Karadeniz Bayrak
Son Dakika
09 Nisan 2020 Perşembe

Uğur Mumcu Narlıdere’de anıldı

Uğur Mumcu Narlıdere’de anıldı

19 Şubat 2020 Çarşamba, 00:39

Uğur Mumcu Narlıdere’de anıldı

Karadeniz Bayrak Gazetesi/Ahmet Bayrak-ORDU

Uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993’te hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu için ölümünün 27’nci yıl dönümünde İzmir Narlıdere’de Belediyesi tarafından Atatürk Kültür merkezinde  bir anma töreni düzenlendi.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide, Mumcu’nun günümüze ışık tutan araştırmaları ve öngörüleri konuşuldu. Başkan Ali Engin “Uğur Mumcu’yu anmak kadar anlamalıyız da. Fikirlerini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

GAZETECİ İSMAİL SAYMAZ KONUK OLDU

Demokrasi Şehidi Uğur Mumcu için ilk tören Limanreis’teki heykeli başında yapıldı. Belediye Başkanı Ali Engin, CHP İlçe Başkanı Mesut Durgun, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve Narlıdereliler katıldı. Heykele karanfiller bırakıldı. İkinci tören ise Narlıdere AKM’de gerçekleşti. Gazeteci İsmail Saymaz’ın konuşmacı olduğu söyleşiye İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve 800’e yakın Narlıdereli de katıldı. Uğur Mumcu’nun araştırmaları ve günümüze ışık tutan öngörüleri konuşuldu.

“ANMAK KADAR ANLAMALIYIZ”

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Ocak ayı gazeteciler için kara bir aydır. Yolumuza ışık tutan aydınları birer birer yitirdiğimiz bir aydır çünkü.   Gazetecilik mesleğinin simge ismi Uğur Mumcu’yu ve fikirlerini sonsuza kadar yaşatacağız. Ülkemizin aydınlanma ve demokrasi mücadelesinde büyük katkıları olan ve hain bir saldırı ile katledilen Gazeteci Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz. Bugün O’nu anmak kadar anlamalıyız da. Her birimiz birer Uğur Mumcu cesareti ile geleceğe yürümeliyiz” dedi.

“FİKİRLERİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR”

Gazeteci İsmail Saymaz “Uğur Mumcu, yazdığı kitaplar, ele aldığı ve işlediği konularla Türkiye’nin bugünlerine ışık tuttu. Ne yazık ki cinayeti bir türlü aydınlatılamamış, aydınlatılmak istenmemiştir. Uğur Mumcu, Atatürk’ten sonra alanlara en çok ismi verilen, heykeli en çok dikilen insandır. O’nun değerini anlamak için ölmesi mi gerekirdi? Ne yazık ki Türk Basını, Uğur Mumcu’nun bıraktığı noktanın üzerine geçemedi, o cesareti gösteremedi. Neyseki fikirleri hala yolumuzu aydınlatıyor” diye konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen “Uğur Mumcu’dan çok şey öğrendik. O, yazdıklarıyla ve düşünceleri ile geçmişten günümüze seslenmeye devam ediyor” dedi.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!