Karadeniz Bayrak
Son Dakika
08 Ağustos 2020 Cumartesi

Diyanet İşleri Başkanının Kardeşi Meclise Taşındı

Diyanet İşleri Başkanının Kardeşi Meclise Taşındı

19 Ocak 2020 Pazar, 15:37

Diyanet İşleri Başkanının Kardeşi Meclise Taşındı

Diyanet İşleri Başkanının lise mezunu kardeşinin üniversiteye araştırmacı olarak atandığı iddiası meclise taşındı!

Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş’ın İmam Hatip Lisesi mezunu kardeşi Metin Erbaş’ın hiçbir liyakati olmamasına rağmen üniversiteye araştırmacı görevli olarak atanması iddiaları meclis gündemine taşındı. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel tarafından meclise verilen soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a ” Görevli olduğu camiden kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen yapılan atama doğru mudur?” diye soruldu… İşte o çok çarpıcı detaylar…

Birçok yerde, Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş’ın lise mezunu kardeşinin Ordu Üniversitesine araştırmacı görevli olarak atandığına dair birtakım iddialar ortaya atıldı. Konuyu araştıran CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın cevaplaması için meclise soru önergesi verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kardeşi Metin Erbaş’ın “İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu, görevli olduğu camiden kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı’ iddia edildi. İddiayı Meclis gündemine taşıyan CHP’li Adıgüzel, Bakan Selçuk’a “Atama doğru mudur? Şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?” diye sordu.

Ordu Üniversitesi tarafından yapılacak olan öğretim görevlisi alımı için son başvuru tarihi gelmeden kimi listelerle alınacak kişilerin önceden belirlendiği iddialarını CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

Ellerinde bu konuda kimi evraklar olduğunu belirten Adıgüzel, ayrıca, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kardeşi Metin Erbaş’ın “İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu, görevli olduğu camiden; kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı” iddialarına da açıklık getirilmesini istedi.

“ATANACAK KİŞİLER ÖNCEDEN BELLİ İSE…”

Mustafa Adıgüzel, Bakan Selçuk’tan şu sorulara yanıt istedi:

-Üniversitelerde araştırmacı kadrosu atamaları devam etmekte midir? Bu konuda en güncel mevzuat nedir? Ordu Üniversitesi dışında diğer üniversitelerde bu durumun benzer örnekleri var mıdır

-Metin Erbaş isimli şahsın Ordu Üniversitesi’nde araştırma kadrosuna atandığı doğru mudur? Araştırmacı olarak belirtilen görevin detayları nelerdir? Söz konusu şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?

Öğretim üyeleri için ilan edilen kadrolara daha başvuru süresi dolmadan atanacak isimlerin önceden belirlenmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Atanacak kişiler önceden belli ise, bu kadrolara başvuru yapılması için süre verilmesi sadece formaliteden ibaret değil midir?

Kaynak Kamupersoneli.net

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!