu onurlu tarihi bırakan arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Haklılığın ve kararlılığın mücadelesi ile dolu bu onurlu tarihe yeni sayfalar ekleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bugünden yarına umudu ve mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz.

Faşizm yenilecek! Biz kazanacağız! Yaşasın emek ve demokrasi mücadelemiz! Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın KESK!” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!