Karadeniz Bayrak
Son Dakika
09 Ağustos 2020 Pazar

SENDİKAYA ÜYE OLAN İŞÇİLER İŞTEN ÇIKARILDI

SENDİKAYA ÜYE OLAN İŞÇİLER İŞTEN ÇIKARILDI

20 Aralık 2019 Cuma, 00:19

SENDİKAYA ÜYE OLAN İŞÇİLER İŞTEN ÇIKARILDI

Karadeniz Bayrak/ORDU

Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika, Hindistan ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu 30’u aşkın ülkeye ihraç yapan .

Kedi kumu, deterjan ve kozmetik gibi çeşitli ürünlerin ham maddesi olan, halk arasında “kil” olarak bilinen  Ünye Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. bentonit işletmesinde Dev Maden-Sen sendikasına üye olan ve iş güvenliği için  iş bırakma eylemi yapan 130 işçiden 83’ünün sendikaya üye olan işçilerden  25’ini işten çıkardı. İşten atılan işçiler ile Dev Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış ile birlikte açıklama yaptı. Alkış, 24 saatlik iş bırakma eylemini çalışma koşullarının kötü olması, yasaya uygun olmaması nedeniyle yaptıklarını açıkladı. 130 işçiden 83’ünün sendikaya üye olduğunu belirten Alkış, işverenin tüm görüşme taleplerini reddettiğini ve işçileri sendikadan istifaya zorladığını anlattı. Alkış, işten çıkarmaların da sendikaya üye olmalarından kaynaklandığını ve işverenin de zaten bunu sözlü olarak işçilere ifade ettiğini vurguladı.

İş bırakma eylemi

Ünye’de bentonit maden işletmeciliği yapan Ünye Madencilik çalışanları çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 16 Aralık günü 24 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

İşçiler iş bırakma eylemini, çalışma ortamındaki aşırı tozlanmaya karşı önlem alınması, 24 saat içinde 16 saate varan fazla mesaiye son verilmesi, çalışma sırasında verilmesi gereken çay ve yemek molalarının yasalarda belirtilen sürelerde uygulanması talepleriyle gerçekleştirdi.

Sendikadan istifa et baskısı

Sendikacı Alkış, işverenin çıkardığı işçileri e-devlet sitesine girerek sendikadan istifa etmeye ve kendi isteğiyle sendikadan ayrıldığına dair bir yazı imzalamaya çalıştığını ve ancak bu şekilde işe geri dönebileceklerini söylediğini de anlattı.Kaynak:Yeni1Mecra

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!