Karadeniz Bayrak
Son Dakika
29 Ekim 2020 Perşembe

İlküvez’de çöp nöbeti devam ediyor

İlküvez’de çöp nöbeti devam ediyor

08 Şubat 2020 Cumartesi, 03:20

 

İlküvez’de çöp nöbeti devam ediyor

Karadeniz Bayrak/ORDU

Ordu’nun Çaybaşı ilçesi İlküvez yaylasında  Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çöp tesisinin kaldırılması yöre  halkının nöbeti 35. gününe girdi. Kar- kış demeden bölgede nöbet tutan bölge sakinlerine destek için  Ordu Çevre Derneği (ORÇEV),ziyarette bulundu.

Çöp tesisinin suların kirlenmesine neden olduğunu söyleyen vatandaşlar  Gönül,direniş çadırı kurarak soğuk havada mücadelelerini sürdürüyor.

 Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Dernek Denetleme Kurulu Başkanı Avukat Haluk Türkmen, Ünye’den dernek üyesi Ceyhan Aksu eylemcileri ziyaret ederek destek verdiler.

Çaybaşı ilçesinden de katılımın olduğu toplantıda yaklaşık 250 kişi hazır bulundu.

“Halkın sesini duyun”

Sağanak yağmur ve kar yağışı altında yapılan toplantıda  ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, yaşam alanlarına yönelik direnişlerinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Kutsal bir direniş yapıyorsunuz. Direnmenin yanında hukuksal süreci de başlatmak gerekir. İkisi yan yana gitmeli. Buraya gelip sizinle beraberiz demek yetmez. Biz dernek olarak neler yapılabileceğini, çöpü ve yasadışı çalışmaları birlikte nasıl durdurabileceğimizi konuşmaya geldik.” dedi.

Hukuksal yollar var

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Burada saldırıya uğradınız, gözaltına alındınız. Oysa sizler yaşamınız için buradasınız. Kar, yağmur; soğuk altında buradasınız. Hukuksal yollar var. İnceleyip avukatlarımızla neler yapabileceğimizi konuşacağız. Dilekçe verme ve suç duyurusu hakkınızı kullanmalısınız.” diyerek yaşadıkları sorunlara karşı neler yapılması gerektiğini anlattı.

Yalnız kalmayacaksınız

ORÇEV Denetleme Kurulu Başkanı Avukat Haluk Türkmen de, “Keyfiliğe izin verilmemeli. ÇED dosyasını inceleyeceğiz. Sular kirletiliyor. Bu konularda dilekçeler hazırlayıp sizlere ulaştıracağız. Bundan sonra iletişimizi sürdüreceğiz. Yalnız kalmayacaksınız.” dedi.

 “Üç vardiyalı nöbet”

Direniş için üç çadırın kurulduğu İlküvez’de, çadırlardan biri mutfak görevi görüyor, ikisi ise barınma için. Yöre sakinleri; “35 gündür nöbet tutuyoruz. Vardiyalı olarak. Üç vardiya nöbet var burada. Çöp istemiyoruz. Ordu’da arkadaşlarla OBB Başkanı Hilmi Güler’le görüşmeye gittik. Siyah çelenk bıraktık. Sözde bizi ikna etmiş. Yok öyle bir şey. Bu zehre ikna mı olunur.” diyerek tepki gösterdi.

Başkan Güler’in açıklamalarından ikna olmayıp  iyeleştirmeyi dahi kabul etmeyen yöre sakinleri  yapılan çay, kahve, pide  ikramını da kabul etmediler.Başkan güler bizleri  hoşgörüyle karşıladı bu  karşılama çöpü kabul ettiğimiz anlamına gelmez dediler.

Toplantı sonunda Ordu Çevre Derneği ile hukuksal sürecin devam ettirilmesine, hazırlanacak dilekçelerin, suç duyurularının gerekli yerlere verilmesine karar verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!