Karadeniz Bayrak
Son Dakika
07 Ağustos 2020 Cuma

Karadeniz Akdeniz Yolu açılmadan limanlarımızı bitirelim

Karadeniz Akdeniz Yolu açılmadan limanlarımızı bitirelim

06 Şubat 2020 Perşembe, 21:50

Karadeniz Akdeniz Yolu açılmadan limanlarımızı bitirelim

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Ordu’nun limanlara ihtiyacı olduğunu belirterek, Karadeniz-Akdeniz Yolu bittiğinde bu limanların boş kalmayacağını söyledi.

Deniz taşımacılığının diğerlerine göre daha maliyetsiz olduğunu aktaran Şahin, en çok fındığı Ordu’nun üretmesine karşın Trabzon’un ihracatta Ordu’yu 5’e katladığını dile getirdi.

“Ordulu Giresun’a gidiyor”

Orduluların bile ihracat için limanı olan Giresun’u tercih ettiğini ve Giresun’un ihracat rakamlarını bir yılda ikiye katladığını söyleyen Şahin; “İspanya’nın Valencia şehrinde 4 tane liman var. Ünye’de liman var ama niye Fatsa’da, Ordu’da da olmasın. Bizim de 3-4 tane limanımız olsun. Karadeniz-Akdeniz Yolu bittiğinde Sivaslı liman isteyecek, Kayserili, Kahramanmaraşlı, hatta o bölgedeki 40 tane vilayette liman isteyecek. Karadeniz’e kenarı bulunan ülkelere ticaret yapan sektörler var. Onlar Ukrayna, Rusya, Gürcistan ya da Romanya’ya mal satıyorlar. En kısa yol bu yol. En ucuz taşıma da denizde olduğu için Ordu’nun 2 değil, 3 limana ihtiyacı olacak. Şuan Ordulu daha yakın olduğu ihracat için Giresun’a gidiyor. Giresun’un ihracat rakamlarında ilk 500’deki ihracatçı sayısı iki katına çıktı.” dedi.

“Limanlar boş kalmaz”

Karadeniz Akdeniz Yolu açılmadan limanların bitirilmesi gerektiğini savunan Şahin; “Deniz taşımacılığının, kara taşımacılığına göre maliyeti 10’da 1. Ürettiğimiz fındık ve diğer ürünlerin İstanbul’a ve diğer yerlere gidişi daha ucuz olursa, daha fazla pazarlayacağız. Deniz yolunu kullandığımız vakit maliyetler daha çok düşecek. Bizim kesinlikle konteyner limanına ihtiyacımız var. Giresun şimdiye kadar ilk 10’a verdiği ihracatçı sayısı 2019’da iki katına çıktı. Sebebi limanlarının olması. Büyük alıcı neden Trabzon’u tercih etsin! Trabzon’un fındık ihracatı 1 milyar dolar, Ordu’nun 200 milyon dolar. Halbuki Trabzon, Ordu’nun 7’de 1’i kadar fındık üretiyor. Ordu, fındık ihracatında Trabzon’un 7 katı olması lazım. Ancak biz onların 5 kat gerisindeyiz. Tam tersi. Bunun tek sebebi liman. Liman zenginliktir. Ünye bölgesinde limanımız var. Karadeniz Akdeniz Yolu açıldığında bu limanlara ihtiyaç olacak. Zaten boş kalmayacak. Karadeniz Akdeniz Yolu açılmadan limanlarımızı bitirelim.”

Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Yorum

  1. şenol tokat

    13 Şubat 2020 at 09:39

    yıllardır hep aynı konu orduya hiçbir sey yapılmıyor dereyolu yılan hikayesine dondu hep boş işler hiçbir ekonomik yatırım yok girişimcilerin önu açılmıyor yan tarafımızde bulancakta giresun 2ci organize kuruldu ücretsiz arsalar verildi 3,5 dönüm arsaya sadece 150bin tl alt yapı odendi bizim karaağaç organize hala akibeti belli deyil gecen günlere yazık daha diyeyim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!